“Lauluveski. Arne Oidi lastelaulud” CD

Arne Oit (03.12.1928 – 28.11.1975) kuulub kahtlemata nende heliloojate hulka, kelle looming on ajaproovile hästi vastu pidanud – tema nüüdseks juba mitu aastakümmet tagasi kirjutatud laule avastavad ja naudivad üha uued ja uued põlvkonnad. Omal ajal tuntud eelkõige kui levimuusika autor, kelle laule laulsid pea kõik tollased tähed, ning hinnatud akordionisti ja jazzimprovisaatorina, leidis Oit aega ka terve rea lastelaulude loomiseks. Nüüd on 26 nendest koondatud helilooja 85. sünniaastapäeva puhuks CD-le „Lauluveski“, kus neid esitavad Raadio Laste Laulustuudio lapsed. Lisaks on plaadiga kaasas teine CD kõikide lugude fonogrammidega.

Kuigi tegu on lastelauludega, ei ole nende puhul tehtud hinnaalandust ei heliloomingu ega esituse osas. Pigem tõestab kogumik veel kord, et lihtsate, aga samal ajal huvitavate ja ilusate lastelaulude loomine on omaette kunst – kunst, mida Arne Oit on kahtlemata vallanud. On tunda, et Eesti Raadio laululapsed on tema ühtaegu soojade ja vallatute lugude esitamist nautinud, ning loodetavasti nakatab nende lust ka noori kuulajaid. Samal ajal peaksid paljud vanemad rõõmuga ära tundma meloodiaid oma lapsepõlvest, sh telefilmidest „Hei, kelgule!“, „On meie keskel suvi“ ning „Kevadmängud“. Paljude laulude puhul võib vist isegi väita, et nii, nagu nende lumm ei sõltu ajastust, ei sõltu see ka kuulaja east – eriti tekkis see tunne unistavat ja kenas jazzivõtmes lõpulugu „Unelind“ kuulates.

Raadio Laulustuudio, Eesti üks pikemate traditsioonidega ja ohtralt tunnustustega pärjatud laulustuudioid, mis „Lauluveskile“ jõudnud lugude puhul on toimetanud dirigentide Kadri Hundi ja Kaie Tanneri käe all, ei vaja vist pikemat tutvustamist. Aastast 1989 on stuudio muuhulgas pühendunud nn „eesti lastemuusika audioentüklopeedia“ väljaandmisele – praeguseks on neilt ilmunud juba 12 eesti lastemuusika heliloojate autoriplaati.

„Lauluveski“ salvestamisele on neile appi tulnud ka Miikaeli Poistekoori Ettevalmistuskoor koos dirigentide Imbi Laasi ja Jana Perensiga. Laule saadavad CD-l mitmed tuntud eesti muusikud: Jaak Jürisson klahvpillidel, Ain Varts kitarridel, Taavo Remmel kontrabassil jpt.

Kristi Veeber,
Muusikaosakonna raamatukoguhoidja