Seemned on raamatukogus saadaval, kui ESTER kataloogis on märgitud staatuseks KOHAL. Alljärgnevalt saad lugeda seemnete kohta lisainfot ja ühtlasi vaadata, kas huvipakkuvad seemned on parajasti laenutatavad.
Estonia pst 8, 15044 TALLINN
683 0917
teenindus@nulltln.lib.ee (lugejateenindus), keskraamatukogu@nulltln.lib.ee
Registrikood 75016071
Üheaastast maitsetaime aed-harakputke on lihtne kasvatada, ta sobib ka konteinerisse ja rõdukasti, kuid tuleb jälgida, et muld oleks ühtlaselt niiske. Kuiva mulla puhul läheb taim kiiresti õitsema ja lehesaak on väike. Sobib poolvarjuline kasvukoht. Seemned tuleb juba varakevadel külvikarpi või anumasse külvata, kattes need vaid õhukeselt mullaga või jättes üldse katmata, sest taim vajab idanemiseks valgust. Idanemisaeg on 7–14 päeva. Suve jooksul külvake 3–4 korda noorte lehtede saamiseks. Vanad lehed on puised. Külvata võib ka sügisel, kuigi taim paljuneb seemneliselt ka ise. Harakputk mõjub tõrjuvalt lehetäidele, tigudele ja hallitusseentele, seepärast võib mõne taime kasvama panna ka salatipeenrasse. Mahedamaitselise taimena võib teda kasutada nagu peterselli, sobib ka külmutamiseks.
Aniisimaitse peaaegu kaob kuumutades ja kuivatades. Ürt lisada toidule peale valmimist, õige maitse tuleb esile viie minuti möödudes. Köögiviljadest sobib harakputk herne, juurselleri, kapsa, spargli, spinati, porgandi, rooskapsa ja tomatiga. Sellega võib maitsestada võid ja kohupiima, lehti võib panna lihtsalt võileivale. Külmale koorekastmele annab harakputk võrratu maitse, eriti mõnus on selline kaste kalaga. Sellest võib teha samamoodi suppi nagu nõgesest.
Kuna harakputk soodustab seedimist, sobib ta eriti hästi rasvaste toitude maitsestamiseks. Oa- ja kapsatoidus vähendab ta kõhugaaside teket. Eriti kasulik on harakputk neile, kes kannatavad veenikomude all ja kel on soodumus saada trombe. Harakputk on väga tugev ainevahetuse reguleerija, vaimu virgutaja ja vere vedeldaja. (Allikas: “Harakputk kingib eluaastaid” Tiiu Väinsaar)
Ladinakeelne nimi: Anthriscus cerefolium
Taimeperekond: harakputk (Anthriscus)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Populaarne varajane ja madal sort kõrgusega 45–65 cm. Külvata IV–VI avamaale. Võib teha korduskülvi. Väga hea maitsega. Kaunad suured, kaunas kuni 8 tera. Sobivad keetmiseks, hautamiseks, hautamiseks, konserveerimiseks ja külmutamiseks.
Külvi võib teha 2–3 reas ning jätta seemnete vaheks 5–8 cm. Herne külvisügavus on 5 cm ning külvata tuleb esimesel võimalusel – kõige parem aeg selleks on IV lõpp ja V algus. Külvata ei tohi vihmajärgsesse väga märga ja õhuvaesesse mulda. See põhjustab erinevaid juurehaigusi. Külvatud hernepeenra võib katta looriga ning seeläbi kiirendada hernetaimede tärkamist ja kasvu. Katteloor eemaldatakse, kui hernetaimedel on arenenud köitraod. Kui loori asemel kasutatakse kattekilet, tuleb see eemaldada kohe peale hernetaimede tärkamist. Enne külvamist võib herneid leotada vees umbes 3–5 tundi. Leotatud herneste külvamisel tuleb jälgida, et herneseemned satuksid niiskesse mulda. Kui muld on kuiv, satub hernes olev niiskus hoopis mulda ja eelnevast leotamisest ei ole kasu. Külve tuleb kaitsta lindude eest. Võib teha korduskülvi.
Aedhernest on Eestis kasvatatud juba alates 13. sajandist, seega on hernes meil päris põline kultuurtaim.
Ladinakeelne nimetus: Pisum sativum
Taimeperekond: hernes (Pisum)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Koriander on üks maailma vanimaid maitsetaimi, mille kasutamine nii rahvameditsiinis kui ka köögis sai alguse juba 5000 aastat e.m.a. Taime algseks kodumaaks peetakse praeguse Kreeka alasid. 1–aastase maitsetaime seemned külvatakse otse kasvukohale või rõdul potis kasvatamiseks varakevadel 1 cm sügavusele. Taim on aeglase idanemisega, 2–3 nädalat. Taimede vahe 20–25 cm. Kõrgus 60 cm. Lehti ja võrseid kasutatakse värskelt salatites, muna-hakkliha- ja kanalihatoitudes. Kuivatatud viljadega maitsestatakse marinaade, leiba, piparkooke, kiluvürtsi, kaunvilju, kapsa-, peedi- ja porganditoite. Alustab õitsemist juuni lõpus või juuli alguses. Seemned valmivad ebaühtlaselt u 100 päeva peale külvi, ehk siis augusti lõpust esimeste öökülmadeni. Seemned lõigatakse hommikupoole veidi niiskena (väldib varisemist) õisikute kaupa ja pannakse järelvalmima, siis on need väga hea lõhna ja maitsega.
Maitseainena kasutatakse noori lehti ja kuivatatud seemneid. Aasias pruugitakse suppide maitsestamisel ka taime juuri.
Ladinakeelne nimetus: Coriandrum sativum
Taimeperekond: koriander (Coriandrum)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ettekülv aprillis, mais kasvukohale. Idanemine 7–21 päeva, valgusidaneja. Seemikud harvendada 30 cm vahedeni. Taime kõrgus 15–40 cm. Taimed võib ka ette kasvatada ja istutada avamaale pärast öökülmade möödumist. Õitseb juunist augustini. Eelistab päikeselist ja tuulevarjulist kohta, talub hästi kuiva. Uuendatakse 3–4 aasta järel nii seemnest kui ka puhmiku jagamise teel. Saab paljundada pistikust. Vastupidav haigustele ja kahjuritele. Väetamiseks kompost. Ravim- ja maitsetaim. Ürti koguda enne õitsemist. Talveks kindlasti katta. Kevadtalvel varjutada päikese eest, eriti lõunapoolsel rõdul. Varakevadel võib kärpida, siis kasvab taim tihedaks puhmikuks. Lisavalgust kasutades saab aknalaual kasvatada aastaringselt.
Sobib kala-, liha-, linnuliha- ja munaroogade maitsestamiseks. Suurepärane lisand pirukatele ja porganditoitudele. Tüümian on antiseptiline, organismi puhastav, seedimist soodustav ja aitab hingamisteede haiguste puhul.
Ladinakeelne nimetus: Thymus vulgaris
Taimeperekond: liivatee (Thymus)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sort on meeldivalt apelsinilõhnaline.
Ettekülv aprillis, mais kasvukohale. Idanemine 7–21 päeva, valgusidaneja. Seemikud harvendada 30 cm vahedeni. Taime kõrgus 15-40 cm. Taimed võib ka ette kasvatada ja istutada avamaale pärast öökülmade möödumist. Õitseb juunist augustini. Eelistab päikeselist ja tuulevarjulist kohta, talub hästi kuiva. Uuendatakse 3–4 aasta järel nii seemnest kui ka puhmiku jagamise teel. Saab paljundada pistikust. Vastupidav haigustele ja kahjuritele. Väetamiseks kompost. Ravim- ja maitsetaim. Ürti koguda enne õitsemist. Talveks kindlasti katta. Kevadtalvel varjutada päikese eest, eriti lõunapoolsel rõdul. Varakevadel võib kärpida, siis kasvab taim tihedaks puhmikuks. Lisavalgust kasutades saab aknalaual kasvatada aastaringselt.
