23.10.2024-30.04.2025
13. korda toimuva lugemisprogrammi „Raamatuga kevadesse“ teemaks on „Siurust Nobelini“.
Seekordne hooaeg viib meid seiklema kirjandusrühmituste ja -auhindade radadele ning 50 teose abil saame ülevaate olulisematest rühmitustest 20. ja 21. sajandil nii Eestis kui ka välismaal. Oleme silmas pidanud nii tuntud autoreid kui ka neid, kelle looming väärib rohkem tunnustust.
Lugemisprogrammis on 50 teemapunkti, sealhulgas kolm, mille puhul saab valida autori mitme teose vahel. Mõningaid raamatuid saab laenata e-raamatukogust Overdrive. Programmi väljakutseks on lugeda aprilli lõpuks läbi ja anda raamatukogule tagasisidet vähemalt 15 erineva rühmituse raamatu kohta.
Lugemisprogramm algab avaüritusega 23. oktoobri õhtul kell 18. Esineb kirjanik Mehis Heinsaar, kes on kuulunud kirjandusrühmitustesse Erakkond ja Tartu NAK. 2023. aastal nomineeriti Kultuurkapitali proosapreemiale ka teos “Kadunud hõim”, mis on “Raamatuga kevadesse” selle aasta lugemisvalikus.
Kõikide tagasiside esitajate vahel loositakse vahvaid auhindu. Vastavalt programmis toodud reeglitele 15 erinevat teemapunkti täitnud lugejat ootab pärast programmi lõppu ees lõppauhind. Sel aastal peavad lõppauhinna võitmiseks need 15 raamatut olema erinevate kirjandusrühmituste või -auhinnasaajate hulgas.
Osaleda võivad kõik Tallinna Keskraamatukogu noored ja täiskasvanud lugejad, kes soovivad oma vaba aega sisustada raamatute lugemisega.
Kõik meieni jõudnud tagasisided – nii paberil kui veebikommentaarina – osalevad igakuises loosimises, kus on võimalus võita vahvaid auhindu raamatukaupluste ketilt Apollo, kirjastustelt Tänapäev, Varrak, Eesti Raamat, Petrone Print ja Eesti Novell. Samuti toetavad pääsmete ja auhindadega Eesti Loodusmuuseum, kino Sõprus ja Whimsy disainistuudio
Kirjuta meile raamatugakevadesse@nulltln.lib.ee või küsi infot lähimast Tallinna Keskraamatukogu haruraamatukogust või teenindusüksusest.
Jälgi meid ka Facebookis.
Huvi korral saab lugeda teiste osalejate tagasisidet programmi viimase, 12. hooaja raamatute kohta. Eelmiste aastate raamatute nimekirja saab alla laadida SIIT.
Projekt sai alguse 2012. aastal. I hooaeg (2012/2013) oli pühendatud A.H. Tammsaare 135. sünniaastapäevale ning tugines kirjaniku sõnadel „Mälestus on lüli meie ja igaviku vahel“. I hooaja lugemisprogrammist võttis osa 94 lugejat, kes täitsid kokku 947 tagasiside lehte. Programmi lõpetas edukalt 31 lugejat, kes lugesid läbi 20 või enam raamatut. Neli inimest lugesid läbi kõik programmi valikus olnud 50 raamatut.
Teine hooaeg (2013/2014) oli pühendatud Balti keti 25. aastapäevale ning toetus Lennart Meri sõnadele „Ahelatest vabastatud inimene on looja“. II hooaja lugemisprogrammist võttis osa 125 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 68 lugejat. Uuendusena lisati võimalus vaadata muusikaosakonnas kolme väärtfilmi. Vähemalt 20 templiga lugemisprogrammi passi omanikud said kingituseks pileti Tallinna Linnateatri suveetendusele.
Kolmas hooaeg (2014/2015) oli pühendatud meie raamatukogu kauaaegse direktori ja Eesti raamatukogunduse arendaja Aleksander Sibula 130. sünniaastapäevale. III hooaja lugemisprogrammist võttis osa 95 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 39 lugejat. Täideti 929 tagasiside lehte.
Neljanda hooaja (2015/2016) teemaks oli „Tänapäeva muinasjutt“. IV hooaja lugemisprogrammist võttis osa 94 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 39 lugejat. Täideti 1105 tagasiside lehte.
Viienda hooaja (2016/2017) teemaks oli “Eripalgeline maailm”. Uuendusena jäeti välja filmivalik ja lisandusid viis ingliskeelset raamatut. Võimalus lugeda raamatuid, ükskõik mis keeles. Vähemalt 15 templiga lugemisprogrammi passi omanikud kutsuti lõpuüritusele. Apollo raamatukaupluste kett toetas lugemisprogrammi kinkekaartide ja meenetega. V hooaja lugemisprogrammist võttis osa 101 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 50 lugejat. Täideti 1181 tagasisidelehte.
Kuuenda hooaja (2017/2018) teemaks oli “Eestlased muutuvas maailmas”. Uuendusena oli võimalus lugeda Jaak Juske sarjast “Lood unustatud …” ükskõik, millist teost ning João Lopes Marques “Estonia : paradise without palm tree” asemel võis lugeda eesti keeles ükskõik, millist teist sama autori teost. Lugemisprogrammi toetasid Apollo raamatukaupluste kett ja kirjastus Nornberg & Co. Lugemisprogrammist võttis osa 134 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 56 osalejat. Täideti 1327 tagasisidelehte. Esimest korda toimus programmis vaheüritus.
