????????????????????????????????????

Natalja Suharevitš (klaver, Moskva)

27. oktoober kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)

Kavas: Tšaikovski, Rahmaninov

Vene hingest räägivad paljud vene kirjanikud. Tundub, et see on rahvusele midagi sügavalt isikupärast, midagi, mida teised justkui põhjani mõista ei saa, mis aga ometi paljusid paelub. Vene hing kannatab ja armastab. Ohverdab ja andestab. Võtab kogu maailma valu enda südamesse kanda ja samas peab ka kogu maailma pidusid. Vene hinge emotsioonide skaala on väga lai, ulatudes sügavaimast kurbusest ja üksildustundest joovastava ekstaasini. Tundeid ei häbeneta, kuigi mõistlikku seletust ei pruugigi neile alati leida. Oluline osa vene hingelaadi kujunemises on kindlasti loodusel – ääretutel metsadel ja steppidel, karmidel pikkadel talvedel, laiadel jõgedel. Selline tunnete diapasoon on viljakas pinnas kunstiteostele.

Vene muusika on maailmas väga armastatud ja esitatud, paljude meelest ei tunneta seda siiski keegi nii hästi kui venelased ise. Sellepärast ongi meil väga hea meel esitleda Moskvast pärit pianisti Natalia Suharevitšit, kelle esituses kuuleme kahe armastatuima vene romantilise helilooja teoseid.

Peeneloomuline ja elegantne Tšaikovski jääb alati mingis mõttes nagu õukonnamuusikuks, Rahmaninovi tihedast ja ülikeerulisest nooditekstist kumab alati läbi nimetu igatsus ja hingevalu. Mõlemad autorid on suurepärased meloodiameistrid ja klaverimuusika suurkujud.

***

Natalja Suharevitš sündis Moskvas. Ta alustas klaveriõpinguid H. Neuhausi Muusikakoolis prof. A. Aleksejeva juures ning jätkas Tšaikovski nim. Moskva Konservatooriumis tuntud õpetajate J. Batujevi ja prof. V. Kastelski klassis, lõpetades kiitusega. 14-aastaselt esitas Natalja Mozarti A-duur Klaverikontserdi Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi sümfooniaorkestriga. 2001-2007 õppis Natalja Moskva Konservatooriumis suurepärase pianisti, pedagoogi ja helilooja A. Nasedkini klassis, aastatel 2006-2008 on ennast regulaarselt täiendanud ka kuulsa pianisti ja õpetaja K. Bogino kursustel Itaalias.

Natalja on saanud laureaaditiitlid Venemaa noorte pianistide konkursil Moskvas 1995 ning arvukatel rahvusvahelistel pianistide konkurssidel Itaalias: “Citta di Minerbio” 2002, “Marco Fortini Prize” 2005, Premio Franco Alfano” 2006, “Unda Maris” 2007 ja “Premio Vanna Spadafora” 2008. jt. Ta on Elina Bystrizkaya Fondi (Moskva) ja Rooma Kunstide Akadeemia stipendiaat.

Natalja on esinenud Venemaal, Itaalias, Iisraelis, Rootsis ja Prantsusmaal nii soolokontsertidega kui orkestri ees. Ta on osalenud mitmetel olulistel muusikafestivalidel nagu Sandvikeni Kammermuusika festival ja Trelleborgi Rahvusvaheline klaverifestival Rootsis, “Citta di Lucca” kammermuusika festival ja LeXGiornata Itaalias, Erik Satie festival Prantsusmaal jne. Aastal 2009 salvestas Rooma Kunstide Akadeemia Natalja CD, millel ta mängib Haydni, Schumanni, Chopini ja Rahmaninovi teoseid.

Suharevitši mitmekülgne repertuaar hõlmab laia valikut eri stiilidest ja ajastutest barokist tänapäeva muusikani ning sooloteostest ja -kontsertidest kammermuusikani.

Hetkel õpetab Natalja Moskva Chopini-nim. Riiklikus Muusikakeskkoolis prof. Aleksei Nasedkini assistendina.