Julia Ležneva “Alleluia” CD

Vene sopran Julia Ležneva on klassikalise laulja jaoks erakordselt noorelt, kõigest 24-aastasena võitnud juba mitmeid mainekaid vokalistide konkursse ning oodatud paljudel suurtel lavadel. Dame Kiri Te Kanawa, kes on ise olnud ka üks lauljanna õpetajatest, on öelnud: „Aeg-ajalt ilmub mõni tõeliselt väljapaistev talent ja ma usun, et Julia Ležneva on just seda. Tema hääle ja tehnika briljantsus on äärmiselt muljetavaldavad.“
Omaette tunnustus on ka see, et Julia Ležneva teise sooloplaadi „Alleluia“ andis 2013. aastal välja mainekas Decca Classics. CD-le on valitud neli barokiajastu motetti erinevatelt heliloojatelt. Kui Mozarti „Exsultate, jubilate“ on väga tuntud ning ehk ei ole paljudele võõras ka Vivaldi „In furore iustissimae irae“, siis Händeli suhteliselt vähe esitatud „Saeviat tellus inter rigores“ ning eriti Porpora „In caelo stelle clare“ esmasalvestus pakuvad avastamisrõõmu ka puhtalt muusika osas.
Ležneva paneb kõik need eriilmelised ja suurt virtuoossust nõudvad teosed elama oma üllatavalt küpse, kauni tämbriga hääle, ilusa muusikalise mõtlemise ning täpse ja pingutusteta koloratuurtehnikaga. Interpretatsiooni osas aitab palju kaasa ka lauljannat saatev vanamuusikaansambel „Il Giardino Armonico“ Giovanni Antonini juhatusel. Kindlasti on Ležneval siin-seal veel küpsemisruumi, ent tema nooruslik julgus ja rõõm musitseerimisest korvavad paljutki. Tulemuseks on tõeliselt nauditav album, mis peaks oma sisult eriti hästi sobima peatselt saabuvate ülestõusmispühade meeleollu. Kindlasti jääb ka põnevus tulevikuks – milliseks kujuneb selle andeka noore artisti edasine lauljatee.
Kristi Veeber,
muusikaosakonna raamatukoguhoidja