Noor loeb

Noortekirjanduse päeval 14. aprillil 2022 algas aasta lõpuni kestev “Noor loeb” lugemisväljakutse. plakat

Anna teada, milliseid raamatuid loed programmi jooksul ning vasta küsimusele miks raamat meeldis/ei meeldinud!

Vastuseid ootame Google Formsi kaudu ja tulemuste põhjal valmib Infogramis ülevaade loetud raamatutest.

Kõigi osalejate vahel loosime välja väga ägedaid auhindu.

 

Programmi toetavad: Kirjastus Pikoprint, Forum Cinemas, iNGAME, Eesti Noorsooteater ja XS mänguasjad.

Lisainfo: noorte@nulltln.lib.ee, 683 0914


Lugemisväljakutse tulemusena kuulutatakse välja Noor loeb võitjad. Eelnevate aastate tulemused:

“Noor loeb” 2020 võitjad ja “Noor loeb” kleebise saajad:

“Noor loeb” 2021 võitjad ja “Noor loeb” kleebise saajad:

Margus Karu noortekirjanduse auhinna 2021 võitis Kaia Raudsepp oma teise noorsooromaaniga “Lihtsalt ära jää üksi“.


9.–12. klassi õpilaste kirjandusviktoriin (R)ajunoor 2022/2023.

Kirjandusviktoriini toetavad Päikese kirjastus, Rahva Raamat ja Lipuvabrik.

Tule näita oma teadmisi ja võida mõnusaid auhindu!

Loe täpsemalt…

14. aprillil 2022 toimus noortekirjanduse päev

AJAKAVA (eestikeelsed kohtumised):

 • 10.00-11.00 Margus Karu nimelise noortekirjanduse auhinna väljaandmine, intervjuu laureaadiga.
  Lugemisväljakutse “Noor loeb” avamine.vestlusringis osalejad
 • 11.00-15.00 Noortekirjanduse maailma tutvustas lähemalt Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse dotsent ja laste- ja noortekirjanduse uurija Ave Mattheus. Intervjuu kirjanik Ketlin Priilinnaga.
  Vestlusring „Kuidas päästa noortekirjandus?“. Vestlusringis arutleti, mis seisus on eesti noortekirjandus ning mida tuleks selle populariseerimiseks teha. Osalesid kirjastus Tänapäev peatoimetaja Tauno Vahter, kirjanik ja õpetaja Liina Vagula, Tartu Linnaraamatukogu raamatukoguhoidja ja sotsiaalmeedias tuntud raamatututvustaja Irina Möldre ning aktiivne wattpadis kirjutaja Mailis Jaaniste. Vestlust modereeris lastekirjanduse uurija Jaanika Palm.

 

 • 15.00 – 15.45 Skype raamatuklubi – koolikiusamine ja selle kujutamine kirjanduses. Toimus Skype´is.
 • 16.00 – 16.45 Taskuringhäälingu töötoas andis valdkonnas kogenud koolitaja Uku Nurk nõuandeid, kuidas häid podcaste leida ja neid ise teha. Toimus Tallinna Keskraamatukogus (Estonia pst 8) kohapeal.
 • 17.00 – 17.45 Luulekirjutamise töötuba, mille viis läbi luuletaja Aimur-Jaan Keskel. Toimus Zoomis.
 • 18.00 – 19.00 „Noor loeb“ auhinna väljaandmine. Tunnustasime märtsikuus üle-eestilisel hääletusel enim noorte hääli saanud 2021. aastal ilmunud noorteromaanide autorite teoseid „Noor loeb!” auhinnaga.

AJAKAVA (kohtumine toimus inglise keeles).

Otseülekanne inglise keeles. Kohtumine noortekirjanikuga – Ene Sepp!

AJAKAVA (venekeelsed kohtumised Zoomis):

 • 09.00-9.45 Luulekirjutamise töötuba. Igor Kotjuh
 • 10.00-10.45 Skype raamatuklubi – teemaks oli „Mina loen, aga mida loed sina?” ning arutati, milliseid raamatuid noored loevad ja soovitavad.
 • 11.00-11.45 Kohtumine kirjanikuga  Ilja Prozorov.
 • 13.10-13.55 Töötuba „Teater ja kirjandus“, mida viisid läbi Jelena Skulskaja ja teatristuudio „Poeetiline sõpruskond”. Räägiti kirjanduse ja teatri seostest, loeti tekste ja improviseeritakse.

„Noor loeb“ noortekirjanduse programm toimus koostöös Eesti Noortekirjanduse Ühinguga. Programmi toetas Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Lisainfo: noorte@nulltln.lib.ee, 683 0914

Noortekirjanduse päev toimus Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Noortekirjanduse Ühingu koostööna esmakordselt 14. aprillil 2021. a ning selle tähistamine on plaanis muuta iga-aastaseks traditsiooniks. Aprillis tähistame noortekirjanduse päeva seetõttu, sest just siis ilmus eesti noortekirjanduses märgiline teos – Margus Karu „Nullpunkt”. Raamatu autori mälestuseks anname noortekirjanduse päeval välja ka Margus Karu nimelise auhinna, mille pälvib eelneval aastal Tallinna Keskraamatukogust kõige enam laenatud eesti noorteraamatu autor. 

Lisaks tunnustasime möödunud aastal ilmunud ja märtsikuus üle-eestilisel hääletusel enim noorte hääli saanud noorteromaane. Hääletuse käigus enim noorte poolthääli kogunud raamatud tunneb raamatukogus ära „Noor Loeb!” kleepsuga.

Kutsume kõiki Eesti raamatukogusid meiega ühinema ja 14. aprillil noortekirjanduse päeva tähistama!


