Voldemar Kuslap „Minu südames sa elad“ / “You live in my Heart“. 2017 (DVD, CD)

Maestro Voldemar Kuslapi 80. juubeli puhul ilmus 2017. aasta sügisel enamasti ERR-i arhiivi video- ja muusikamaterjali põhjal kogumik „Minu südames sa elad“. 

“See on tõeline elutöökogumik. Olen selle üle uhke!” lausus armastatud bariton 25. septembril 2017 Estonia Talveaias oma kogumikku käes hoides. /MuusikaPlaneet/

Väljaanne koosneb kahest DVD-st  ja ühest CD-st ning mahukast rohke fotomaterjaliga illustreeritud eesti- ja ingliskeelsest bukletist, mille Tiina Sildre on pilkupüüdvalt ja maitsekalt kujundanud. Kava on koostanud Jüri Kruus, kes on ühtlasi kogu projekti autor ja helirežissöör-restauraator. Ülevaate Voldemar Kuslapi värvikast lavateest on kirjutatud Anne Erm.

Esimesel DVD-l on numbrid klassikalise lavamuusika tippteostest: aariad, duetid  ja ansamblid sümfooniaorkestri saatel Mozartist Strauss noorema ja Tambergini. Lavapartneriteks legendaarsed estoonlased Teo Maiste, Mati Palm, Helgi Sallo, Katrin Karisma, Endel Pärn, Ülle Ulla, Anu Kaal, Urve Tauts jt. Erandiks kaks 1978. aastal salvestatud soololaulu  Carissimi „Vittoria, Vittoria“ ja Sviridovi „Nagu punapõskne õunake“, kus kontsertmeistriks Eugen Kelder. Domenico Cimarosa mono-ooper „Kapellmeister“ avab lisaks Voldemar Kuslapi  meisterlikule vokaali valdamisele laiemale publikule ehk mitte-teadaoleva ande – emotsionaalse dirigeerimisoskuse. Lisaks muusikalistele numbritele on koostaja Jüri Kruus leidlikult lisanud plaadile episoodilised harivad lõigud, kus sõna saavad nii Georg Ots kui Eino Tamberg.

Teise DVD „tunnuslauluks“ on Arne Oidi ja Heldur Karmo „Ja elab rõõm“. Nimetatud laul on tabavaks sissejuhatuseks plaadi sisule: estraad ja muusikal – elurõõm oma erinevates varjundites. Plaadi esimeses pooles saab näha/kuulda Eesti Televisiooni arhiivist aastast 1987 pärinevat saadet „Täna õhtul …“, kus Eesti Televisiooni ja Raadio estraadiorkestrit juhatab Peeter Saul ja lavapartneriteks Heli Lääts ja Helgi Sallo. Plaadi teise poole sisustab Reet Linna poolt juhitud saade aastast 2000 „Ob-la-di, ob-la-da“, kus Voldemar Kuslap („meeletu rüütel“) jutustab oma kujunemisest ja ei jäta vaatajat ilma ka humoorikast anekdoodist. Kolme viimase laulu videod on filmitud Chris Männiku poolt Eesti looduskaunites kohtades, kus vanameister on jäädvustatud esitatud laulude sügavamõttelisuses.

CD sisaldab juba eelnevatel helikandjatel kõlanud, aga ka „uut“ muusikalist materjali. Eriti meeldivalt jäi kõrvusse kõlama pehme pika vokaaliga G. Shayne ja H. Karmo romantiline laul „Truu“ ja bossa novale iseloomuliku  kergusega esitatud C. Porteri ja H. Karmo laul „Mõtlen sinule“.

Poleks tegemist tõsiseltvõetava Voldemar Kuslapi helikandjaga, kui siin ei kõlaks oma tuntud hiilguses Don Quijote tõotuslaul. Loomulikult kõlab ja lausa kahel korral: esimesel DVD-l 22. ja CD-l 9. lauluna.

„„Elu ja saatus on mind soosinud ja mulle palju meelepärast tööd andnud nii teatris kui ka väljaspool teatrit“, tõdeb laulja ise säravalt naeratades. „Hea tuju ja nali on parimad ravimid“, arvab Volli. Just elurõõm ja headus on need tunded, mis kooruvad kõige selgemini välja Voldemar Kuslapi esituskunstis, olgu žanr milline tahes.“ /Anne Erm/

 

Vaadake, kuulake, nautige!

 

Ester Pomerants

muusikaosakonna raamatukoguhoidja