TUBIN 110. SUMERA 65 – kontsert sarjas “Kammermuusikaud linnas”

Teisipäeval, 20. oktoobril 2015 kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis

Kadri-Ann Sumera (klaver)

kadri-ann_klaveriga

Kavas: Bach, Brahms, Chopin, Saar, Sumera, Tubin

Romantism kui mõiste tähendab kitsamalt üht konkreetset ajastut kunstide ajaloos. Romantiline tunnetus on aga midagi palju laiemat, mis ei tunne aja piire – nii tajume me seda, mis on seotud tugevate ja sageli valusate emotsioonidega, aga ka müstilist ja saladuslikku, ebatavalist ja eksootilist, saatuslikku ja traagilist. Selles mõttes on selle kontserdikava mitmest sajandist kokku pandud kava läbinisti romantiline, ja XX sajandi eesti autorite loodu ei jää siin mingis mõttes suurte Euroopa meistrite tööle alla. Nii Bachi suursugused koraaliprelüüdid, Brahmsi Rapsoodia kui Tubina Ballaad rahvamuusikast pärit teemale näivad kõnelevat mingist ammumöödunud heroilisest ajastust, justkui jutustades mingit traagilist kangelaseepost. Nende teoste helikeel on sellele paatosele vastavalt suurejooneline ja orkestraalne. Chopini ja Saare romantilisus avaldub pigem intiimsete hetkede püüdmises, pisikeste eriliste võluvate pildikeste maalimises ja detaili ilu jäädvustamises. Programmi lõputeos Sumeralt toob Chopini uneleva maailma otse 20. sajandisse. Kumama jääb magusvalusalt tuikav nimetu igatsus.

Sissepääs tasuta!

Kadri-Ann Sumera on üks Eesti mitmekülgsemaid pianiste, kes on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani. Olulisel kohal on tihe koostöö kaasaegsete heliloojatega. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert või Nicolas Gilbert’i „A rebours“ jt. Esinenud solistina Dresden Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri ja ERSO ees.
Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof A. Valdma), kust sai 2004. a magistridiplomi. Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Alates 2007. a töötab H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis. Aastal 2015-16 töötab ka pedagoogina Darmstadti muusikakõrgkoolis (Akademie für Tonkunst) ja muusikakoolis Saksamaal. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta MTÜ Kammermuusikud üks eestvedajatest.