Raamatukogud avasid uksed noorte kunstile

Tallinna Keskraamatukogu algatus Kunst raamatukokku” tõi Eesti Vabariik 100 puhul seitsmekümnesse raamatukokku üle Eesti noorte kunstnike loomingut. Aasta jooksul toimus maakondade keskraamatukogudes ning väiksemates linna- ja vallaraamatukogudes ühtekokku 225 näitust, kus oma töödega oli väljas tuhatkond last ja noort.

Raamatukogudes toimunud noorte kunstnike isiku- ja ühisnäitustel sai näha mitmesugust noorte loomingut, maalikunstist ja keraamikast moe- ja köitekunstini, sekka näiteks remondijääkidest tehtud kunstiteosed, kellad ning ka sõnakunsti taiesed. „Noored näitasid, et kunstil ei ole piire. Kunst on kõikjal meie ümber – tuleb vaid avada silmad, vaadata ning see üles leida,” ütles algatuse „Kunst raamatukokku” koordinaator Mirjam Kaun. Hea näitena tõi ta Viljandi Gümnaasiumi õpilaste rändnäituse „Viljandi maalikunstnike tsitaadid”, mis ei rännanud üksnes Viljandi maakonnas, vaid ületas koguni riigi piire ning jõudis Plunge raamatukokku Leedus.

Peale selle, et Eesti juubeliaasta puhul oli noortel kunstnikel võimalus oma töid raamatukogude näitusepindadel eksponeerida, jõudis kunst raamatukokku ka põnevate töötubade kaudu. Näiteks Raplas oli väga menukas Joonas Sildre koomiksi joonistamise töötuba, Pärnus aga sai õppida joonistama 3D-pliiatsiga. 13. detsembril toimunud üle-eestilisel kunstipäeval joonistasid ja meisterdasid Eesti raamatukogudes samaaegselt kümned lapsed ja noored.

Tänu algatusele „Kunst raamatukokku” said raamatukogud värskendada oma näitusepindasid uute siinide, pildiraamide ja vitriinidega, mis annab paremad võimalused kunstinäitustega jätkata ka edaspidi. Mitmel pool on raamatukogud noorte kunstnikega juba ka kokku leppinud, et näitused toimuvad ka sel aastal.

Algatuse koordinaator Mirjam Kaun rõõmustab, et raamatukogud üle Eesti tulid ühise eesmärgi nimel kokku ning tegid ühise kingituse Eestile. „Oli tore näha, kuidas noored kunstnikud astusid esimesi samme oma kunsti reklaamimisel ja nägid ka oma kaaslaseid, teisi kunstnikke, hoopis uue külje pealt. Nagu Grimmide muinasjutus „Tuhkatriinu“ ilmus ikka ja jälle välja mõni vaikne noor, kes tuli välja fantastiliste kunstiteostega, mis üllatuseks nii lähikondlastele kui ka külastajatele,” märkis Kaun.

  1. aastal möödus sada aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

Näited noorte kunstnike loomingust:

Martin Kork: https://drive.google.com/open?id=1hKKAuh3DPdMVvosUbFdon1tXEdTPQXKa

Sandra Serena Sulin: https://drive.google.com/open?id=1MnxEfsy1bYdAqlVT26l44w_dnfaCg-si

Naatan Hollman: https://drive.google.com/open?id=1gd7Hz-Nj0B-YjmOvCKdS80Iu315GBlY6

 

Lisainfo: Projekti „Kunst raamatukokku” koordinaatorilt Mirjam Kaunalt telefonil 683 0914 ja e-posti aadressil kunst@nulltln.lib.ee.

 

16.01.2019