VENE ROMANSID JA HISPAANIA LAULUD – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

Kolmapäeval, 30. septembril kell 17.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis kontserdisarja “Kammermuusikud linnas” viienda hooaja avakontsert.
Kavaga “Vene romansid ja hispaania laulud” astuvad üles metsosopran Iris Oja ja pianist Kadri-Ann Sumera.

Kavas: Mussorgski, Rahmaninov, Šostakovitš

Kadri-Ann_Sumera_m-v Iris_Oja

Seekordses romansside kavas on ühendatud kolme väga erineva autori looming. Tuntuim neist heliloojatest on ilmselt Sergei Rahmaninov – peen aristokraat, üks viimastest “suurtest romantikutest”, kelle loomingu teeb nii kauniks tehnilisest keerukusest läbi kostev valulik igatsus ja hõrk poeesia. Olles ise suurepärane pianist, kirjutas ta ka imekaunitele laulumeloodiatele väga nõudliku ja läbitöötatud klaveripartii.

Modest Mussorgski, varaseim selle kava autoritest, oli oma helikeele poolest omas ajas lausa novaatorlik. Ühena esimestest kasutas ta väga jõuliselt kunstmuusikas rahvamuusikat ja ka rahvaluulet. Tema vokaalteosed on otsekui teater, kus väga täpselt jälgitakse teksti kõiki käänakuid.
Suhteliselt varane tsükkel “Noorusaastad”, millest valik esitusele tuleb, on oma helikeele poolest romantilisem ja leebem kui hilisemad teosed, kuid ka siin on tegu justkui tundelise deklamatsiooniga, kus esiplaanil on tekst.

 

Kahe suure romantiku vahel on kavas Dmitri Šostakovitši tsükkel “Hispaania laulud”. Autor on kasutanud originaalseid hispaania rahvalaulude tekste (küll tõlgituna) ja ka viise ning nad väga vaimukalt ja isikupäraselt harmoniseerinud. Lõunamaisele temperamendile omaselt on siin küllaldaselt flirti, mängulisust, elurõõmu ja sensuaalsust.

Sissepääs tasuta!


 

Metsosopran Iris Oja on üks hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana. 2002. aastal saavutas ta esikoha Mart Saare soololaulude konkursil Tallinnas. 2000-2011 oli Eesti Filharmoonia Kammerkoori aldirühma solist. 2002. aastast kuulub kaasaegse muusika ansambli Resonabilis koosseisu.
Solistina on Iris Oja teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Moskva Kammerorkester, Concerto Copenhagen, The Israel Camerata Jerusalem jt. ning dirigentidega Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Frieder Bernius, Roland Böer, Olari Elts, Paul Hillier, Risto Joost, Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Andres Mustonen, Kaspars Putninš, Daniel Reuss, Andris Veismanis, Arvo Volmer jt.

Pühendunud eeskätt kaasaegse muusika interpreteerimisele, on Oja olnud nii solisti kui ansambli Resonablis koosseisus paljude eesti, aga ka välismaa uudisteoste esmaettekandja. Kontsertreisid nii solistina, kammermuusikuna kui ka koorilauljana on viinud teda enamikesse Euroopa riikidesse, Venemaale, Iisraeli, Ameerikasse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Koos pianist Roger Vignolesiga on Ojal ilmunud sooloplaat vene muusikaga „Rachmaninov, Shostakovich – Songs” (Harmonia Mundi, 2008), ans Resonabilisega on lindistatud eesti nüüdismuusikat.

Kadri-Ann Sumera on üks Eesti mitmekülgsemaid pianiste, kes on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani. Olulisel kohal on tihe koostöö kaasaegsete heliloojatega. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert või Nicolas Gilbert’i „A rebours“ jt. Esinenud solistina Dresden Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri ja ERSO ees.

Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof A. Valdma), kust sai 2004. a magistridiplomi. Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Alates 2007. a töötab H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis. Aastal 2015-16 töötab ka pedagoogina Darmstadti muusikakõrgkoolis (Akademie für Tonkunst) ja muusikakoolis Saksamaal. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka MTÜ Kammermuusikud üks eestvedajatest.