Sobib kala-, liha-, linnuliha- ja munaroogade maitsestamiseks. Suurepärane lisand pirukatele ja porganditoitudele. Tüümian on antiseptiline, organismi puhastav, seedimist soodustav ja aitab hingamisteede haiguste puhul.
Ladinakeelne nimetus: Thymus vulgaris
Taimeperekond: liivatee (Thymus)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külvata potti märtsi lõpust alates. Valgusidaneja – ei tohi katta mullaga. Seeme tärkab aeglaselt, 2–3 nädalat. Külmaõrn, avamaale istutada peale öökülmi juunis. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta. Soojanõudliku taimena kasvab hästi rõdul, konteineris, aknalaual. Kõrgus 30–50 cm. Üheaastane maitse-, ravim- ja meetaim. Õitseb juuli algusest sügiseni. Saaki lõigata hommikupoolikul, siis on eeterlike õlide sisaldus suurem ja maitse huvitavam. Kuivab kiiresti. Annab tugeva maitse juba väikeste koguste juures. Suurepärane maitsetaim liha- ja köögivilja, eriti kaalika-, porgandi- ja kaunvilja- ning veretoitude maitsestamiseks. Sobib ka tangude, pasteedi ja leivataigna sisse. Ürti võib panna ka lambaliha ja kalasupi sisse.
Soodustab seedimist, rahustab ning leevendab hingamisteede haigusi.
Rahvasuus tuntakse vorstirohuna.
Ladinakeelne nimetus: Origanum majorana
Taimeperekond: pune (Origanum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Kaheaastane kompaktne käharalehine sort, mida külvata III–IV kasvuhoonesse, IV avamaale 1 cm sügavusele. Sobib rõdul ja aknalaual kasvatamiseks. Taime kõrgus 30–40 cm. Tumerohelised käharad lehed sobivad hästi toidu maitsestamiseks ja garneeringuks. Esimesi lehti võib võtta 5–6 pärislehe faasis. Lehed sisaldavad rikkalikult C-vitamiini ja karotiini ning soodustavad seedimist. Taimeosadest tehtud tee mõjub diureetikumina. Lehemahl leevendab putukahammustusi. Viljad valmivad juulist oktoobrini teisel aastal.
Ladinakeelne nimetus: Petroselinum crispum
Taimeperekond: petersell (Petroselinum)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Varajane ja saagikas Saksamaal aretatud sort, mis valmib 60 päevaga. Tömbi otsaga, sale silinderjas umbes 16 cm peaaegu märkamatu südamikuga juur. Magus ja mahlane porgand sobib varajaseks kasutamiseks, kimbuporgandiks ja töötlemiseks.
Porgandile sobib päikesepaisteline kasvukoht sügavalt haritud vett läbilaskva neutraalse kerge liivsavi- või saviliivmullaga. Külvieelsel mullaharimisel kasutatakse mikroelementidega mineraalväetisi. Kaaliumilembene. Värske sõnniku ja lubiväetise kasutamisest moonduvad juured, halveneb säilivus, kuhjuvad nitraadid. Seemne idanemise ajal on oluline ühtlane niiskus. Porgandit on võimalik külvata kuni juuni lõpuni. Varajase saagi saamiseks külvatakse katteloori alla võimalikult vara. Võib teha korduskülvi või ka külvata hilissügisel. Rõdukast on liiga madal kasvatamiseks, vajab sügavamat anumat.
Ladinakeelne nimetus: Daucus carota
Taimeperekond: porgand (Daucus)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külv alates märtsist kasvuhoonesse või aprillis peenrale. Varakevadiseks saagiks võib külvata ka sügisel. Külvitihedus 5×20 cm. Kasvuaeg 45 päeva. Suvel hakkab kiiresti õitsema ja saagi kvaliteet langeb. Korduskülv sügisel. Varajane hübriid, mis sobib ka sügavkülmutamiseks. Vajab viljakat mulda ja palju niiskust. Lehed sisaldavad vitamiine C, B1, B2, PP, E ja K. Kahekojaline taim, emastaimed on leherikkamad.
Ladinakeelne nimetus: Spinacia oleraceae
Taimeperekond: spinat (Spinacia)
Taimesugukond: rebasheinalised (Amaranthaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Siseruumis külv II–IV, avamaale alates IV, võib teha suve jooksul mitu külvi. Keskhiline, saagikas ning madal põõsassort. Tumerohelised lehed, Kõrgus 30–40cm. Moodustab suure lehemassi, sobib potis kasvatamiseks.
Tõusmetest esimese saagi koristuseni kulub 40–60, seemnete valmimiseni 90–120 päeva. Korduskülve tehakse 3–4 nädala tagant. Noorte (10–15 cm pikkuste) taimede keskmine saak on 0,8–1 kg/m2, õitsemise ajal 1–2 kg/m2. Aedtilli lehed sisaldavad arvestataval hulgal C-vitamiini (kuni 0,15%), karotiini ja flavonoide. Taime kõigis osades leidub fütotsiide ning erilist maitset ja lõhna andvaid eeterlikke õlisid, viimaseid on eriti rohkesti (kuni 5%) seemneis. Tilli noori lehti ja varsi tarvitatakse toitude maitsestamiseks värskelt, kuivatatult, soolatult ja konserveeritult. Õitsenud taimi lisatakse köögiviljadele hapendamisel, soolamisel ja konserveerimisel. Seemneid kasutatakse toiduaine- ja parfümeeriatööstuses. Till parandab söögiisu ja soodustab seedimist ning on rahustava toimega. Tilli lehtedest valmistatud teed juuakse neeru- ja põieliiva korral. Eestis kasvatatakse ka aedtilli vormi põõsastilli, see on aedtillist tunduvalt saagikam, kuid vähem aromaatne. Kasvukohale külvatakse seemned või istutatakse ettekasvatatud taimed.
Ladinakeelne nimetus: Anethum graveolens
Taimeperekond: till (Anethum)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Siseruumis külv II-IV, avamaale alates IV, võib teha suve jooksul mitu külvi, VIII keskpaigast sügiseseks saagiks. Keskvarajane, moodustab õisikuid.
Tõusmetest esimese saagi koristuseni kulub 40-60, seemnete valmimiseni 90-120 päeva. Korduskülve tehakse 3-4 nädala tagant. Noorte (10-15 cm pikkuste) taimede keskmine saak on 0,8-1 kg/m2, õitsemise ajal 1-2 kg/m2. Aedtilli lehed sisaldavad arvestataval hulgal C-vitamiini (kuni 0,15%), karotiini ja flavonoide. Taime kõigis osades leidub fütontsiide ning erilist maitset ja lõhna andvaid eeterlikke õlisid, viimaseid on eriti rohkesti (kuni 5%) seemneis. Tilli noori lehti ja varsi tarvitatakse toitude maitsestamiseks värskelt, kuivatatult, soolatult ja konserveeritult. Õitsenud taimi lisatakse köögiviljadele hapendamisel, soolamisel ja konserveerimisel. Seemneid kasutatakse toiduaine- ja parfümeeriatööstuses. Till parandab söögiisu ja soodustab seedimist ning on rahustava toimega. Tilli lehtedest valmistatud teed juuakse neeru- ja põieliiva korral. Eestis kasvatatakse ka aedtilli vormi põõsastilli, see on aedtillist tunduvalt saagikam, kuid vähem aromaatne.
Ladinakeelne nimetus: Anethum graveolens
Taimeperekond: till (Anethum)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Siseruumis külv II–IV, avamaale alates IV, võib teha suve jooksul mitu külvi. Keskhiline, saagikas ning madal põõsassort. Tumerohelised lehed, kõrgus 30–40cm. Õisikute moodustamine pärsitud. Moodustab suure lehemassi, sobib potis kasvatamiseks.
