Bob Stanley “Yeah yeah yeah: the story of modern pop”. 2014

Võtta ette niivõrd lai teema nagu lääne populaarmuusika 1950ndatest 2000ndate alguseni (esimesest Briti popmuusika edetabelist kuni iTunes’i loomiseni) ning kirjutada sellest huvitav ja sisukas ülevaade ühesainsas raamatus tundub võimatu ülesandena. Ometi on Bob Stanley sellega oma juba ohtralt tunnustust ja auhindu pälvinud raamatus „Yeah Yeah Yeah“ toime tulnud. Mõneti on raske ette kujutada sellise ülevaate andmiseks sobivamat inimest – tegu on autoriga, kes näinud muusikatööstust aastakümnete jooksul kõikvõimalikest külgedest, olles olnud ise fänn, DJ, muusika looja ja esitaja ansamblis Saint Etienne ning muusikakriitik mitmete väga tuntud väljaannete juures. Lisaks põhjalikele teadmistele kogu valdkonnast on tal veel kaks olulist omadust: oskus näha ja välja tuua seoseid erinevate teemade ja nähtuste vahel ning sügav armastus terve populaarmuusikamaailma vastu.

Raamatut võiks kindlasti soovitada kõigile, kes üles kasvanud info- ja digiajastul, mõistmaks seda, kui erinev oli ühiskond ning kitsamalt muusikatööstus ja -tarbimine mitte ainult eelmise sajandi keskpaigas, vaid suisa napid paar aastakümmet tagasi; aga ka seda, kui palju need kümnendid meile andsid ja kuivõrd on meie praegune popkultuur nendega seotud. Raamat võiks olla põnev neilegi, kes sündinud „raudse eesriide“ taga – väga palju lääne muusikas toimuvast jäi nõukogude ajal meile kättesaamatuks ja teadmatuks. Rõhutada tuleb muidugi, et „Yeah Yeah Yeah“ ei ole entsüklopeedia, vaid ainult üks võimalik käsitlus, pikitud autori isiklike arvamuste ja mälestustega ning lihtsalt vürtsi lisavate naljakate või veidrate faktidega – ent siiski on see põhjalik ja kaalukas käsitlus. Loodan väga, et see tõlgitakse ka eesti keelde – seni tuleb leppida selle inglise keeles lugemisega.

Mind isiklikult jäi peale raamatu lõpetamist kummitama üksainus soov – võtta see uuesti kätte kunagi, mil aega põhjalikumalt süveneda, ja lugeda seda, kuulates paralleelselt kõiki neid erinevaid žanre, artiste ja lugusid, millest-kellest seal juttu on. Oma raamatu alguses kirjeldab Bob Stanley seda, kuidas 1970ndatel aeti muusikapoodidest meeleheitlikult taga üht populaarset, ent haruldast singlit. Seda meenutades võib tunda rõõmu selle üle, kuivõrd kättesaadav ja lihtsalt kuulatav on tänapäeval kogu see muusikapärand, mida „Yeah Yeah Yeah“ kirjeldab (ning loota, et me ei hinda seda selle tõttu vähem!).

Goodreads arvustusi raamatule on võimalik lugeda siit:
http://www.goodreads.com/book/show/18377990-yeah-yeah-yeah

 

Kristi Veeber

muusikaosakonna raamatukoguhoidja