Seitsmenda hooaja (2018/2019) teemaks oli “Terve vald oli kokku aetud”. Sarjast ELAVIK võis lugeda vabalt valitud teost ning kokku loeti neid poole rohkem kui varasemate aastate esikoha raamatuid. Vähemalt 15 templiga lugemisprogrammi passi omanikud kutsuti lõpuüritusele, kuid vaheüritusele olid oodatud kõik. Lugemisprogrammi toetasid Apollo raamatukaupluste kett, kirjastus Kuldnööbike ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus. Lugemisprogrammist võttis osa 128 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 47 osalejat. Täideti 1182 tagasisidelehte.
Kaheksanda hooaja (2019/2020) teemaks oli „Rännakud ajas ja looduses“, mis oli pühendatud loodusele ja keskkonnale. Valikus oli lausa kaks eraldi sarja: „Looduse lood“ ja „Roheline raamat“. Ootamatu eriolukorra tõttu kujunes hooaeg teistsuguseks ning oodatud lõpuüritus jäi ära. Selle asemel said kõik vähemalt 15 templiga osalejad auhinnaks koostajate autogrammidega raamatu „Eesti novell 2020“. Lugemisprogrammi toetasid Apollo raamatukaupluste kett, T1 Mall of Tallinn, Ajaloomuuseum, Keian Publishing, Tammerraamat, Teletorn ja Botaanikaaed. Lugemisprogrammist võttis osa 106 lugejat. Programmi lõpetas edukalt 43 osalejat. Täideti 1134 tagasisidelehte.
Üheksanda hooaja (2020/2021) teemaks oli „Siin- ja sealpool ukseläve“, mis oli pühendatud kodule. Programmi valiti teosed, mis on seotud kodukolde või -aiaga, mõne toreda hobi või tubase tegevusega. Peale selle olid valikus raamatud, mille tegelased seiklevad kodust kaugel või koju tagasi. Sel aastal olid esmakordselt valikus vabad teemad, mille käigus sai osaleja ise raamatuid valida ning lugeda ka sõbra või pereliikme soovitatud teost. Piirangute tõttu jäi taas ära lõpuüritus. Selle asemel said kõik vähemalt 15 templiga osalejad auhinnaks Kristjan Pordi autogrammiga raamatu „Lihtsad vastused keerulistele küsimustele“.
Lugemisprogrammi toetasid kirjastused Eesti Vabaõhumuuseum, Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, Apollo raamatukaupluste kett ning kirjastused Hea Lugu, Seik, Keian Publishing ja Ühinenud Ajakirjad. Üheksanda hooaja lugemisprogrammist võttis osa 150 osalejat. Programmi lõpetas edukalt 49 osalejat ning täideti 1415 tagasisidelehte.
Kümnenda hooaja (2021/2022) teemaks oli “Lugemise kunst”, mis oli seotud raamatute, raamatukogude ja loominguga. Programmi jooksul tutvustati külaliste abil raamatute teekonda raamatukokku. Zoomis toimunud avaüritusel rääkis Postimees Kirjastuse projektijuht Kristel Palk raamatute kirjastamisest, alatest ideest kuni teose väljaandmiseni. Vaheüritusel räägiti raamatute tõlkimisest ning lõpuüritusel vestles raamatutest Rein Raud. Lugemisprogrammi toetavad kino Artis, Forum Cinemas, Draamateater, KUMU, Noorsooteatri muuseum, Apollo raamatupood, Postimehe Kirjastus, Petrone Print, Hea Lugu, Allan Keian Publishing ja K6VN. Kümnenda hooaja programmist võttis osa 179 lugejat. Edukaid lõpetajaid oli 52 ning täideti 1456 tagasisidelehte. Esmakordselt sai programmi kulgu jälgida Infogrami vahendusel.
Üheteistkümnenda hooaja (2022/2023) teemaks oli “Raamatuga ümber ilma”. Osalejad said oktoobrist aprilli lõpuni lugeda teoseid eripalgelistest paikadest, matkaradadest ja inimestest maailma eri nurkades. Programmi avaüritusel esitleti Pagulasabi muusikaplaati „Kuula mu loo kõla“, mis viis maailmarännule läbi muusika. Vaheüritusel käis oma rännakutest ja liikumisharrastustest rääkimas Kertu Jukkum. Programmi lõppu tähistati Theatrumi kohvikus Ait, kus oma tööd ja loomingut tutvustas muusik ja kirjanik Kadri-Ann Sumera. Programmi toetas auhindadega raamatukaupluste kett Apollo, kirjastus Petrone Print, kirjanik Eduard Tüür, Eesti Noorsooteater, kirjandusõhtu “Viimane Neljapäev” ja Kalev Spa veekeskus.
Programmi üheteistkümnendast hooajast võttis osa 170 lugejat ning täideti 1579 tagasisidelehte. Edukaid lõpetajaid oli 59.
Kaheteistkümnenda hooaja (2023/2024) teemaks oli „Teekond kultuuri ja endasse“. Hooaja avaüritusel kohtuti kirjanik, animaator ja karikaturisti Ave Taavetiga. Vaheüritusel käis enda reisidest rääkimas kirjanik Justin Petrone. Lõpuüritusel esines Mudlum. Lõppenud hooaeg sai inspiratsiooni tänavusest kultuuririkkuse teema-aastast. Lugemisprogrammis osales 170 inimest, kes lugesid kokku ligi 1400 raamatut. Edukalt lõpetasid 51 inimest.
Auhindadega toetasid raamatukaupluste kett Apollo, kirjastused WW Print, Helios, Pilgrim, Postimees Kirjastus ja Keian Publishing, Eesti Loodusmuuseum, Edu Akadeemia, Vabamu ja VAT Teater.
Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakond
Estonia pst 8, 15044 Tallinn
Tel 683 0920
raamatugakevadesse@nulltln.lib.ee