Tõusmetest esimese saagi koristuseni kulub 40–60, seemnete valmimiseni 90–120 päeva. Korduskülve tehakse 3–4 nädala tagant. Noorte (10–15 cm pikkuste) taimede keskmine saak on 0,8–1 kg/m2, õitsemise ajal 1–2 kg/m2. Aedtilli lehed sisaldavad arvestataval hulgal C-vitamiini (kuni 0,15%), karotiini ja flavonoide. Taime kõigis osades leidub fütotsiide ning erilist maitset ja lõhna andvaid eeterlikke õlisid, viimaseid on eriti rohkesti (kuni 5%) seemneis. Tilli noori lehti ja varsi tarvitatakse toitude maitsestamiseks värskelt, kuivatatult, soolatult ja konserveeritult. Õitsenud taimi lisatakse köögiviljadele hapendamisel, soolamisel ja konserveerimisel. Seemneid kasutatakse toiduaine- ja parfümeeriatööstuses. Till parandab söögiisu ja soodustab seedimist ning on rahustava toimega. Tilli lehtedest valmistatud teed juuakse neeru- ja põieliiva korral. Eestis kasvatatakse ka aedtilli vormi põõsastilli, see on aedtillist tunduvalt saagikam, kuid vähem aromaatne. Kasvukohale külvatakse seemned või istutatakse ettekasvatatud taimed.
Ladinakeelne nimetus: Anethum graveolens
Taimeperekond: till (Anethum)
Taimesugukond: sarikalised (Apiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 15–35 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi. Alates maist võib külvata avamaale. Istutustihedus 25×25 cm. Talub ka poolvarju. Õitseb juunist septembrini. Vähenõudlik ja vastupidav. Kaunid säravad õied on söödavad, sobivad toidu kaunistamiseks. Liigutamisel eritab taim omapärast lõhna.
Ladinakeelse nime Tagetes on taimed saanud etruski jumala Tagese järgi, kes olevat välja hüpanud künnivaost.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes tenuifolia
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Lõuna-Aafrika subtroopilistelt aladelt pärinev aster-tähtlill püüab möödujate pilke lehtede kohal kõrguvate taevasiniste, karikakraid meenutavate õitega. Kõrgus 30 cm. Taimede ettekasvatamiseks tuleb seemned külvata märtsis-aprillis ning taimed saab kasvukohale istutada maikuus, mil öökülmaoht on möödas.
Vastupidav ja tuult taluv taim on kiirekasvuline ning pika õitsemisajaga – õisi jagub kuni sügiseni. Miinuseks on vaid asjaolu, et pilves ilmadega jäävad õied suletuks. Rohkeks õitsemiseks valida taimele päikseline kasvukoht. Lepib ka veidi varjulisema kasvukohaga. Vajab vett hästi läbilaskvat ja toitaineterikast mulda. Muld hoida mõõdukalt niiske, kastmisega tuleb hoolsam olla anumates kasvavate taimedega ning põuaperioodidel. Anumas kasvavaid taimi tuleb ka regulaarselt väetada. Kuigi tegemist on poolpõõsaga, siis meie kliimas taim õues talve üle ei ela. Talvitumiseks tuleb taim tuua sisetingimustesse ning hoida valges ja jahedas (temp +12…+18 kraadi), kuid külmavabas ruumis.
Aster-tähtlill on nägus nii kiviktaimlas, peenra ääristajana kui püsi- ja suvelillede seas. Kaunist, siniste õitega taime võib kasvatada lillepotis soolotaimena, kuid kaunis on ta ka koos teiste suvelilledega istutatuna lillekasti.
Tähtlillede seas on teisigi kauneid suvelilli, nagu Bergeri (F. bergeriana) ja erilehine (F. heterophylla) tähtlill ning nende kasvatamine seemneist pole kuigi keeruline. (Allikas: “Aster-tähtlill on nagu sinine karikakar” Astrid Lepik)
Ladinakeelne taimenimi: Felicia amelloides
Taimeperekond: tähtlill (Felicia)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külvata potti märtsi lõpus–aprilli alguses. Valgusidaneja, ei tohi katta mullaga. Seeme tärkab 1–2 nädalaga. Pikeerida esimeste pärislehtede faasis kasvupottidesse, 2–3 lehepaari järel näpista ära latv. Istutus avamaale juuni alguses, külmaõrn. Kõrgus 35–45 cm. Taimede vahe 30×25 cm. Vajab kerget, sooja ja rammusat mulda. Saak koguda enne õitsemist. Kordussaak augustis, selleks eelneva saagi lõige 5–6 cm kõrguselt. Sordi lehed violetjas-purpursed.
Ladinakeelne nimetus: Osimum basilicum
Taimeperekond: basiilik (Osimum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane aromaatne kääbustaim, mis on ideaalne potis kasvatamiseks. Külvata potti märtsi lõpus – aprilli alguses. Kordusskülv 3-nädalaste vahedega. Valgusidaneja. Seeme tärkab 1–2 nädalaga. Pikeerida esimeste pärislehtede faasis kasvupottidesse. Istutus avamaale juuni alguses, külmaõrn. Vajab kerget, sooja ja rammusat mulda ja tuulevaikset kasvukohta. Saak koguda enne õitsemist. Universaalne maitsetaim nii värskelt kui külmutatult. Sobib hästi tomatiga, kalaga, seentega, juustuga, suvikõrvitsaga. Soodustab seedimist ja aitab keskenduda.
Ladinakeelne nimi: Osimum basilicum
Taimeperekond: basiilik (Osimum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Pikakaunaline madalakasvuline põõsassort. Külvata V–VI otse kasvukohale. Idaneb 7–14 päeva. Taimed võib ette kasvatada ja pärast öökülmade möödumist päikeselisele kasukohale istutada. Valmib 9–12 nädalaga. Valminud kiududega kaunad on punase-valgekirjud, suurte ubadega. Päikesepaisteline sügava parasniiske neutraalse huumusmullaga kasvukoht. Vältida lämmastikväetise kasutamist. Multšimine aitab hoida ühtlast niiskusrežiimi. Kahjulikult mõjub päevase ja öise temperatuuri kõikumine, see pidurdab kaunte kasvu. Esialgu on soovitav ka rõdul kasutada katteloori. Seemnete leotamist ei soovitata. Kasta kuival ajal, eriti õitsemise ja kaunade loomise ajal. Taimehaiguste vältimiseks soovitav kasta päeva esimesel poolel. Deformeerunud kaunasid võib põhjustada niiskusepuudus, toitainetevaesus mullas, kahjurite tegevus õitsemise ja kaunte moodustumise ajal. Sisaldab valke ja vitamiine ning on kõrge toiteväärtusega, noored kaunad sobivad eriti diabeetikutele.
Ladinakeelne nimetus: Phaseolus vulgaris
Taimeperekond: aeduba (Phaseolus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Põõsasoa sort. Külvata otse kasvukohale V–VI. Valmib umbes 10–12 nädalaga. Keskmise kõrgusega pikakaunaline varane kiuvaba sort suure helepruuni teraga. Valmimisaeg tõusmetest 60 päeva. Maitse väga hea, sobib hästi konserveerimiseks tänu oma lihakatele kauntele. Vastupidav aedoa-kaunkõrbusele. Päikesepaisteline sügava parasniiske neutraalse huumusmullaga kasvukoht. Vältida lämmastikväetise kasutamist. Multšimine aitab hoida ühtlast niiskusrežiimi. Kahjulikult mõjub päevase ja öise temperatuuri kõikumine, see pidurdab kaunte kasvu. Esialgu on soovitatav ka rõdul kasutada katteloori. Seemnete leotamist ei soovitata. Kasta kuival ajal, eriti õitsemise ja kaunte loomise ajal. Taimehaiguste vältimiseks soovitatav kasta päeva esimesel poolel. Deformeerunud kaunasid võib põhjustada niiskusepuudus, toitainetevaesus mullas, kahjurite tegevus õitsemise ja kaunte moodustumise ajal. Sisaldab valke ja vitamiine ning on kõrge toiteväärtusega, noored kaunad sobivad eriti diabeetikutele. Sobib rõdul kasvatamiseks.
Ladinakeelne nimetus: Phaseolus vulgaris
Taimeperekond: aeduba (Phaseolus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Põõsassort. Külvata otse kasvukohale V–VI. Madalapoolsete taimedega varane kiuvaba sort. Valmimisaeg tõusmetest umbes 53–55 päeva. Väga maitsvad umbes 15 cm pikkused tumevioletsed kaunad muutuvad keetes roheliseks. Päikesepaisteline sügava parasniiske neutraalse huumusmullaga kasvukoht. Vältida lämmastikväetise kasutamist. Multšimine aitab hoida ühtlast niiskusrežiimi. Kahjulikult mõjub päevase ja öise temperatuuri kõikumine, see pidurdab kaunte kasvu. Esialgu on soovitav ka rõdul kasutada katteloori. Seemnete leotamist ei soovitata. Kasta kuival ajal, eriti õitsemise ja kaunte loomise ajal. Taimehaiguste vältimiseks soovitav kasta päeva esimesel poolel. Deformeerunud kaunasid võib põhjustada niiskusepuudus, toitainetevaesus mullas, kahjurite tegevus õitsemise ja kaunte moodustumise ajal. Sisaldab valke ja vitamiine ning on kõrge toiteväärtusega, noored kaunad sobivad eriti diabeetikutele.
Ladinakeelne nimetus: Phaseolus vulgaris
Taimeperekond: aeduba (Phaseolus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Põõsassort. Külvata otse kasvukohale V–VI. Valmib umbes 10 nädalaga. Madalate taimedega väga varajane sort. Kiududeta. Väga maitsvad umbes 12 cm pikkused rohelised kaunad.
Päikesepaisteline sügava parasniiske neutraalse huumusmullaga kasvukoht.
Vältida lämmastikväetise kasutamist. Multšimine aitab hoida ühtlast niiskusrežiimi. Kahjulikult mõjub päevase ja öise temperatuuri kõikumine, see pidurdab kaunte kasvu. Esialgu on soovitav ka rõdul kasutada katteloori.
Seemnete leotamist ei soovitata. Kasta kuival ajal, eriti õitsemise ja kaunte loomise ajal. Taimehaiguste vältimiseks soovitav kasta päeva esimesel poolel. Deformeerunud kaunasid võib põhjustada niiskusepuudus, toitainetevaesus mullas, kahjurite tegevus õitsemise ja kaunte moodustumise ajal.
Sisaldab valke ja vitamiine ning on kõrge toiteväärtusega, noored kaunad sobivad eriti diabeetikutele.
Ladinakeelne nimetus: Phaseolus vulgaris
Taimeperekond: aeduba (Phaseolus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane suvelill, mis sobib rühmana aiaanumatesse ja peenrasse. Õied omapäraselt kausjad, liht- ja pooltäidisõielised, roosakates ja valgetes toonides. Kõrgus 120 cm. Eelistab päikeselist kasvukohta. Avamaale külvata mais, võib ette kasvatada. Tärkab 14–21 päevaga. Talub hästi ümberistutamist ja ei ole mullastiku suhtes nõudlik. Kaunis suure rühma või hekina. Õrna lehestikuga, tugev, hästi harunev. Lihtsasti kasvavatav ja vastupidav taim on ka hea lõikelill. Äraõitsenud õisikute regulaarne lõikamine stimuleerib uute pungade teket. Istutustihedus 16–20 tk/m2.
Ladinakeelne nimetus: Cosmos bipinnatus
Taimeperekond: kosmos (Cosmos)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane suvelill, mis sobib rühmana aiaanumatesse ja väikeaeda. Kõrgus 60 cm. Eelistab päikeselist kasvukohta. Avamaale külvata mais, võib ette kasvatada. Tärkab 14–21 päevaga. Talub hästi ümberistutamist ja ei ole mullastiku suhtes nõudlik. Kaunis suure rühma või hekina. Õrna lehestikuga, tugev, hästi harunev. On hea lõikelill. Äraõitsenud õisikute regulaarne lõikamine stimuleerib uute pungade teket. Istutustihedus 16–20 tk/m2.
Ladinakeelne nimetus: Cosmos bipinnatus
Taimeperekond: kosmos (Cosmos)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane suvelill, mille täispäikeses säravad fuksiaroosad õied omandavad õhtupäikeses loojuva päikese toonid. Sobib rühmana aiaanumatesse ja väikeaeda. Kõrgus 50–60 cm. Eelistab päikeselist kasvukohta. Avamaale külvata mais, võib ette kasvatada. Tärkab 14–21 päevaga. Talub hästi ümberistutamist ja ei ole mullastiku suhtes nõudlik. Kaunis suure rühma või hekina. Õitseb juulist septembrini. Õrna lehestikuga, tugev, hästi harunev. On hea lõikelill. Äraõitsenud õisikute regulaarne lõikamine stimuleerib uute pungade teket. Istutustihedus 16–20 tk/m2.
Ladinakeelne nimetus: Cosmos bipinnatus
Taimeperekond: kosmos (Cosmos)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane suvelill kaunite täidisõieliste õitega. Sobib rühmana aiaanumatesse ja väikeaeda. Kõrgus 60–90 cm. Eelistab päikeselist kasvukohta. Avamaale külvata mais, võib ette kasvatada. Tärkab 14–21 päevaga. Talub hästi ümberistutamist ja ei ole mullastiku suhtes nõudlik. Kaunis suure rühma või hekina. Õitseb juulist septembrini. Õrna lehestikuga, tugev, hästi harunev. On hea lõikelill. Äraõitsenud õisikute regulaarne lõikamine stimuleerib uute pungade teket.
Ladinakeelne nimetus: Cosmos bipinnatus
Taimeperekond: kosmos (Cosmos)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Vähenõudlik püsik väikeste kerajate roosakate õisikutega, kõrgus kuni 40 cm. Sobib kuivemale kasvukohale. Taim on külmakindel ja võib kasvada poolvarjus, kuigi eelistab päikeselist kasvukohta. Lehed on pikantse maitsega, meenutavad pähklit ja lõhnavad värske kurgi järele. Hea varakevadine salatitaim, mille lehtedes on palju C-vitamiini, mineraalaineid ja kiudaineid. Talveks võib lehti sügavkülmutada. Sobib kasutada munatoitude, kohupiima, küpsetatud kala ja köögiviljatoitude valmistamisel. Rahvameditsiinis kasutatakse kurgu kuristamiseks, väsimuse ning stressi leevendamiseks, südame tugevdamiseks. Tuntakse ka pimpernelli nime all. Paljuneb isekülvi teel, kuid puhmikut võib ka jagada. Sobib kasvatamiseks amplis või aknalaual. Euroopas on mustnuppu kasvatatud köögi- ja maitsetaimena juba alates XVI sajandist, aga vahepeal unustati ta miskipärast ära.
(Allikas: “Mustnupp – ilus püsik ja väärt salatitaim” Kaja Kurg)
Ladinakeelne nimi: Sanguisorba minor
Taimeperekond: punanupp (Sanguisorba)
Taimesugukond: roosõielised (Rosaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ettekülv märtsi lõpp–aprill, soojalembeline. Istikud panna kasvukohale istutades esialgsest pisut sügavamale. Õitseb rikkalikult juunist öökülmadeni. Kõrgus kuni 35 cm. Laiuva kasvuga. Kasvukoht päikeseline ja viljakas, varjus ei õitse. Sobib amplisse, rõdukasti. Avamaal tikub laiali vajuma. Dekoratiivne taim, mida hinnatakse nii õite kui lehestiku tõttu. Kahjuritest ohustavad nööpkakart teod. Ravimtaimena leevendab hambavalu, omal käel kasutada ei tohi.
Ladinakeelne nimetus: Spilanthes oleraceae
Taimeperekond: nööpkakar (Acmella)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Salatina viljeletav portulak eelistab päikesepaistelist kasvukohta ja toiteaineterikast viljakat mulda. Ta ei talu väikseimatki öökülma, samuti värsket sõnnikut. Avamaale külvake seeme juuni algul. Varasema saagi saamiseks külvake osa seemnest kiletunnelisse redise kõrvale, sest just koos redisega saab temast kõige maitsvama salati. Sobiv külvisügavus on 0,5 cm. Kuna portulak annab rohkesti seemet, tärkab järgmisel aastal vanal kasvukohal hulgaliselt uusi taimi ja nii võib ta aialapil muutuda isegi umbrohuks. Peenral kasvatage portulakki kolmes reas, mille vahele jätke 15–20 cm. Taimed harvendage samuti 15–20 cm vaheni. Kuna noorematest lehtedest salat on maitsvam, tehke paari nädala tagant korduskülve. Esimese saagi võib korraliku kastmise korral koristada juba teisel-kolmandal nädalal pärast tärkamist. Esimesel korral lõigake taim peaaegu täielikult maha. Edaspidi näpistage lehti ja latvu vastavalt vajadusele, aga tehke seda kindlasti enne õitsemise algust. Tavaliselt saab kasvuperioodil 2–3 lõikust. Noorte taimede lehed ja ladvad on meeldiva hapuka maitsega. Lehtede värvus sõltub sordist, varieerudes helerohelisest punakaspruunini. Salatisegudes kasutatakse võrsetelt näppudega rebitud lehti. Lehed sobivad kõikidesse toor- ja puuviljasalatitesse, kurgi- ning tomatitoitudesse, kohupiima ja kodujuustuga segatult, koos tilli-peterselliga hapukoore ja keefiri külmkastmetesse. (Allikas: “Aedportulak on iidne salatitaim ja asendab kappareid” Toivo Niiberg)
Ladinakeelne nimi: Portulaca oleracea
Taimeperekond: portulak (Portulaca)
Taimesugukond: portulakilised (Portulacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane omapäraste õitega sort, kõrgus 60 cm. Taim sobib rõdukasti ja konteinerisse maitsetaimede vahele aktsendiks. Külvata mais-juunis kasvukohale. Harvendada 25–30cm. Võib külvata ka augustis-septembris järgmiseks aastaks. Eelistab päikeselist kasvukohta. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Eemaldada äraõitsenud õied. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma. Efektne suurema rühmana.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane omapäraste õitega sort, kõrgus 40–50 cm. Taim sobib rõdukasti ja konteinerisse maitsetaimede vahele aktsendiks. Külvata mais-juunis kasvukohale. Harvendada 25–30 cm. Võib külvata ka augustis-septembris järgmiseks aastaks. Eelistab päikeselist kasvukohta. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Eemaldada äraõitsenud õied. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma. Efektne suurema rühmana.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane pastelsete alaküljelt efektselt pronksjate õitega sort, kõrgus 30 cm. Taim on kompaktne, sobib rõdukasti ja konteinerisse maitsetaimede vahele aktsendiks. Külvata mais-juunis kasvukohale. Eemaldada äraõitsenud õied. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane omapäraste õitega sort, kõrgus 45 cm. Taim on kompaktne, sobib rõdukasti ja konteinerisse maitsetaimede vahele aktsendiks. Külvata mais-juunis kasvukohale. Harvendada 25–30cm. Võib külvata ka augustis-septembris järgmiseks aastaks. Eelistab päikeselist kasvukohta. Sobib hästi äärelilleks. Eemaldada äraõitsenud õied. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane omapäraste torujate õitega sort, kõrgus 45 cm. Taim on kompaktne, sobib rõdukasti ja konteinerisse maitsetaimede vahele aktsendiks. Külvata mais-juunis kasvukohale. Harvendada 25–30cm. Võib külvata ka augustis-septembris järgmiseks aastaks. Eelistab päikeselist kasvukohta. Sobib hästi äärelilleks. Eemaldada äraõitsenud õied. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma. Õied sobivad toidu maitsestamiseks ja värvimiseks.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane originaalse värviga sort, kõrgus 60 cm. Taim kompaktne, tugevasti harunev. Külvata mais-juunis kasvukohale. Eemaldada äraõitsenud õied. Õitseb juunist sügiskülmadeni. Sobib rukkililledega, moonidega, karikakardega ja köögiviljapeenrasse värvi andma. Sobib rõdukasti.
Ladinakeelne nimetus: Calendula officinalis
Taimeperekond: saialill (Calendula)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane suvik, mis IV–V külvatakse kasvukohale kuni 3 mm sügavusele. Temperatuuril 15–18 kraadi idaneb 7–14 päeva. Võib külvata väikeste ajavahedega mitu korda. Taimede vahe harvendamisel 10 cm. Taime kõrgus 30 cm. Õitesegu valgest kollase, punase ja siniseni. Sobib ka lõikelilleks. Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist septembrini. Rahvapärane nimi: põllu-lõvilõug.Võib anda mõningal määral isekülvi.
Ladinakeelne nimetus: Linaria maroccana
Taimeperekond: käokannus (Linaria)
Taimesugukond: mailaselised (Scrophulariaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Paksoi on Aasia toitude asendamatu lehtköögivili, mis talub hästi külma. Seega saab külvata nii varakevadel kui ka augustis sügisese saagi saamiseks. Seemned idanevad 7-14 päevaga ning saak valmib 45 päeva pärast. Seemnelint külvata otse kasvukohale, sest paksoi talub ümberistutamist halvasti. Seemnelint katta 1 cm paksuselt ja hoida pidevalt niiskena. Seemnelindis on 3m jagu seemneid. Sobiv taimeridade vahe on 25 cm. Lindil on punase-ja roheliseleheliste taimede segu. Mahlastest ja krõmpsuvatest lehtedest valmib mõnus salat, lehti võib lisada ka suppidesse, riisiroogadesse või pakkuda kõrvalroana. Paksoi maitses võib eristada spinati, sinepi ja kapsa maitsenüansse.
Ladinakeelne nimi: Braccica rapa subsp. chinensis
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassicaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane taim, mille noori mahlaseid lehti ja võrseid tarvitatakse toiduks. Ettekülv kasvuhoones III-IV, avamaale külvata IV-VI. Taimede vahekaugus 10 cm. Hästi kasvab liivases mullas, talub lühiajalist põuda. Üksikuid taimi võib istutada alpinaariumi. Siseruumis võib kasvatada aastaringselt lisavalguse olemasolul, mis väldib taimede väljavenimist. Sobib roogade maitsestamiseks, salatite valmistamiseks, eriti populaarne on Jaapanis, kus kasutatakse sushi valmistamisel.
Loe lisaks: https://nami-nami.ee/sonastik/sona/2361/Ogamalts
Ladinakeelne nimetus: Salsola komarowii
Taimeperekond: ogamalts (Salsola)
Taimesugukond: rebasheinalised (Amaranthaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga dekoratiivsete õisikutega 1-aastane kõrreline. Kõrgus kuni 90 cm. Õisikud algul rohelised, hiljem muutuvad järkjärgult kollaseks. Õisikud meenutavad väikesi käbisid. Eelistab kuivemat ja kergemat pinnast ning päikeselist kasvukohta. Sobib nii suvistesse lillekompositsioonidesse kui ka kuivatamiseks. Külvata otse kasvukohale või aprillis ettekasvatuseks tihendatud mullapinnale ja kata vaid kergelt paari millimeetri paksuse mullakihiga. Niisuta pihustist ja kata külvinõu klaasi või kilega. Temperatuuril +15–18 kraadi ilmuvad tõusmed kahe nädala jooksul.
Ladinakeelne nimetus: Phalaris canariensis
Taimeperekond: paelrohi (Phalaris)
Taimesugukond: kõrrelised (Gramineae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Violetsed tumeda südamikuga kellukjad õied asuvad hõredas kobaras. Palava ilmaga väga aromaatne, lõhnates kui segu muskusest ja šokolaadist. Kaunis, lihtsasti kasvatatav ja hooldusvaba täiendus peenrasse või konteineritesse. Kõrgus 40–50 cm. Külvata 1 cm sügavusele. Idaneb 14–21 päeva. Eelistab kergemat mulda ja talub hästi põuatingimusi. Meeldib putukatele. Külvata otse kasvukohale mais. Õitseb juunist septembrini. Äraõitsenud õite eemaldamine soodustab uute teket.
Ladinakeelne nimi: Gilia tricolor
Taimeperekond: giilia (Gilia)
Taimesugukond : siniladvalised (Polemoniaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 25 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi. Avamaale külv alates maist. Istutustihedus 15×15. Talub ka poolvarju. Õitseb juunist septembrini. Närtsinud õied eemaldada.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes erecta
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga külmakindel käharate roheliste lehtedega sort. 1-kuu vanuseid noori lehti võib süüa salatina või lasta kasvada kuni 1 m kõrguseks täiskasvanud taimeks. Kasvatades lisada kompostmulda. Eelistab päikeselist kasvukohta ja vajab piisavat niiskust. Võib kasvatada ka konteinertaimena või potis. Lehtkapsast ette kasvatades külvata IV, välja istutada 5–6 lehe faasis V alates. Rõdul kasvatamiseks külvata III seemned pottidesse ja kasutada seejärel noori lehti toiduks. Ka hilissuvel tehtud külv võimaldab soodsa talve korral saada saaki kevadelgi. Väga väärtuslik valgurikas köögivili, mis sisaldab palju C-vitamiini ja rauda, kaaliumit, kaltsiumit, fosforit. Maitselt kibedavõitu, maitse paraneb peale öökülmi. Sobib kasvatada ka ilutaimena. Kui istutad lehtkapsa ja naistenõgese kõrvuti, siis ei käi kahjurid lehtkapsast nii palju söömas.
Ladinakeelne nimetus: Brassica oleracea
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga külmakindel (-10 kraadi) roheliste käharate lehtedega madal sort (kuni 60 cm), mida on hea talveks katta ja ka rõdul või konteineris kasvatada. Rikastab toidulauda lume allgi värske rohelisega. Sobib päikeseline kasvukoht. Ettekasvatamiseks külvata IV, välja istutada 5–6 lehe faasis. Avamaale külvatakse või istutatakse V alates kuni hilissuveni. Soodsa talve korral võib saada saaki kevadelgi. Beebilehtede saamiseks võib külvata III potti. Kasvatada kompostmullas ja hoida piisavat niiskust. Väga väärtuslik valgurikas köögivili, mis sisaldab palju C-vitamiini ja rauda, kaaliumit, kaltsiumit, fosforit. Maitselt kibedavõitu, maitse paraneb peale öökülmi. Sobib kasvatada ka ilutaimena. Kui istutad lehtkapsa ja naistenõgese kõrvuti, siis ei käi kahjurid lehtkapsast nii palju söömas.
Ladinakeelne nimetus: Brassica oleracea var. sabellica
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga külmakindel keskhiline käharate roheliste lehtedega poolkõrge sort. 1-kuu vanuseid noori lehti võib süüa salatina või lasta kasvada täiskasvanud taimeks. Sobib päikeseline kasvukoht. Võib kasvatada ka konteinertaimena või potis. Kalet ette kasvatades külvata III keskpaigast beebilehtede saamiseks, IV keskelt alates ettekasvatatud taimed istutada välja 5–6 lehe faasis või külvata avamaale V alates kuni hilissuveni. Taimede vahekauguseks jätta 50–70 cm. Kasvatada kompostmullas ja hoida piisavat niiskust. Koristusaeg soodsa talve korral kevadeni. Taim on vähenõudlik ja sobib algajale aiapidajale. Väga väärtuslik valgurikas köögivili, mis sisaldab palju C-vitamiini ja rauda, kaaliumit, kaltsiumit, fosforit. Maitselt kibedavõitu, maitse paraneb peale öökülmi. Rõdul võib neid hoida talvelgi. Sobib kasvatada ka ilutaimena.
Ladinakeelne nimetus: Brassica oleracea
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga külmakindel atraktiivsete punakate krussis lehtedega sort. Noorelt punased lehed värvuvad vanemaks saades lillakaks. 1-kuu vanuseid noori lehti võib süüa salatina või lasta kasvada kuni 1 m kõrguseks täiskasvanud taimeks. Sobib päikeseline kasvukoht. Võib kasvatada ka konteinertaimena või potis. Kõrgus kuni 100 cm. Ettekülv IV keskpaigast. Avamaale külvatakse või istutatakse V alates kuni hilissuveni, kui taim on 5–6 lehe faasis. Beebilehtede saamiseks võib külvata III keskel potti. Soodsa talve korral saab saaki kevadelgi. Kasvatada kompostmullas ja hoida piisavat niiskust. Väga väärtuslik valgurikas köögivili, mis sisaldab palju C-vitamiini ja rauda, kaaliumit, kaltsiumit, fosforit. Maitselt kibedavõitu, maitse paraneb peale öökülmi. Rõdul võib neid hoida talvelgi. Sobib kasvatada ka ilutaimena.
Ladinakeelne nimetus: Brassica oleracea var. sabellica
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga külmakindel keskhiline käharate rohekas-violetsete lehtedega sort, mis peale esimesi öökülmi värvuvad sini-violetseteks. Kõrgus kuni 100 cm. Üks kõrgeima toiteväärtusega sorte. Sobib päikeseline kasvukoht. Võib kasvatada ka konteinertaimena või potis. Kalet ette kasvatades võib külvata IV keskpaigast alates, avamaale külvata või istutada 5–6 lehe faasis V alates kuni hilissuveni. Beebilehtede saamiseks võib külvata III potti. Kasvatada kompostmullas ja hoida piisavat niiskust. Koristusaeg kevadeni. Taim on vähenõudlik ja sobib algajale aiapidajale ning on ilus nii lillepeenras kui taldrikul. Väga väärtuslik valgurikas köögivili, mis sisaldab palju C-vitamiini ja rauda, kaaliumit, kaltsiumit, fosforit. Maitselt kibedavõitu, maitse paraneb peale öökülmi. Kui istutad lehtkapsa ja naistenõgese kõrvuti, siis ei käi kahjurid lehtkapsast nii palju söömas.
Ladinakeelne nimetus: Brassica oleracea var. sabellica
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külv avamaale V–VI 1,5 cm sügavusele. Taimede vahekaugus peale harvendamist 30 cm. Beebilehtede saamiseks külv III alates anumatesse, aga taimed kannatavad hästi ka ümberistutamist. Esimene lehesaak kuu aja möödudes. Eelistab poolvarjulist kasvukohta. Ei taha liigniiskust ega põuda. Ennakõidumise vältimiseks vajab korralikku kastmist. Väetada soovitavalt kompostiga. Sobib väga hästi rõdul või terrassil kasvatamiseks. Vanemate taimede välimisi varsi võtta esialgu 2–3 kaupa. Soodsa talve korral elab talve üle kaetuna. Dekoratiivne ka lillepeenras. Lehti saab kasutada toiduks nagu spinatit, varsi nagu sparglit. Kasulik taim skleroosi, kilpnäärme alatalitluse ja allergiate puhul. Tugevdab verd ja aitab kaasa maksa talitlusele. Sisaldab palju kiudaineid, karotenoide ja flavonoide. Lehti võib sügavkülmutada. Sobib salatite, suppide ja hautiste ning pirukatäidiste valmistamiseks. Sort kuulub maailma tippkokkade eelistuste hulka.
