Sangarid. 2017 (DVD)

Hoogne seikluskomöödia „Sangarid“ viib meid 80ndatesse aastatesse. Kolm Eesti kutti põgenevad Nõukogude Liidust välismaale, et vabas maailmas elada just nii šeffi elu nagu nähtud telesarjades „Miami Vice“, „Knight Rider“ ja „Santa Barbara“. Sõbrad võetakse svenssonitemaal vastu kui tõelised kangelased, kes murdsid läbi raudse eesriide. Kui aga meediakära vaibub, avastavad meie sangarid, et neist on saanud tavalised tülikad sisserändajad. Äraelamiseks tuleb hakata tegema midagi nii nõmedat nagu… töö! Poisid pole siiski loomult allaandjad ja üritavad uute pööraste plaanidega läänemaailmas läbi lüüa (http://www.acmefilm.ee/filmid/sangaridfilm).

Kuigi film on liigitatud seikluskomöödiaks, on sellel ka dramaatilisem pool – väga paljud eesti inimesed põgenesid tol ajal samamoodi paatidel Soome ja Rootsi, kus vabaduse ja rikkuse asemel leiti eest samasugused probleemid ja mured nagu Eestiski. Film tõmbab oskuslikult ka paralleeli tänapäevaga, kus tuhanded inimesed põgenevad paatidel Lähis-Idast Euroopasse. Ajendid on teised, kuid lõpptulemus ikka sama – oodatakse kuid, et saada kätte pass ning kohanema tuleb hakata võõra riigi elu ja kommetega. „Sangarid“ on hea näide sellest, et muru ei ole teisel pool alati rohelisem ning välismaale elama minnes ei oodata sind alati avasüli, vaid tuleb reaalsusega leppida ja tööd tegema hakata.

Filmi juures meeldiski enim see, et tuuakse välja paralleelid tänapäeva pagulastega. See aitab rohkem samastuda ja mõista seda, mida nad läbi elavad. Lisaks sellele meeldis filmi juures ka ajastutruudus. Peale selle, et kümnesse pandi nii võttepaikade valiku kui ka kostüümidega, on filmi režissöör Jaak Kilmi öelnud ka, et nende filmis ei öelda näiteks kordagi ameerikalikult „okei“, selle asemel on venepärased „davai“ ja „ladna“. Samuti oli hea vaadata kolme peaosalise suurepärast omavahelist klappi.

„Sangareid“ soovitan vaadata kõigil, kes tahavad vaadata ühte head eestimaist filmi, mis on vormilt küll komöödia, kuid sisult vägagi kõnekas.

“Sangarite” peaosades on Märt Pius, Karl-Andreas Kalmet ja Veiko Porkanen. Filmi lavastas Jaak Kilmi, originaalstsenaariumi kirjutas Martin Algus ja produtseeris Taska Film.

 

Intervjuu autoriga:

http://kultuur.err.ee/314143/jaak-kilmi-filmist-sangarid-meie-filmis-ei-oelda-kordagi-okei

 

Arvustused:

http://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/pagulased-karlssoni-kulla-kannul/

http://kultuur.postimees.ee/4017581/sangarite-arvustus-nagu-sangarid-seiklusfilmis

 

Vt leidumust e-kataloogis ESTER

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja