SÜGISÕHTU TŠELLOMUUSIKAGA – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

Esmaspäeval, 23. novembril 2015 kell 17.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu suures saalis sügishooaja kolmas kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”.

Esinevad Villu Vihermäe (tšello), Kärt Ruubel (klaver)

Villu_Vihermae Kart_Ruubel

Kavas: Beethoven, Debussy, Šostakovitš

Sissepääs tasuta!

Käesolevas kavas kõlavad kahe väga olulise XX sajandi teedrajava helilooja tšellosonaadid. Claude Debussy’d peetakse kaasaegse muusika isaks, tema harmoonia- ja vormikäsitlus oli oma aja kohta lausa revolutsiooniline ja pea kõik hilisemad muusikasuunad on tema helikeelest õppust võtnud. Debussy muusika põhijooneks on värviküllasus ja kujundlikkus, paljud teosed kannavad ka väga ilmekaid pealkirju. Sonaat tšellole ja klaverile on juba küpse autori tõsine ja väga viimistletud teos. Alapealkirjana kannab see nime „Kuu peale vihane Pierrot“. Eriti keskmises osas „Serenaadis“ muutub igavese õnnetu armastaja haledat, katkendlikku lembelaulu laulev kurb ja alatasa ehmuv kuju lausa käegakatsutavaks.
Dmitri Šostakovitš oli eeskujuks tervele plejaadile nõukogude autoritele. Paradoksaalsel kombel on just nõukogude aeg – ühiskonnakord, mis vaevas ja pitsitas autorit ennast teravalt läbi kogu ta teadliku elu – vorminud tema käekirja nii äratuntavaks ja iseloomulikuks. Suuremas osas tema teostest võib tajuda allasurutud ängi ja groteski, hävitava militarismi kohalolu. Nii on ka Tšellosonaadis – Esimese ja kolmanda osa vaoshoitud intensiivsusele on vastukaaluks teise osa hoolimatu pillerkaar ja neljanda näiliselt muretu lõbusus.
Ludvig van Beethoveni variatsioonid Mozarti helgele ja päikeselisele teemale ooperist „Võluflööt” mõjuvad ülejäänud kava kõrval läbinisti sõbraliku, mängulise ja naeratavana.

Tšellist Villu Vihermäe (s 1984) tšelloõpingud algasid 1989. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ning jätkusid 2003. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema juhendamisel. Aastatel 2008-2010 täiendas ta end Leipzigi muusikakõrgkoolis prof. Peter Hörri käe all. Alates 2004. aastast mängib Villu Vihermäe ka barokktšellot ning osaleb aktiivselt mitmete barokkmuusika asnsamblite ja orkestrite töös. Sügisest 2015 õpib ta EMTA-s viola da gambat Markus Kuikka juhendamisel.
Villu Vihermäe on mitmete rahvusvaheliste ja vabariiklike konkursside laureaat ning lisaks tööle Tallinna Kammerorkestris esineb erinevates kammerkoosseisudes, esitades muusikat, mis ulatub renessansist tänapäeva.
Pianist Kärt Ruubel (s 1988) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Kersti Sumera ja Mati Mikalai juhendamisel. Aastal 2007 astus Kärt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse Mati Mikali klaveriklassi ning jätkas Rostocki Muusika- ja Teatrikõrgkoolis Matthias Kirschnereidi ja Stephan Imorde käe all. Hetkel täiendab end sama kõrgkooli magistrantuuris.

Kärt Ruubel on osalenud mitmete nimekate muusikute meistrikursustel (Bernd Goetzke, Karl-Heinz Kämmerling, Martin Roscoe, Daniel Müller-Schotti ja Dmitri Alexeejev). Sügav huvi Johann Sebastian Bachi loomingu interpreteerimise vastu on viinud Kärdi kokku selliste kunstnikega nagu Leon Berben ja Angela Hewitt.

Kammermuusikuna on Kärt esinenud erinevates koosseisudes mitmetel mainekatel festivalidel (Hohenlohe Kultursommer, Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni festival, Gezeiteni Muusikafestival ja Aurora festival). Ta on kaasaegse muusika ansambli Neophon asutajaliige. Kärt Ruubeli soolokavad sisaldavad teoseid Bachist tänapäeva heliloojateni, eelistuseks sageli just vähem tuntud teosed. Solistina on ta üles astunud Norddeutsche Philharmonie, Hochschulorchester der HMT Rostocki, Philharmonisches Orchester Vorpommerni ja Pärnu Linnaorkestri ees. Kärt on salvestanud teoseid nii Põhja-Saksa kui Baieri Ringhäälingu arhiivi.

Kärt Ruubel on Oscar ja Vera Ritteri, Horst Rahe ja Alfred Toepferi stipendiaat ning aastal 2010 pälvis ta DAAD-preemia.