Riho Päts “Midrimaa laululaegas : valik lastelaule”. 2019 (noot)

„Helilooja Riho Päts armastas oma elu jooksul kirjutada laule ja lugusid just lastele. Siin kogumikus on läbi eesti rahvalaulu rõõmuga loodud ja südamega tehtud kingitus teile, armsad mudilased.

Olgu julgust ja algatusvõimet mudilasrühmade juhendajatele, et kuulata koos, kui toredasti kõlab laul lõbusa klaveri ja huvitavate pillidega.

Head mängulusti!

Leelo Kõlar“

Sellise kaaskirja on noodile lisanud helilooja Riho Pätsi pianistist tütar.

Enamuse kogumikus sisalduvate laulude tekstideks on lastekirjaniku Ellen Niidu luuletused. Aga leidub ka lasteriime ja rahvaluulet. Lauludel on inspireerivad klaverisaated ja enamusele on lisatud kaasmäng lastepillidel. Pillide valik on aga vägagi loominguliselt mitmekesine: nt häälepasun, klaasimäng, puutrumm, linnupill, paaniflööt, harjake, võrutrumm, kuljused jpm.

Noodis märgitud pillide kirjeldused leiab Riho Pätsi raamatust „Muusikaline kasvatus üldhariduskoolis“ (2010, lk.142-147).

Kogumikus leidub laule laias temaatikas, millest näitena siinkohal ainult mõned pealkirjad: „Silmapesu laul“, „Kannike“, „Pidupäev“, „Vahvad kosmonaudid“, „Nääritaadi ootel“, „Pillimäng“, „Kevadkuul“, „Linnud laulsid trill ja trill“.

Samuti on helilooja andnud laulude ettekandmiseks imearmasad eestikeelsed juhised: „värskelt, armsalt“, „reipal marsisammul“, „rõõmsalt, kuid väärikalt“, „kergelt, vetruvalt“, „mõnusalt“.

Trükise ilmumist on rahastanud Talmar & Põhi kirjastus ja Riho Pätsi koolimuusika fond.

Vahvat avastamis- ja musitseerimisrõõmu!

Ester Pomerants

muusikaosakonna raamatukoguhoidja