14.04.2021 Youtube´is toimuva noortekirjanduse päeva „Noor loeb” päevakava

 • 11.00 – 11.10 Sissejuhatus
 • 11.10 –  12.10 Margus Karu noortekirjanduse auhinna väljakuulutamine
 • 12.10 – 13.00 „Noor loeb!“ auhinna väljakuulutamine.
 • 13.00 – 13.30 paus
 • 13.30 – 15.00 Ülevaade noortekirjanduse sisust ja kujunemisest. Loengu peab Tallinna Ülikooli eestikeelse kirjanduse dotsent Ave Mattheus, kes on ka laste- ja noortekirjanduse uurija.
 • 15.00 – 15.15 paus
 • 15.00 – 18.00 Noortekirjanduse jutuõhtu Discordis: https://discord.gg/pb6XBeb
 • 15.15 – 16.00 Intervjuu noortekirjanik Heli Künnapasega. Saame vastused paljudele põnevatele küsimustele, näiteks: kust tulevad raamatu kirjutamiseks ideed? Kui kaua võtab raamatu kirjutamine aega? Millest alustada?
 • 16.00 – 17.30 Kirjandi kirjutamise töötuba. Pirita Majandusgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Jaanika Regi jagab nõuandeid ja nippe, kuidas kirjutada hea kirjand.
 • 18.00 – 19.00 Lauamänguõhtu: https://discord.gg/pb6XBeb

Päevast osavõtt oli tasuta!

Lisainfo e-posti aadressil: noorte@nulltln.lib.ee.

Noortekirjanduse päeva korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital ja kirjastus Tänapäev.


Lugemisprogramm “Noor loeb” 2021 

14. aprillil, noortekirjanduse päeval algas 31. detsembrini 2021. a kestnud Tallinna Keskraamatukogu lugemisväljakutse „Noor loeb“. Väljakutses valisid noored ise lugemiseks raamatuid ja andsid nende kohta tagasisidet. Loetud teosest ja muljetest saab ülevaate Infogramist.

Noored lugesid lugemisväljakutse jooksul kokku 425 raamatut. Populaarsed olid erinevad sarjad: Stephenie Meyeri „Videvik”, Sarah J. Maasi „Okaste ja rooside koda” ja Koidu V. G. Ferreira „Domineeriv värv” . Eraldiseisvalt loetavate teostena tõusid esile Sarah Crossani omanäolised romaanid „Iiris” ja „Kuutõus”. Eesti autoritest olid enim loetud Kaia Raudsepa „Lihtsalt ära jää üksi” ja Heli Künnapase „Mälestusteta suvi”.

Lugemisprogrammis osalenud 16-aastane Mia räägib: „Väljakutses motiveeris hästi palju raamatuid lugema see, et iga loetud raamat suurendas võimalust võita auhind. Meeldis ka see, et kõik loetud raamatud sai kirja pandud, sest muidu ma seda ei teeks.” Mia möödunud aasta lemmikraamatud olid Koidu V. G. Ferreira sarja „Domineeriva värvi” teosed.

Lugemisväljakutset toetasid auhindadega Pikoprint, Marmatel trading, Skypark, Skywheel of Tallinn ja Brain Games. Tallinna Keskraamatukogu tänab kõiki osalejaid ja sponsoreid.

Järgmine „Noor loeb” lugemisväljakutse saab alguse Tallinna Keskraamatukogu noortekirjanduse päeval, 14. aprillil 2022. a.

ÜLESKUTSE OLI JÄRGMINE:

Hea Noor, vanuses 13-26!

Anna teada, milliseid raamatuid loed programmi jooksul, ning vasta küsimusele: miks raamat meeldis/ei meeldinud. Vastuseid ootame Google Formsi kaudu ja tulemuste põhjal valmib Infogramis ülevaade loetud raamatutest.

Kõigi osalejate vahel loosime välja väga ägedaid auhindu! Aktiivselt tasub osa võtta terve programmi vältel – iga kuu lõpus loosime välja just sel kuul tagasiside andnute vahel vinged vaheauhinnad ning aasta lõpus kõigi osalenute vahel ka vägeva peaauhinna!

Vaheauhindadega toetavad: Brain Games, Marmatel Trading ja Super Skypark. Peauhinnaga toetab kirjastus Pikoprint.

Lugemisprogrammis osalemisega annad nõusoleku oma nime ja vanuse avalikustamiseks Tallinna Keskraamatukogu veebilehel ja (sotsiaal)meedias.

Jooksvat infot programmi kohta saab Tallinna Keskraamatukogu noorteka Facebooki lehelt.

Raamatusoovitusi:

Lisainfo: noorte@nulltln.lib.ee

Noortekirjanduse päev „Mina loen, aga sina?”
Teisipäeval, 21. septembril toimub vene keelt kõnelevatele noortele eesti kirjanduse päev „Mina loen, aga sina?”, mis on otseülekandena jälgitav raamatukogu YouTube’i kanalis. Päeva jooksul loositakse kõigi osalejate vahel välja Eesti autorite noorteraamatuid.Osavõtt on tasuta. Loengutesse ja töötubadesse eelregistreerimine toimub e-posti aadressil vko@nulltln.lib.ee. Loe täpsemalt…

⇒LISAKS TOIMUS NOORTELE KA:  Vaim valmis: kirjanduslikud töötoad ja videokonkurss
Töötubade sari 13-26aastastele. Projekti “Vaim valmis” eesmärk on anda noortele teadmisi kultuuri, naeru ja kirjanduse abil vaimse tervise hoidmise võimalustest, innustades noori rohkem kultuurist osa saama ning kogetud kultuurielamusi teistega jagama. Tule ja osale! Projekt kestab septembrist oktoobrini. Loe täpsemalt…