„Topeltkontsert“ – kontsert sarjas „Kammermuusikud linnas”

Esmaspäeval, 23. jaanuaril kell 18 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8).

Esinevad: Hans Christian Aavik (viiul), Tähe-Lee Liiv (klaver), Tallinna Keelpillikvartett

Kavas: Mendelssohn, Brahms, Mozart

Sissepääs on tasuta.

NB! Palume osalemine enne kontserti registreerida tel 683 0912 või muusika@nulltln.lib.ee

 

Hans Christian Aavik (1998) on üks väljapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristatava kõlaga silma paistnud nii Eestis kui ka mitmel pool Euroopas.

Hans Christian Aavik alustas viiulimänguga 5-aastaselt Tabasalu Muusikakoolis (õp Piret Kreek) ja jätkas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis (õp Kaido Välja). Aastast 2017 õppis ta Saksamaal Frankfurdis (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Franfurt am Main) prof Erik Schumanni viiuliklassis ning kammermuusikat prof Angelika Merkle juures.
Aastast 2021 õppis ta ka täiendavalt Viinis (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien) Maestro Julian Rachlini ning prof Evgeni Sinaiski juures.

Alates 2022. aastast õpib Hans Christian Aavik Euroopa ühes mainekamas Kronbergi nim Akadeemias (Kronberg Academy). Tema õpinguid toetab Dr Ratjen – patronaat.
Hans Christian on Carl Nielseni nim rahvusvahelise konkursi (2022) 1. preemia laureaat. Lisaks kahele eripreemiale (parim kohustuslik pala – Jesper Koch Maze; Odense Sümfooniaorkestri eripreemia) sõlmiti temaga leping Orchid Classicu poolt ning järgnevatel hooaegadel on ta tihe külaline parimate Skandinaavia orkestrite ees.

Hans Christian pälvis 2022. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaadi tiitli; Saksamaa ühe tippfestivali, Usedomi Muusikafestivali prestiižika muusikapreemia ning Eesti Interpreetide Liidu „Aasta Interpreedi” laureaadi tiitli.
Tema viimaste saavutuste seast aastatel võib välja tuua I preemia solistide kategoorias rahvusvahelisel konkursil „Cadenza Contest”, I preemia rahvusvahelisel konkursil „3rd Làszlò Spezzaferri International Music Competition”, I preemia ning neli eripreemiat Eesti keelpillimängijate konkursil, laureaaditiitli ning eripreemia Polytechnische Gesellschaft Frankfurt am Main kammermuusikakonkursil ning diplomi koosseisus „Duo Hommage” (viiul/klaver) Ilmari Hannikaineni Klaverikammermuusika konkursil Jyväskyläs, Soomes.
Hans Christian on täiendanud end Christoph Eschenbachi, Steven Isserlise, Kirill Gersteini, Gerhard Schulzi, Sophia Rahmani, prof Kolja Blacheri, Antoine Tamestit’i, Alexey Semenenko, Kerson Leongi, prof Stephan Picardi, Mi-Kyung Lee, prof Jonathan Aneri, prof Heime Mülleri, Florian Dondereri, prof Mikhail Gotsdineri, prof Robert Rozeki, Junio Kimaneni, Evan Rothsteini, prof Jan Repko ja paljude teiste meistriklassides.

Hans Christian Aavik mängib hetkel Eesti Pillifondi ning perekond Sapožnini lahkel loal Giovanni Paolo Maggini viiulil (valmistatud ca 1610 Brescias, Itaalias) ning Victor Fétique poognal (valmistatud ca 1930, Prantsusmaal).

 

Foto: Kaupo Kikkas

Tähe-Lee Liiv (2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis ( õp Maigi Pakri). Aastal 2022 lõpetas ta prof Ivari Ilja ja Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis TMKK. Alates 2018. aastast õppis ta Sibeliuse Akadeemia noorteosakonnas Hui-Ying Tawaststjerna juures, 2019. aastast paralleelselt veel Eesti Muusika ja Teatriakadeemia noorteosakonnas ja Accademia Perosis Konstantin Bogino klaveriklassis. Aastal 2021 sai ta Londoni Royal College of Music koolis Jenny Marsh Chapman Memorial Scholar supported by the Stanbridge Drake-Brockman stipendiumi õpinguteks Dmitri Alexeevi klaveriklassis. Käesolevast õppeaastast õpib ta lisaks Berliinis, Barenboim-Said Akadeemias Sir Andràs Schiffi juures. Ta on osalenud ka Arbo Valdma, Vladimir Ovchinnikovi, Dmitri Bashkirovi, Victor Rosenbaumi, Piotr Paleczny, Pavel Nersessiani jt meistrikursustel.

Tähe-Lee on olnud edukas mitmetel konkurssidel. Hiljutised võidud on olnud Grand prix „Kolmekooli konkursil” (2022); finalisti diplom ja kaks eripreemiat IV Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil (2021); ETV telekonkursi „Klassikatähed 2020” peavõit; 1. koht ja kaks eripreemiat IX Eesti pianistide konkursil (2019). Väljaspool Eestit on Tähe-Lee veel olnud edukas Rahvusvahelisel Gershwini konkursil New Yorgis (2. preemia nooremas vanuserühmas 2019); Theodor Leschetizky nim konkursil New Yorgis (1. preemia 2019); Guido Alberto Fano peaauhind festivalil Venice Music Masters (2019); ning 1. preemia Rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil San Dona di Piaves, Itaalias (2018).

Tähe-Lee on esinenud solistina Cremerata Baltica, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Narva Linnaorkestri, ERSO, New York Camerata, TKO, Pärnu Linnaorkestri, Chioggia Sümfooniaorkestri, Alion Baltic festivali orkestri, EMTA Sümfooniaorkestri ja Virumaa Kammerorkestriga.
Ta on olnud külalisesineja Concertino Praga festivalil Tšehhis (2018), Sibeliuse festivalil Lahtis, Soomes (2021) ja Mänttä Music festivalil Soomes (2019).
Hooajal 2022-23 seisavad ees esinemised taas ERSO ja TKO-ga ning debüüt Israel Camerata Jerusalem orkestriga.
Tähe-Lee Liiv mängib soolorepertuaari kõrvalt ka palju kammermuusikat.

 

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.
Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2006. aastast tegutseb kvartett koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Olga Voronova (II viiul), Toomas Nestor (vioola), Levi-Danel Mägila (tšello).
Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Ansambli ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile. 2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nim muusikapreemia.

 

Sarja korraldavad koostöös Tallinna Keskraamatukogu ja MTÜ Kammermuusikud.