Tõnu Timm “Tõun”. 2019 (CD)

Lakoonilise pealkirjaga CD on legendaarsest bändist Jäääär pärit Tõnu Timmu esimene ametlik sooloalbum. Erinevates turismitaludes salvestatud materjalist on plaadile jõudnud 15 pala, mille muusika autoriks on Tõnu Timm. Vaid albumi eelviimane instrumentaalne lugu “Pika pilli polka” pärineb Valter Ojakääru sulest.

Muusikaliselt on helikandajale salvestatud materjal üsna kirju ning Tõnu Timmu enda määratluse kohaselt ja stiili mõttes leiab palasid, mis jäävad vahemikku polkast rokini.

Albumil on võimalik kuulda jazzmuusikale omaseid intonatsioone ja värve, aga ei puudu ka kaunikõlalised ballaadid.

Palas “Värvid on ilusad”, tabas kõrv Ultima Thulele ja Riho Sibulale omaseid rokilikke kitarrihelisid. Seega ei pea ka selle žanri austajad pettuma.

Seevastu CD-l leiduva instrumentaalse pala “Baltic Rag” (nr 8) puhul meenus kohe ansambli Apelsin vana hea sound.

Tervikuna jätab salvestatud materjal ülimalt positiivse mulje ning Jääääre austajad saavad seekordki osa Tõuni soojast, karismaatilisest ja pisut eneseiroonilisest ajatust huumorist ning armastusest isamaa vastu.

Oma osa selles on kindlasti Ave Alavainu, Indrek Hirve ja Leelo Tungla tuumakatel tekstidel, mis on kohati mõtlikud, kohati lüürilised ja unistavad, aga ei puudu ka ühiskonnakriitiline noot, nagu näiteks seitsmendas palas “Lubage”.

Oma kaaluka ja igati väärika panuse annavad plaadil üles astuvad instrumentalistid eesotsas Antti Kammistega, kelle hoolde on taas usaldatud klahvpillid. Bändis trumme mängiva Rein Joasooga on allakirjutanul olnud au ja võimalus ka pisut koos musitseerida. Saame kuulda ka Tõuni lemmikinstrumendi pedaal- (steel) kitarri maitsekat ja kvaliteetset käsitlemist.

Kindlasti tasub ära märkimist üsna askeetlik plaadikujundus ning retrolikult mõjuvad must-valged fotod, mis kajastavad Tõuni tegemisi läbi aegade. Nostalgilist tunnet võimendavad ka autori enda kommentaarid selle kohta, kuidas erinevad palad sündisid.

Kokkuvõttes jääb vaid oodata Tõnu Timmu järgmist üllitist, sest ideedest ei tule armastatud muusikul kindlasti puudust.

 

Urmas Eesmaa
muusikaosakonna vabatahtlik