Redel Ruudus ja Mirjam Kivisild “Maa ja taevas”. 2016 (CD)

2016. aastal ilmunud albumilt „ Maa ja taevas“ leiame üheksa vaimuliku sisuga laulu – peamiselt vaimulike rahvalaulude seaded, aga ei puudu ka omalooming.

Ansambli „Redel ruudus“ moodustavad Aleksandra Kremenetski (vibrafon, marimbula, löökpillid) ja Valeria Jagudina (marimba, kalimba, udu, timpan). Plaadil kõlavad instrumendid on omapärased ja kõlanaudingut pakkuvad, tekitades toreda sümbioosi jazzilikust kõlapildist ja afromuusikast. Valeria ja Aleksandra on sisse laulnud ka vokaalsed taustapartiid. Soolovokaali eest kannab hoolt Mirjam Kivisild, kes oma kauni lauluhääle ilmestamiseks kasutab akustilist kitarri. Omapärast ja huvitavat kõlavärvi lisab veel Mihkel Metsala, kes kuuendas palas „Imeline nõuandja“ mängib flüügelhorni.

Plaadil kõlavatest lugudest on vast tuntuim vaimulik rahvalaul „ Mu süda ärka üles“. Selle ja teistegi rahvalaulude seaded mõjuvad igati värskendavalt ning seda just uudse tõlgenduse ja lähenemisnurga tõttu.

Arusaadavalt oli eesmärk salvestada plaat, mis oma loomult oleks pisut intiimse ja kammerliku alatooniga. Sellegipoolest oleks paar tempokamat lugu olnud igati asjakohased. Näiteks eesti ühe tuntuima kristliku helilooja Timo Lige pala „ Vähem mind ja rohkem Jeesust“ oleks saanud panna paremini kõlama. Kõla mitmekesisemaks muutmiseks oleks mõningates palades oodanud ka enamate pillide kasutamist.

Kolme noore daami ühisprojekt jätab kokkuvõttes igati sümpaatse mulje. Kuna Eestis salvestatakse suhteliselt harva heatasemelist eestikeelset kristliku ja vaimuliku sisuga muusikat, millel ka tuntav rahvuslik koloriit, siis kindlasti tasub CD tervikuna kuulamist. Jääme huviga ootama trio edaspidiseid ühiseid projekte salvestuste ja esinemiste näol.

 

Vaata plaadi leidumust e-kataloogis ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik