Eripere mängulood. 2018 (noot)

Sirje Toompere kirjutas 2018 aasta suve alguses Hooandjas: „ „Eripere mängulugude” idee tekkis, kui mängisin lastega Külli Erimäe laulumänge. Leidsin, et need on nutikad ja lõbusad ning lastele sobivad. Vahepeal olen teinud ka ise uusi laulumänge ja lastelaule. Koos Külliga otsustasime, et teeme ühise kogumiku“.

Septembris trükivalgust näinud 44-leheküljeline spiraalköites laulik „Eripere mängulood” sisaldab 50 laulumängu ja laulu väikelastest algklassiõpilasteni. Autoriteks on lasteaia muusikaõpetajad Külli Erimäe ja Sirje Toompere.

Loe rohkem

 

Rahvabänd 2018. (CD)           

Käesolev helikandja on inspireeritud  samanimelisest TV3-s nähtud saatesarjast, kus mõõtu võtsid parimad bändid Eestimaa eri nurkadest ning kellele pillimäng ja laul pole just alati igapäevane leivateenimise võimalus. Seda meeldivam on tõdeda, et sära silmadesse ja pillimängu ning laulu- lusti jagus kogu saatesarja vältel nii osalejate kui saatejuhtide poole pealt. Oma kaaluka osa andis ka stuudiosse kogenud fännidest publik, kes toimuvale intensiivselt kaasa elas.

Loe rohkem

 

Igitee. 2017 (DVD)

Eesti-Soome-Rootsi ühistööna valminud suurfilm „Igitee“ (rež. Antti-Jussi Annila) jutustab ühest ajaloo hämarusse suikunud peatükist – Soome ameeriklaste saatusest nõukogude režiimi all. 1930. aastate Suure Depressiooni aegu kutsub Stalin kogu maailma töölisi üles ehitama uut sotsialistlikku ühiskonda, mis baseeruks õiglusel, võrdsusel ja vabadusel. Kutsele vastab üle 10 000 Skandinaavia päritolu ameeriklase. Nende hulka satub ka pereisa Jussi Ketola.

Loe rohkem

 

Zetod “Lätsi liina”. 2018 (CD)

Selle aasta märtsis ilmunud helikandja on Zetode viies stuudioalbum, mida on võimalik kuulata nii CD kui ka vinüülplaadi kujul. Tegemist on  kodumaise päritolu etno-roki suurkuju  Jalmar Vabarna järjekordse õnnestunud projektiga.

Esmapilgul torkab silma lahe retrostiilis kujundus, milles kesksel kohal nõuka-aegne imposantne Volga, millega setokesed linna poole veerevad. Plaadikujunduses tervikuna domineeribki 80-ndate stiil, mis omakorda loob mõnusa eelhäälestuse muusikalise materjali nautimiseks, mida albumilt on võimalik leida.

Loe rohkem

 

Tormis Quartet  „Tormisele“. 2018 (CD)

Tormis Quartet, mille moodustavad lauljad Kadri Voorand ja Liisi Koikson ning kitarristid Jaak Sooäär ja Paul Daniel, tuli kokku 2015. aastal Veljo Tormise 85. juubeli tähistamiseks. Aastal 2016 pälvis muusikute kooslus Etnokulbi aasta parima uustulnuka tiitli pärimusmuusikamaastikul. 

Helisalvestisega „Tormisele“, mille rahvusvaheline pealkiri on “Hommage á Veljo Tormis”, tehakse sügav kummardus nii eesti ja soome-ugri rahvalaulule kui selle ürgse pärandi taaselustajale Maarjamaal. Plaadil kõlava 16 pala arranžeerijad on valinud Tormise tsüklitest “Seitseteist eesti pulmalaulu” seitse, “Kadrilaulud” kolm, “Kolm eesti mängulaulu” ühe ja “Ingerimaa õhtud” viis osa ning loonud neile džässilikud seaded.

Loe rohkem

 

Loving Vincent. 2017 (DVD)

Maailma esimene täismahus käsitsi maalitud film äratab ellu Vincent van Goghi maalid, et rääkida kunstniku elu- ja surmalugu. 125 maalikunstnikku muutsid tavalise mängufilmina üles võetud teose kõik 65 000 kaadrit õlimaalideks, et vaatajad saaksid kogeda vaimustavat vaatepilti. Lugu saab alguse 1891. aasta suvel Prantsusmaal, kus postiljonist isa palub Armand Roulinil kohale toimetada üks kiri. Selle on kirjutanud kunstnik Vincent van Gogh, kes on end äsja ära tapnud. Kuid kiri peab just kurbade sündmuste tõttu jõudma Vincenti vennani ning vastumeelselt ja Vincentisse üleolevalt suhtudes asub Armand teele. Kirja kohaletoimetamine polegi nii lihtne, kui esmalt näis. Ühest paigast teise rännates õpib Armand erinevate inimeste kaudu tundma Vincenti elulugu ning uurib tema surma müstilisi asjaolusid. Film pälvis ohtralt kiitust ning kandideeris ka parima täispika animafilmi Oscarile.

