Ooperivihik. Rahvusooper Estonia, 2014
Ooper kipub tänapäeval paljude jaoks millegi kõrge ja kaugena tunduma ning ilma eelnevate teadmisteta ooperietendusele sattudes võib laval toimuv tõesti segadusse ajada. Õnneks on nüüdseks ka eesti keeles olemas mitmeid toredaid ja kaasaegseid materjale, mis aitavad igas vanuses huvilistel end selle näiliselt keerulise, ent tegelikult väga kauni ja põneva žanriga kurssi viia.
Eelkõige lastele ja noortele, aga miks mitte ka täiskasvanutele mõeldud „Ooperivihiku“ teksti on koostanud Liina Viru ja Rahel Otsa ning välja andnud Rahvusooper Estonia. See on lühike ja lihtne pilguheit ooperilavale ja selle taha koos tähtsamate terminite seletustega ning killukestega žanri ajaloost. Teksti illustreerivad rohked meeleolukad fotod nii meie ooperiteatri kaugemast minevikust kui tänapäevast – muuhulgas on neil võimalik näha ka meie uusimaid noori ooperisoliste. Raamat sisaldab kõiki vajalikke niidiotsi, et ooperimaailmas edasi orienteeruda.
„Ooperivihik“ võiks kindlasti olla heaks konspektiks ja illustreerivaks materjaliks õpetajatele või lapsevanematele, kel vaja ooperižanri lastele või noortele tutvustada. Muusikaosakonna kogust leiab täiendavaid materjale ka selle juurde – lisaks erinevatele raamatutele nii ooperiheliloojatest kui ooperitest endist on meilt võimalik nädalaks koju laenutada tervet rida ooperietenduste salvestusi DVD-del (ning loomulikult ka CD-del). Kel aga enam huvi meie rahvusooperi ajaloo vastu, võiksid lisaks tutvuda näiteks ka uute, koos „Ooperivihikuga“ meie kogusse jõudnud raamatutega „Üks mõtet kandev maja : sada aastat Estoniat“ (koost. Aarne Mikk) ning „Üks mõtet kandev maja : mõttest majani“ (koost. Liivi Künnapu, Juhan Maiste).
Häid ooperielamusi!
Kristi Veeber, muusikaosakonna raamatukoguhoidja