Tõnis Mägi “Tundmatu mägi”. 2016 (CD)

Taas kord väga sisukas ning filosoofilist sügavust sisaldav üllitis vanameistrilt. Tegemist on muusikapaladega, mis pärit erinevatest aastatest ja loominguperioodidest Tõnis Mäe karjääris. Plaat sisaldab vahelduvaid meeleolusid – on mõtlikku enese sisse vaatamist, hingestatud lüürikat, aga ka jõulist karismat. Muusikalises mõtteski on album vaheldusrikas, sisaldades nii rockilikke ballaade kui jazzmuusikale omaseid elemente.  Kahes palas – “Tsirkus” ja “Talveöö” – on kasutatud keelpillikvartetti. Omaette kiitust ja tänu väärivad ka instrumentalistid, kes plaadi valmimisel on abiks olnud, nt Robert Jürjendal (kitarr), Kalle Vilpu (kitarr) ja Jaak Ahelik (löökriistad).

Kahju, et plaadi vahelt puuduvad laulutekstid. Lisaks Juhan Viidingu, Ott Arderi ja Villu Kanguri tekstidele on paljud sõnad ka Tõnis Mäe enda poolt kirjutatud ning oma tasemelt vääriksid need suisa omaette väikese kogumikuna avaldamist. Sellist asja on praktiseeritud näiteks Bob Dylani puhul.

Lõpetuseks üks mõte Tõnis Mäelt endalt, kuidas on võimalik saada inspiratsiooni lugude kirjutamiseks: “Ühel ööl kuulsin ma kummalist muusikat. Tükk aega ei taibanud, kust see tuleb, kuni lõpuks mõistsin – kraan tilgub. Võtsin kapist diktofoni ja lindistasin. Nii jõudis lugu ka plaadile.”

Vt leidumust e-kataloogis ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik