Artist Portrait: José Cura

„Artist Portrait: José Cura“. Warner Classics
9. detsembril annab Eestis kontserdi José Cura, üks viimase aja omanäolisematest ja huvitavama häälega tenoritest maailmas. Neile, kes soovivad tema laulmisega eelnevalt tutvust teha või meenutada, kuidas kõlasid tema hiilgerollid kümmekond aastat tagasi, võiks pakkuda huvi uus CD: „Artist Portrait: José Cura“.

Ehkki Argentiinas sündinud tenori muusikaanne avaldus juba varakult, jõudis ta laulu juurde alles kolmekümnendates eluaastates, olles enne seda õppinud klassikalist kitarri, dirigeerimist ning kompositsiooni ning samas kaalunud isegi professionaalse ragbimängija karjääri. Tänini tekitab publikus imetlust tema haruldane oskus laulmise ajal ise ka orkestrit juhatada – seda on ta demonstreerinud enamikul oma kontsertidest. Samuti tegutseb Cura lavastajana, olles lavale toonud mitmeid oopereid, kus ta ise peaosi on laulnud. Kriitikud tõstavad esile ka tema näitlemisannet – ta on tuntud oma väga energiaküllaste ja huvitavate rollilahenduste poolest.

Avar muusikaline ja kunstiline mõtlemine, hea fraseerimisoskus ja nüansirikas osakäsitlus kumavad läbi ka aariatest 2002. a ilmunud CD-l. Ilmselgelt on Cura tõeline pärusmaa verism – tema baritonaalse värvinguga ning piisavalt dramaatilist metalsust sisaldav hääl on nagu loodud laulma Puccini, Mascagni, Leoncavallo jt. ooperite peaosi. Väga tuntud ja väga paljude poolt esitatud Puccini aariad „E lucevan le stelle“ („Tosca“) ja „Nessun dorma“ („Turandot“) kõlavad plaadil huvitavalt ja värskelt. Verismi heliloojate teoste kõrval on Cura nõutud osatäitja Verdi ooperitesse ning kuulates näiteks Othello aaria esitust pole raske mõista, miks. Siin-seal muudab Cura tuline osakäsitlus vokaali ehk pisut liiga forsseerituks, ent plaadil kõlab piisavalt ka pehmemaid toone (muuhulgas kaunis aaria ja duett Olga Borodinaga Saint-Saëns’i „Samsonist ja Dalila’st“). Viimaks avab Cura oma muusikalise ande täiesti uue külje kahe argentiina helilooja – Guastavino ja Ginastera – rahva- ja populaarmuusikahõnguliste kammerlauludega albumi lõpuosas.

José Cura on ise öelnud, et ta ei armasta väga muusikat CD-del välja anda, kuna tema jaoks on äärmiselt oluline näitlemise ja artistlikkuse pool esinemistes, mis läheb helisalvestistel kaotsi. Ehkki see on kindlasti tõsi, pakub „Artist Portrait: José Cura“ siiski põneva ülevaate andeka muusiku vokaalsetest hiilgehetkedest.

CD-d saab muusikaosakonnast nädalaks koju laenutada või ka kohapeal kuulata.

Kristi Veeber,
Muusikaosakonna raamatukoguhoidja