Zetod “Lätsi liina”. 2018 (CD)

Selle aasta märtsis ilmunud helikandja on Zetode viies stuudioalbum, mida on võimalik kuulata nii CD kui ka vinüülplaadi kujul. Tegemist on  kodumaise päritolu etno-roki suurkuju  Jalmar Vabarna järjekordse õnnestunud projektiga.

Esmapilgul torkab silma lahe retrostiilis kujundus, milles kesksel kohal nõuka-aegne imposantne Volga, millega setokesed linna poole veerevad. Plaadikujunduses tervikuna domineeribki 80-ndate stiil, mis omakorda loob mõnusa eelhäälestuse muusikalise materjali nautimiseks, mida albumilt on võimalik leida.

Muusikalise poole pealt saame kuulata 13 setokeelset lugu. Leidub tantsulist ning lustilist viisikeerutust, mis jala tatsuma panevad, kuid ei puudu rokilikud kitarririfid ning maskuliinsed setolikud leelotamised, mis kantud korralikust mitmehäälsest vokaalist.

Helikandjalt on võimalik leida igati Seto kuningriigi väärilist huumorit, kuid ka lüürilisemat ja looduslähedasemat poolt. Saame kuulata ehtsat seto ballaadi ning ei puudu ka lõõtsaromantika. Üllataval kombel  mõjuvad kõige koloriitsemalt ja värvikamalt kaks instrumentaalset pala kuuenda  ja albumi nimiloo kujul, seda just eelkõige muusikalise taseme poolest. Kindlasti tahaks kuulda ehtsat seto lugu a cappella variandis, mida sellel CD-l paraku pole.

Kuigi lisamaterjalidest on võimalik leida ingliskeelset kokkuvõtvat infot laulutekstide sisu kohta ning saab  lugeda  setokeelseid laulutekste, oleks oodanud arusaadavamas keeles sisu lahtiseletamist ka Põhja-Eesti inimesele.

Kokkuvõttes on tegemist igati toreda ja õnnestunud plaadiga, mis tehtud südamega ja missioonitundest  propageerimaks seto keelt ja meelt laiemalt ning kantud Viljandi Pärimusmuusika Festivali parimatest traditsioonidest. Jääme huviga ootama Jalmar Vabarna ja Zetode  järgmisi ettevõtmisi.

 

Urmas Eesmaa
muusikaosakonna vabatahtlik