Loe rohkem

 

Peeter Rebane “Vaibamustrimuusika”. 2018 (CD)

Eesti Rahva Muuseumi leheküljelt saab lugeda: „Muusik Peeter Rebase loodud vaibamuusika mängija on ERMi külastajaid püsinäituse Kohtumised vaibasaalis rõõmustanud juba sügisest 2016. Vaibamuusika mängija on ühendatud ERMi vaibakogu digitaliseeritud andmebaasiga, aga võimaldab igaühel sündmuspaigal ka oma mustrilise eseme häält kuulda.“

Loe rohkem

 

Ameerika suvi. 2016 (DVD)

Karismaatiline müügikunn Norris, hädavaresest motivatsiooniraamatute fänn Alan, seiklushimuline Läti tüdruk Anna ja kõige suhtes skeptiline Eesti poiss Martin leiavad end 8000 kilomeetri kaugusel kodust, Ameerika kõrbelinnas, ukselt uksele raamatuid müümas. Neile lubati elu seiklust ja võimalust teenida palju raha — kuid kas kõik ikka on nii nagu paistab?

„Ameerika suvi“ on road-movie sugemetega komöödia elust enesest, mis põhineb Eesti tudengite tõestisündinud lugudel Ameerika Ühendriikides ukselt-uksele raamatuid müües. See film puudutab meid kõiki, sest raamatumüügist on saanud Eestis unikaalne fenomen — kõik teavad kedagi, kes on suve Ameerikas veetnud, kellel on hästi läinud, kellel halvasti, igaühel oma lugu.

Loe rohkem

 

Lauri Saatpalu „Mees, kes ei teinud mitte midagi“. 2017 (CD)

Läinud aasta 2. juulil esietendus Nukuteatris täiskasvanud vaatajatele mõeldud nipernaadiliku ja rahvusliku mõjutustega ligemale kaks tundi kestev ühevaatuseline müsteerium poeedihingega külahullust mehest, kes on teinud  mitte midagi tegemisest omaette elamiseviisi ning sel moel on paratamatult pinnuks silmas kohalikele külaelanikele, kes on usinasti ametis korvide punumisega.

Loe rohkem

 

Voldemar Kuslap „Minu südames sa elad“ / “You live in my Heart“. 2017 (DVD, CD)

Maestro Voldemar Kuslapi 80. juubeli puhul ilmus 2017. aasta sügisel enamasti ERR-i arhiivi video- ja muusikamaterjali põhjal kogumik „Minu südames sa elad“. 

“See on tõeline elutöökogumik. Olen selle üle uhke!” lausus armastatud bariton 25. septembril 2017 Estonia Talveaias oma kogumikku käes hoides. /MuusikaPlaneet/

Loe rohkem

 

Lembit Saarsalu “Pühapäev” / “Sunday”. 2017 (CD)

Käesolev helikandja on salvestatud 2017. aasta mais Helsingis ning teatud mõttes võib albumit pidada rahvusvahelise koostöö musternäidiseks, kuna tuntud Eesti jazzmuusika korüfeedele saksofonist Lembit Saarsalule ja Ain Aganale lisaks annavad oma kaaluka ja igati väärilise panuse ka Rootsist pärit pianist Lennart Simonsson, bassist Per V. Johannson ning trummar Mikael Nilsson.

Loe rohkem

 

Geenius. 2016 (DVD)

“Geenius“ on kaasahaarav ja vaimustav eluloodraama, mis on loodud A. Scott Bergi romaani “Max Perkins, geeniuse toimetaja” ainetel (ilmus 1978. a). Film räägib Thomas Wolfe’ist, kes tuleb New Yorgi kirjastusse Scribner paluma, et nimekas ja andekas toimetaja Max Perkins annaks välja tema raamatu. Kogu Ameerika tunneb Perkinsit sihikindla ja tööka toimetajana, kes avastab uusi andeid. Just tänu temale said tuntuks Ernest Hemingway ja Francis Scott Fitzgeraldi teosed.

Loe rohkem

 

Kaheksa / Eight. 2017 (CD) 

Algselt Eri klasi Sõprade seltsi, Eesti Kultuuriministeeeriumi, Eesti  Kultuurkapitali ja Viljandi Kitarrifestivali toel valmis saanud helikandja näol on tegemist üsna omapärase ja intrigeeriva kogumikuga, millel esindatud Eesti kitarrimuuusika paremikku kuuluvad artistid.

Plaadilt leiame muuhulgas vanameister Riho Sibula loomingut küllaltki tavapäratus kuues. Üsna mõjuva etteaste teeb ka jazzkitarrist Ain Agan, kes on Viljandi Kitarrifestivali asutaja ja kunstiline juht ning kellel on kaalukas roll plaadi muusikalisel tonaalsusel ja paeluval eripäral.

Loe rohkem

 

Tõnu Kõrvits “Moorland Elegies”. 2017 (CD)

Üheksast numbrist koosnev impressionistliku kõlapildiga teos kammerkoorile ja -orkestrile Moorland Elegies („ Lageda laulud“) valmis 2015. aastal. Helikandajale jõudis pisut alla tunni kestev suurvorm läinud aasta aprillis Soome plaadifirma Ondine vahendusel.

Tänaseks on Tõnu Kõrvitsa poolt loodud  emotsionaalne, nüansirikas ning paeluv  muusika nautinud publikumenu ning tunnustatud riikliku kultuuripreemiaga. 

Loe rohkem

 

C-Jam “Cellohell”. 2017 (CD)

17. juulil 2017 ilmus ansamblilt C-Jam CD, mille pealkirjaks vägagi intrigeeriv „Cellohell“ („Harilik põrgu“). Tegemist on 14 aastat tegutsenud ansambli kuuenda helikandjaga.  „Album sisaldab 13 lugu põrgukateldest ning lisaloona pala, mis räägib taevaminekust või puhastustulest, kuidas kellelegi parem tundub,” selgitab C-Jami eestvedaja Pärt Tarvas.

Loe rohkem