Liel Leibovitz. A Broken Hallelujah

Liel Leibovitz. A Broken Hallelujah : Rock and Roll, Redemption, and the Life of Leonard Cohen. 2014
Käesoleva aasta 21. septembril saab 80-aastaseks Leonard Cohen – kanada poeet ja muusik, kelle loometee on kestnud 1950ndatest tänapäevani. Vähe on singer-songwriter’eid, kelle mõju on nii pika aja jooksul olnud sedavõrd suur ning kelle loomingut avastavad üha uued ja uued põlvkonnad. Üllatuslikult on tema populaarsus viimastel aastatel pigem kasvanud – selle näiteks on kasvõi Cohen’i viimane, 2012. aastal ilmunud album „Old Ideas“, mis osutus tema karjääri menukaimaks, tõustes enam kui 20 maa edetabelite tippudesse ning võisteldes neis esikohtade eest samal ajal välja antud Lana del Rey albumiga „Born to Die“.
Leonard Cohen’i maagia ei seisne kindlasti ainult lihtsas kaunite meloodiatega folk rock’is ning madalas sumedatämbrilises lauluhääles. Tema muusika selgrooks on sõnad ning nende taga peituvad siirad ja ajatud küsimused ning mõtted inimeseksolemise kõige erinevamatest tahkudest – tänapäeva sageli väga pealiskaudsete tekstidega popmuusika taustal on ilmselt just see tema menu saladuseks. Seda, millised ideed on Leonard Cohen’i loomingu aluseks ja kuidas need on kujunenud, uurib lähemalt Liel Leibovitz oma uues raamatus „A Broken Hallelujah : Rock and Roll, Redemption, and the Life of Leonard Cohen“.
Autor alustab raamatut väitega, et tegu ei ole biograafiaga. Siiski on biograafilist materjali selles üpris palju ning seda täiesti mõistetavalt – Leonard Cohen’i loomingut on tema isiksusest ja eluteest raske eraldada. Nii nagu tema kõige kuulsamas laulus „Hallelujah“, millest on laenatud raamatu pealkiri, põimuvad kogu tema elus muusika ja poeesia, inimsuhted, depressioon, usk, iseenda ja lunastuse otsimine. Raamatu lehekülgedel avaneb ühe kirgliku inimese lugu, kes ei loobu mugavuse ja mugandumise nimel millessegi süvitsi laskumast, ent ka rahu leidmise lugu. Minu jaoks jäi loetust paljude muude huvitavate mõtete seas kummitama lause: “To enjoy music, and to enjoy life, is to enjoy tension and see it not as a boulder blocking the path to a desired goal but as the path itself.” Kuigi ülesanne ei ole kergete killast, avab Liel Leibovitz Leonard Cohen’i teekonda aupaklikult ja nauditavas stiilis.
„A Broken Hallelujah“ võiks kindlasti huvi pakkuda nii Leonard Cohen’i fännidele kui ka olla köitvaks sissejuhatuseks neile, kes temast veel midagi ei tea. Raamatu kõrvale kuulamiseks on muusikaosakonnast võimalik laenutada mitmeid Leonard Cohen’i CD-sid: kogumikku „The Essential Leonard Cohen“ (2002) ning albumeid „Ten New Songs“ (2001), „Songs from the Road“ (2010) ja „Old Ideas“ (2012).

leonard_Cohen_essential_146x146 LeonardCohenTenNewSongs Leonard_Cohen_Album_Songs_From_the_Road_cover LeonardCohenOldIdeas

Kristi Veeber
Muusikaosakonna raamatukoguhoidja