Ladinakeelne nimetus: Beta vulgaris var. cicla
Taimeperekond: peet (Beta)
Taimesugukond: maltsalised (Chenopodiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külv avamaale V–VI umbes 2 cm sügavusele. Taimede vahekaugus peale harvendamist 30 cm. Beebilehtede saamiseks külv III alates anumatesse, aga taimed kannatavad hästi ka ümberistutamist. Esimene lehesaak kuu aja möödudes. Eelistab poolvarjulist kasvukohta. Ei taha liigniiskust ega põuda. Ennakõidumise vältimiseks vajab korralikku kastmist. Väetada soovitavalt kompostiga. Sobib väga hästi rõdul või terrassil kasvatamiseks. Vanemate taimede välimisi varsi võtta esialgu 2–3 kaupa. Soodsa talve korral elab talve üle kaetuna. Dekoratiivne ka lillepeenras. Lehti saab kasutada toiduks nagu spinatit, varsi nagu sparglit. Kasulik taim skleroosi, kilpnäärme alatalitluse ja allergiate puhul. Tugevdab verd ja aitab kaasa maksa talitlusele. Sisaldab palju kiudaineid, karotenoide ja flavonoide. Lehti võib sügavkülmutada. Sobib salatite, suppide, hautiste ning pirukatäidiste valmistamiseks. Sort kuulub maailma tippkokkade eelistuste hulka.
Ladinakeelne nimetus: Beta vulgaris var. cicla
Taimeperekond: peet (Beta)
Taimesugukond: maltsalised (Chenopodiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külv avamaale V–VI umbes 2 cm sügavusele. Liiga varajase külvi puhul võib õide puhkeda. Taimede vahekaugus peale harvendamist 30 cm. Beebilehtede saamiseks külv III alates anumatesse, aga taimed kannatavad hästi ka ümberistutamist. Esimene lehesaak kuu aja möödudes. Eelistab poolvarjulist kasvukohta. Ei taha liigniiskust ega põuda. Ennakõidumise vältimiseks vajab korralikku kastmist. Väetada soovitavalt kompostiga. Sobib väga hästi rõdul või terrassil kasvatamiseks. Vanemate taimede välimisi varsi võtta esialgu 2–3 kaupa. Soodsa talve korral elab talve üle kaetuna. Dekoratiivne ka lillepeenras. Lehti saab kasutada toiduks nagu spinatit, varsi nagu sparglit. Kasulik taim skleroosi, kilpnäärme alatalitluse ja allergiate puhul. Tugevdab verd ja aitab kaasa maksa talitlusele. Sisaldab palju kiudaineid. Lehti võib sügavkülmutada. Sobib salatite, suppide ja hautiste ning pirukatäidiste valmistamiseks.
Ladinakeelne nimetus: Beta vulgaris var. cicla
Taimeperekond: peet (Beta)
Taimesugukond: maltsalised (Chenopodiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Keskvarajasel sordil on kräsuliste punakate äärtega lehed. Varajase saagi saamiseks külvata III potti, avamaale V algul. Taimede vahe 10–15 cm, reavahe 25 cm. Külvisügavus 0.5–1 cm. Külve korrata 2-nädalaste vahedega kuni juulikuuni, et saada pidevat saaki. Võib kasvatada potis. Seemned eelistavad idaneda jahedas, mitte üle 20 kraadi. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Keskhiline saagikas sort, mis sobib kasvatamiseks nii kasvuhoones kui ka avamaal ja rõdul. Vastupidav haigustele. Varajase saagi saamiseks külvata III potti, avamaale V algul. Taimede vahe 10–15 cm, reavahe 25 cm. Külvisügavus 0.5–1 cm. Külve korrata 2-nädalaste vahedega kuni juulikuuni, et saada pidevat saaki. Võib kasvatada potis. Seemned eelistavad idaneda jahedas, mitte üle 20 kraadi. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga varajane saagikas sort, mis sobib hästi kasvatamiseks rõdul, aga ka kasvuhoones ja avamaal. Lehtsalati sort, millel pole mõrkjat maitset. Kasvuaeg 35–50 päeva. Varajase saagi saamiseks külvata III potti, avamaale V algul. Taimede vahe 10–15 cm, reavahe 25 cm. Külvisügavus 0.5–1 cm. Külve korrata 2-nädalaste vahedega kuni juulikuuni, et saada pidevat saaki. Võib kasvatada potis. Seemned eelistavad idaneda jahedas, mitte üle 20 kraadi. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Väga varajane saagikas sort, mis sobib hästi kasvatamiseks rõdul, aga ka kasvuhoones ja avamaal. Vastupidav haigustele. Varajase saagi saamiseks külvata III potti, avamaale V algul. Taimede vahe 10–15 cm, reavahe 25 cm. Külvisügavus 0.5–1 cm. Külve korrata 2-nädalaste vahedega kuni juulikuuni, et saada pidevat saaki. Võib kasvatada potis. Seemned eelistavad idaneda jahedas, mitte üle 20 kraadi. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Keskvarajane lehtsalati sort, mis on haigustele vastupidav. Kasvuaeg 60 päeva, sobib kasvatamiseks nii rõdul, peenral kui ka kasvuhoones. Lehtsalatid külvatakse avamaale mais–juunis, kui mulla temperatuur on üle 4 kraadi. Külvisügavus 0.5–1 cm. Märtsis–aprillis võib lehtsalati taimi 2–3 nädalat ette kasvatada. Salat kasvab kõige paremini jahedas. Taimede vahe on 20×20 cm. Ei lähe õitsema. Kiirekasvulist lehtsalatit tasub külvata mõnenädalaste vahedega, et saagiperiood kestaks kogu suve. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Varajane tammeleheline saagikas sort, mis sobib hästi kasvatamiseks rõdul, aga ka kasvuhoones ja avamaal. Kasvuaeg 50–60 päeva. Varajase saagi saamiseks külvata III potti, avamaale V algul. Taimede vahe 10–15 cm, reavahe 25 cm. Külvisügavus 0.5–1 cm. Külve korrata 2-nädalaste vahedega kuni juulikuuni, et saada pidevat saaki. Võib kasvatada potis. Seemned eelistavad idaneda jahedas, mitte üle 20 kraadi. Eelistab kobedat huumusrikast mulda. Kastes vältida vee sattumist lehtedele. Sisaldab märkimisväärses koguses E- ja K-vitamiini ning mineraalaineid ja antioksüdante. Madala kalorsusega dieetköögivili.
Ladinakeelne nimetus: Lactuca sativa var. crispa
Taimeperekond: salat (Lactuca)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Lõhnav 1-aastane suvik kõrgusega 40 cm, mis sobib kasvatamiseks amplis, rõdukastis, aga ka peenral. Kuna seemned on kaetud paksu kestaga, võiks neid idanemise kiirendamiseks enne külvi ööpäevaks toasooja vette jätta. Külvata võib 2–3 seemne kaupa III–IV siseruumides või V algul avamaale. Taimede vahe 10–15 cm. Õitseb VII kuni öökülmadeni. Äraõitsenud õied tuleb ära noppida.
Võimaluse vältida ümberistutamist. Lillhernes ei talu liigniiskust ja lämmastikurikast väetist, sobiv on kompost. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta. Peab vastu nõrkadele öökülmadele.
Ladinakeelne nimetus: Lathyrus odoratus
Taimeperekond: seahernes (Lathyrus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
90–100 cm kõrge lõhnav 1-aastane suvik, mis sobib kasvatamiseks rõdul või ka peenral. Kuna seemned on kaetud paksu kestaga, võiks neid idanemise kiirendamiseks enne külvi ööpäevaks toasooja vette jätta. Külvata võib märtsis, aprillis või mai algul avamaale 2–3 seemne kaupa. Harunemist soodustab ladva ära võtmine 3–4 lehe faasis. Taimede vahe võiks olla 25–35 cm. Vajab toestamist. Äraõitsenud õied tuleb ära noppida.
Võimalusel vältida ümberistutamist. Lillhernes ei talu liigniiskust ja lämmastikurikast väetist. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta. Peab vastu nõrkadele öökülmadele. Õied säilivad vaasis hästi.
