Tõnu Kõrvits “Moorland Elegies”. 2017 (CD)

Üheksast numbrist koosnev impressionistliku kõlapildiga teos kammerkoorile ja -orkestrile “Moorland Elegies” („Lageda laulud“) valmis 2015. aastal. Helikandajale jõudis pisut alla tunni kestev suurvorm läinud aasta aprillis Soome plaadifirma Ondine vahendusel.

Tänaseks on Tõnu Kõrvitsa poolt loodud emotsionaalne, nüansirikas ning paeluv  muusika nautinud publikumenu ning tunnustatud riikliku kultuuripreemiaga.

Juba esmasel kuulamisel torkab silma Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri laitmatu ja täpne kuulajate meeli erutav koostöö. Dirigendipuldis on Risto Joost, kelle töödest saame kindlasti kuulda ka edaspidi.

Ligitõmbavalt mõjub atraktiivne sümbioos Eesti rahvuslikust koloriidist ja britilikust tonaalsusest. Viimase puhul meenub eelkõige Benjamin Britteni looming, aga leidub ka kõlapilte ja värve, kus tekivad paralleelid Veljo Tormise, Erkki-Sven Tüüri ning muidugi Arvo Pärdi muusikaga.

Omaette väärtuseks, et mitte öelda kirsiks tordil on 19. sajandi inglise poetessi Emily Brontë looduslüürikast ja lembetemaatikast läbipõimunud värsid, mis tekitavad pisut melanhoolse, tundliku ja voolava meeleolu ning sisendavad pigem nukrust, kuid on samas mõjuvad oma sensuaalsuses. Kindlasti ei saa mainimata jätta helirežissöör Tanel Klesmenti, tänu kellele on plaadile salvestatud heli kõlapildi mõttes igati tasemel ja suurepärase kvaliteediga.

Jääb vaid loota, et Tõnu Kõrvitsa ja samade osalejate koostöös sünnib ka tulevikus esteetilist ja muusikalist elamust pakkuv kogemus.

 

Urmas Eesmaa
Muusikaosakonna vabatahtlik