Tormis Quartet “Tormisele”. 2018 (CD)

Tormis Quartet, mille moodustavad lauljad Kadri Voorand ja Liisi Koikson ning kitarristid Jaak Sooäär ja Paul Daniel, tuli kokku 2015. aastal Veljo Tormise 85. juubeli tähistamiseks. Aastal 2016 pälvis muusikute kooslus Etnokulbi aasta parima uustulnuka tiitli pärimusmuusikamaastikul. 

Helisalvestisega „Tormisele“, mille rahvusvaheline pealkiri on “Hommage á Veljo Tormis”, tehakse sügav kummardus nii eesti ja soome-ugri rahvalaulule kui selle ürgse pärandi taaselustajale Maarjamaal. Plaadil kõlava 16 pala arranžeerijad on valinud Tormise tsüklitest “Seitseteist eesti pulmalaulu” seitse, “Kadrilaulud” kolm, “Kolm eesti mängulaulu” ühe ja “Ingerimaa õhtud” viis osa ning loonud neile džässilikud seaded.

Eesti runolaulu ehedat esitamistraditsiooni on püütud säilitada kasutades solisti värsirea kordamisel sissehingamisel laulmist („Palju veimi“). On leitud laulude arranžeerimisel muusikalised väljendusvahendid, mis konkreetse loo sõnumi ja meeleolu kõige värvikamalt esile toovad. Sügavama mulje jätsid „Palju sõnu“ oma järjest kiireneva tempo ja agressiivsemaks muutuva väljenduslaadiga, millele ootamatu üllatusena järgnes rahulik, lausa sugestiivne „Ära löö noorikut!“. „Sõrmemähkimismängus“ on kasutatud Tormisele omaseid paralleelseid liikumisi.

 „… Käesoleval plaadil musitseeriv kahe hääle ja kahe kitarri kvartett mõjub eneseküllaselt – midagi pole puudu, midagi pole üle. Kitarrid (Jaak Sooäär ja Paul Daniel) pigem sulanduvad, hääled täiendavad teineteist. Nii Kadri Voorandil kui ka Liisi Koiksonil on koheselt äratuntav artistimina ja õnneks pole seda püütud nivelleerida. … Leidub nii tardumusseisundit võimendavaid minimalistlikke võtteid kui ka pööraseid sööste, mis lennutavad kuulaja korraks free-jazzi, rajurocki või vabaimpro heliilma. …“ /J. Sang, ajakirimuusika.ee/

Plaat on rahvusvahelisele areenile jõudnud saksa plaadifirma Nordic Notes kaudu, kes andis plaadi välja lausa kaheteistkümnes riigis.

„Saksamaal on ilmunud ka plaadi esimesed ülevoolavalt kiitvad arvustused, erilist tähelepanu on pälvinud see, et kvarteti improvisatsiooniline helikeel ei ole lõhkunud rahvalaulu ürgset algideed ega ka Veljo Tormise omanäolist loomingukontseptsiooni, ning loob uut täiesti iseseisva kvaliteediga muusikat.“ /jazz.ee/

Muusikalised näited kahe laulu live-esitusest:

 “Kodu nutab mõrsjat ”

https://www.youtube.com/watch?v=7mRHDZZQU3M

„Kas on minia meelt mööda?“

https://www.youtube.com/watch?v=BT-4fCRcCnE

Kvaliteetaeg Tormisega!

 

Ester Pomerants
muusikaosakonna raamatukoguhoidja