Romantilised fantaasiad – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

27. märtsil 2018 kell 18.00 toimub  Tallinna Keskraamatukogu suures saalis Natalja Suharevitši klaveriõhtu “Romantilised fantaasiad”.

 

Kavas: Schumann, Medtner

Sissepääs tasuta.

Taas on väga hea meel meie sarjas võõrustada suurepärase Moskva pianisti Natalja Suharevitši sooloõhtut. Kava kõrvutab kahe suure klaveriromantiku muusikat. Robert Schumanni looming, nagu ka elu, võiks olla romantismi etaloniks – tunnete kontrastid, idealism, pea lapsemeelselt lihtne ja päikeseline siirus vaheldumas ägeduspuhangutega. „Davidsbündlerite tantsud“ oma uljuse ja kindlameelsusega toovad meid teise maailma – Taaveti ühingusse, kujuteldavasse aadete ja progressi edasikandjate seltskonda, kellega erksa fantaasiaga Schumann ennast ja oma mõttekaaslasi samastas.

Nikolai Medtneri mahukas ja virtuoosne looming on XX sajandi jooksul jäänud teenimatult tahaplaanile. Alles viimasel aastakümnel on tema teosed hakanud taas sagedamini kõlama. Eakaaslane ja kolleeg Sergei Rahmaninov pidas väidetavalt ennast neist kahest paremaks pianistiks, aga Medtnerit paremaks heliloojaks. Tema teostes on põimunud romantiline tundeküllus ja intellektuaalne arvestus, pianistlik keerukus ja mõtlik tagasihoidlikkus. Ka tema sulest kuuleme mitut üsna vastandlikku teost: Sonata Reminescenza – Mälestuste sonaat – ärkab justkui vaiksest hõllanduste udust maalides diskreetselt silme ette kadunud pilte ja tundeid. Traagiline sonaat lööb aga valusate tunnete tulvas intensiivselt lõkendama.

 

Natalja Suharevitš on lõpetanud Tšaikovski nim Moskva Konservatooriumi ja Moskva Riikliku Konservatooriumi prof Aleksei Nassedkini klaveriklassis. Hiljem on ta täiendanud end Itaalias (Accademia Internazionale di Musica in Roma, Accademia Musicale Santa Cecilia di Bergamo) Konstantin Bogino juures.

Pianisti mitmekesine repertuaar hõlmab stiile barokist kaasaja muusikani. Natalja esineb sageli erinevate soolokavadega, aga ka kammeransamblites ning orkestrisolistina. Kontsertreisid on viinud teda Itaaliasse, Iisraeli, Rootsi ja Inglismaale. Ta on mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat.

Lisaks pianistikarjäärile on Natalia hetkel tegev ka prof Aleksei Nassedkini assistendina Chopini nim Moskva Riiklikus Muusikakolledžis.