Pistol nr. 9 „Fest på Amager” (LP)

Ansambli Pistol nr. 9 album „Fest på Amager” (LP)

 

Pistol nr. 9 on juhuse tahtel naistest koosnev ansambel, mida juhib Taanis elav eestlanna Maria Faust. Faust mängib saksofoni ja klarnetit, teine ansamblisse kuuluv Maria – Maria Bertel – mängib trombooni, klahvpillide ning elektroonikaga tegelevad Katrine Amsler ja Qarin Wikström, ning kaasa teeb ka löökpillimängija Michala Østergaard-Nielsen. Viisiku debüütalbum „Fest på Amager” ilmus vinüülplaadina aasta tagasi ning on nüüdseks kättesaadav ka Tallinna Keskraamatukogu muusikaosakonnas nii koju laenutamiseks kui kohapeal kuulamiseks: http://tallinn.ester.ee/record=b2958230~S1*est

Plaadi pealkiri tähendab eesti keeles „Amager paneb pidu”. Kopenhaagenis on nimelt Amageri linnaosa, kus elavad meie mõistes rullnokad, ja albumi kontseptsiooniks on möll, mis algab õhtul kell 8 ja lõpeb hommikul kell 8. Albumi ilmumise puhul ajalehele „Sirp“ antud intervjuus tunnistas Maria Faust, et ta armastab inimesi jälgida ja otsib põnevaid karaktereid nagu kirjanikud ja näitlejadki, selle erinevusega, et ta ei püüa neid matkida ega nö. elust maha kirjutada, vaid tunneb nende vastu lihtsalt siirast inimlikku uudishimu. Fausti inspireerinud rullnokkade seltskond on albumil „Amager paneb pidu” esindatud siiski sümboolselt, otseseid vihjeid neile või üldse peomeeleolule plaadilt naljalt ei leia.
Eesti publikule on Maria Faust seni rohkem tuntud jazzansambli Maria Faust Group liidrina, Pistol nr. 9 muusikaline palett on aga sellest täiesti erinev. Kui Maria Faust Groupis domineerivad puhkpillid, siis Pistol nr. 9 plaadilt jäävad kõrva pigem elektroonilised instrumendid. Ansambli kokku kutsunud Maria Fausti pole siin saksofonistina samuti eriti kuulda, küll aga kumab albumi „Fest på Amager” kõlapildist läbi Fausti kui helilooja ja arranžeerija mõtlemine, sest sellel vinüülikettal leiduv improviseeritud muusika on sama ühtlase koe ja heade proportsioonidega kui Maria Faust Groupi tarvis kirjutatud läbikomponeeritud helipildiga teosed.

Stilistiliselt on plaati raske liigitada. Jazzi ei maksa siit otsida, tantsumuusikat samuti mitte, kuigi pillide poolest sobiksid mõlemad variandid. Ehk võiks pakkuda määratlust „elektroonilis-puhkpilline improvisatsiooniline raskemuusika”?

Marje Ingel
Loe ka albumi ilmumise puhul Sirbis avaldatud intervjuud Maria Faustiga

ja Sirbis ilmunud plaadiarvustust

Ansambli Pistol nr. 9 album „Fest på Amager” on tasuliselt allalaetav aadressilt: http://barefootrecords.bandcamp.com/track/pistol-nr-9-2242