Johann Strauss “Eine Nacht in Venedig”

Herzog von Urbino – Anton de Ridder
Delaqua – Erich Kunz
Barbara – Trudeliese Schmidt
Annina – Sylvia Geszty
Caramello – Jon Piso
Ciboletta – Julia Migenes
Pappacoda – Cesare Curzi

Chor des Bayerischen Rundfunks, Münchner Rundfunkorchester, dirigent Kurt Eichhorn
Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

„Öö Veneetsias“ on Johann Strauss noorema üks tuntumaid operette, mida üle maailma ikka ja jälle lavale tuuakse. Käesoleval DVD-l ei ole siiski päris teatrilavastus, vaid Václav Kašlík’i 1973. aastal televisiooni jaoks valminud filmiversioon, mille tarvis teost ka pisut kärbitud ja muudetud.
Opereti „Öö Veneetsias“ kui lavaloo puuduseks võib pidada libretot, mis isegi selle žanri raames kohati liiga banaalsena mõjub. Nagu ikka, on selles rohkelt armusuhteid, valeidentiteete ja pöörast segadust, mis lõpuks muidugi õnneliku lahenduse leiab. Süžee ja teksti nõrkused aga rehabiliteerib muusika – üks sädelev number järgneb teisele, eriti rohkelt on ilusaid ja vaimukaid ansambleid. Loo raamistikuks on kirev Veneetsia maskiball, mis annab lavastajatele ja kunstnikele suurepärased võimalused oma fantaasial lennata lasta.
Kuigi käesoleval filmil on vanust juba üle nelja aastakümne, on pilt ja heli küllalt hea kvaliteediga. Tolleagsete vahenditega saavutatud „eriefektid“ panevad kohati küll muigama, ent üldiselt on tegu igati sümpaatse, lennuka ja värviküllase lavastusega. Kindlasti tasub seda versiooni kuulata ja vaadata muusikalise taseme ja osatäitjate tõttu – kogu trupp on lihtsalt suurepärane. Eriti võluvad on kaks naispeaosalist – Sylvia Geszty Annina’na ning Julia Migenes Ciboletta’na.

Tuntud lavastaja Monika Wiesler, kes muuhulgas tõi „Öö Veneetsias“ 2000. aastal „Estonia“ lavale, on nimetanud operetti kui žanri psühhoteraapiaks selle kõige paremas tähenduses. Nii on ka käesolev DVD võimalus hetkeks puhata sügiseselt pimedast ja tõsisest argipäevast ning põgeneda kaunite meloodiate, värviküllaste kostüümide ja muretute inimeste maailma.
Nagu kõiki meie lavamuusika videoid, on DVD-d „Eine Nacht in Venedig“ võimalik nädalaks koju laenutada.
Kristi Veeber, muusikaosakonna raamatukoguhoidja