Uma pido. 2018 (DVD)

„V võrokeeline laulu- ja rahavapido kate DVD pääl”

11. novembril 2018 Võrus esitletud videokomplekt sisaldab kahte DVDd: 1. plaadil saab ülevaate peo ettevalmistustest (matkadest, kaverikontserdist, kooriproovidest ja laadast), 2. plaadil kõlab täies mahus kontsert ja mõned vahetult kontserdijärgselt salvestatud intervjuud.

Alates aastast 2008 on kordamööda kas Võrus või Põlvas toimunud võrukeelsed laulupeod. 2. juunil 2018 toimus Võrus võrukeelne „juubelilaulupidu“ – sel korral juba viies. Kava koosnes juba toimunud pidudel kõlanud 24 laulust, mis valiti välja avaliku hääletuse teel. Populaarsemateks heliloojateks, kelle looming peol mitmel korral kõlas, osutusid Aapo Ilves, Jan Rahman ja Mari Kalkun. Ka kõik peol juhatanud dirigendid on traditsiooni kohaselt Võrumaa juurtega.

Uma Pido 2018 „oli tulevikku vaatav ning lõi silla vanaemade-vanaisade põlvkonna ja nooremate põlvede vahel. Peo toimkond ja esinejad olid täis kaasaegset Võromaa-pavvõrit: laulupeotule süütas slackliner (võro keeles kablakargaja), kes laskus mitmehäälse meestelaulu saatel laululava katuselt ning noor helilooja Vootele Ruusmaa musitseeris sämpleid kasutades lauluväljakul kulgeval vanal hobusereel.“ /Pressiteade 3. juuni 2018/

Kontserdi sidus tervikuks, sealhulgas sisustades ka kooride liikumise aja, laule humoorikalt sissejuhatavate vahetekstidega Andreas Pall, kes ei põlanud ära näidata ka oma kaunist lauluhäält.

Peo lavastuslik osa kujutas Helena Kesoneni poolt läbimõeldud sündmuste kulgu tribüünide ees oleval tantsuplatsil, milles osalesid enamasti nõuka-aegsetesse moerõivastesse riietunud Võru Gümnaasiumi rahvatantsurühm Hopser. Aeg ajalt ühinesid nendega ka erinevaid põlvkondi ühendavad memme-taadi ja laste rahvatantsurühmad. Saateks mängis Võru Muusikakooli orkester ning ansambel Jaan Randvere juhendamisel.

“Tantsijad lõid lavale Võrumaa maastiku heinarullide, noorte puude ja puidust lattidega. Selgub, et noored oskavad rõuku teha, sest enamus on maalt ja maatööd teinud ning lisaks oskavad nad kenasti võru keelt. Oleme uhked, et gümnaasiumiõpilastele ei ole Vana-Võromaa kultuur ja kodukandi keel võõrad,” ütles Helena Kesonen. /Pressiteade 3. juuni 2018/

Peo lõpetas simman, mida muusikaliselt sisustas legendaarne ansambel Ummamuudu.

 

Võrokeelse peo jälgimiseks, kasvõi teksti paremaks mõistmiseks, saab laenutada ka sõnu sisaldava kava või isegi lauluvihiku.

Täiendavat informatsiooni võrokeelsete pidude kohta leiab Uma Pido kodulehelt: www.umapido.ee

 

Ester Pomerants

muusikaosakonna raamatukoguhoidja