Ladinakeelne nimetus: Lathyrus odoratus
Taimeperekond: seahernes (Lathyrus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Lõhnav 1-aastane suvik kõrgusega 30 cm, mis sobib kasvatamiseks amplis, rõdukastis, aga ka peenral. Kuna seemned on kaetud paksu kestaga, võiks neid idanemise kiirendamiseks enne külvi ööpäevaks toasooja vette jätta. Külvata võib 2–3 seemne kaupa III–IV siseruumides või V algul avamaale. Taimede vahe 10–15 cm. Õitseb VII kuni öökülmadeni. Äraõitsenud õied tuleb ära noppida. On hea lõikelill.
Võimaluse vältida ümberistutamist. Lillhernes ei talu liigniiskust ja lämmastikurikast väetist, sobiv on kompost. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta. Peab vastu nõrkadele öökülmadele.
Ladinakeelne nimetus: Lathyrus odoratus
Taimeperekond: seahernes (Lathyrus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Lõhnav 1-aastane suvik kõrgusega 20 cm, mis sobib kasvatamiseks amplis, rõdukastis, aga ka peenral. Kuna seemned on kaetud paksu kestaga, võiks neid idanemise kiirendamiseks enne külvi ööpäevaks toasooja vette jätta. Külvata võib 2–3 seemne kaupa III-IV siseruumides või V algul avamaale. Taimede vahe 10–15 cm. Õitseb VII kuni öökülmadeni. Äraõitsenud õied tuleb ära noppida. On hea lõikelill. Hästi kompaktne sort.
Võimaluse vältida ümberistutamist. Lillhernes ei talu liigniiskust ja lämmastikurikast väetist, sobiv on kompost. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta. Peab vastu nõrkadele öökülmadele.
Ladinakeelne nimetus: Lathyrus odoratus
Taimeperekond: seahernes (Lathyrus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Unikaalsete kreemikaskollaste õietega taim sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks. Kõrgus 25–30cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Taimede vahekaugus 15×15 cm. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 25 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad 18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Istutustihedus 15×15. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 20 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Istutustihedus 15×15. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 25 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Taimede vahekaugus 15×15 cm. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 25–35 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 25 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 kraadi juures 1–2 nädalat. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Taimede vahekaugus 15×15 cm. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Uudne roosakat tooni õitega vastupidav ja ilmastikukindel lill sobib nii rõdul kui avamaal kasvatamiseks. Kõrgus 25 cm. Aprillis külvikasti külvatud seemned idanevad +18 C juures 1-2 nädalat. Võib külvata ka otse avamaale. Pikeeritud taimed istutatakse kasvukohale peale öökülmi mais. Taimede vahekaugus 15×15 cm. Leplik peiulill kannatab ümberistutamist isegi õitsemise ajal. Talub ka poolvarju, tuult. Õitseb juunist septembrini. Peiulilli kutsub rahvas ka tageetesteks. Need lilled on väga kasulikud teiste taimede kaitsjana.
Ladinakeelne nimetus: Tagetes patula
Taimeperekond: peiulill (Tagetes)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sidrunhein on jõulise kasvuga mitmeaastane kõrreline, kes looduslikult kasvab troopilises Aasias: Indias, Malaisias, Sri-Lankal, Tais jm. Kogu taimel on tugev sidruni maitse ja lõhn. Puhmik võib kasvada kuni 1,5 meetri kõrguseks. Lehed on alumises osas lihakad ja valged. Lõunamaalt pärit sidrunhein on meil külmaõrn, aias võib teda kasvatada vaid üheaastasena. Talveks tuppa tuues saab sidrunheinast aga aastateks kauni sihvakate süstjate lehtedega potitaime, keda on tore tõsta suveks rõdule või terrassile. Sidrunheina on kodus väga lihtne kasvatada, kuigi istikukasvatajate kogemuse järgi idaneb seeme halvasti ning ka taime algareng on aeglane. Kui esialgsed raskused on ületatud, kasvab taim edaspidi juba jõudsalt ja on vastupidav. Seemned idanevad 20-25° juures nädal kuni kaks. Sidrunhein vajab palju soojust ja valgust ning rammusat mulda. Kasvuajal andke talle rohkelt vett ja väetage pidevalt, talvel kastke minimaalselt. Kuna see taim talub ka poolvarju, elab ta toas meie pika pimeda talve edukalt üle. Siiski leidke talle võimalikult valge kasvukoht, soovitatavalt lääne- või lõunaaknal. Kastke kord paari nädala jooksul. Taime võiks igal aastal ümber istutada. Kevadel lõigake vanad kõrred maha, et nende asemele kasvaksid uued ilusad noored võrsed.
Kevadel on sobiv aeg teda paljundada, selleks jagage puhmikut. Suvel tahab sidrunhein olla jalgupidi vees, aga lauspäikest ei armasta. Temast saab oivaliselt lõhnava ja mahedalt hapuka maitsega tee, mis on hea nii kuumalt kui külmalt. Aromaatseid varretükikesi tasub lisada ka musta, rohelise ja mõne muu taimetee sisse. Kuivatatud ürt säilitab aromaatsuse mitu aastat. Värskeid noori lehti võib panna maitseks salatisse. Jämedad varred sobivad tükeldatult ühepajatoitu, vokiroogadesse ja kala juurde. Kastmetele-suppidele annavad need huvitava maitsenüansi. Noori lehti ja varsi võib lisada kompottidele ja jookidele. Sidrunhein on üks tai köögi põhiainetest, tema lihakaid varsi on olnud müügil ka meie toidukauplustes. Kodune sidrunhein on veel ravimtaime eest. Lehtedest valmistatud tõmmisel on põletikuvastane toime, sellega saab ravida aknet ja vistrikke ning see toniseerib hästi nahka. Sidrunheinatee sisaldab tervislikke antioksüdante ja vähendab depressiivsust. NB! Mõnel inimesel võib sidrunhein nahka ärritada. (Allikas: “Sihvakas Sidrunhein” Targu Talita)
Ladinakeelne taimenimi: (Cymbopogon flexuosus)
Leia e-kataloogist ESTER.
Jaapanist pärit kiirekasvuline salatitaim, mis meenutab rukolat, kuid on temast pisut maitsvam. Misuunat võib külvata mais-juunis või augusti keskel otse kasvukohale, kuigi esimesed külvid võib teha varakevadisel ajal taimi aknalaual kasvatades. Pika päeva ja kuumaga kipub taim õitsema ja lehesaak jääb väikeseks. Optimaalne idanemistemperatuur on +15–20 kraadi. Soovitatav on jätta taimedele piisavalt kasvuruumi. Kasvuaeg tärkamisest saagini on 3–5 nädalat. Taimed annavad saaki kuni külmadeni. Sobib rõdul kasvatamiseks.
Tarvitamiseks on parimad jaapani lehtnaeri õrnad pitsilised noored lehed, nendest valmistatakse salateid koos teiste salatikultuuridega. Maheda maitsega salatilehti saab noppida juba mõni nädal pärast külvamist. Sobib hästi kasutamiseks salatites, linnuliha, valge kala ja mahedamaitselise juustuga, suppides, hautistes koos nuudlite ja riisiga, omlettides ning vokiroogades. Maitsetaimedest sobivad jaapani lehtnaerist täiendama küüslauk, ingver ja tšillipipar, aga ka till, petersell ning basiilik. (Allikas: “Uudsed maitsed Jaapanist” Toivo Niiberg)
Ladinakeelne nimi: Brassica rapa subsp. nipposinica
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Mugullauk on mitmeaastane maitsetaim. Üks esimesi maitseköögivilju varakevadel. Toiduks tarvitatakse lamedaid, mahlakaid, õrna maitsega, nartsissilehtedele sarnanevaid pealseid. Maha lõigatud 20–30 cm kõrguselt, kasvatavad kiiresti uued varred. Seemned külvatakse otse mulda. Külv juunist septembrini. Ühel kasvukohal võib kasvada 5–6 aastat. Nii tarbe- kui ka ilutaim. Maheda küüslaugu maitsega. Valged tähtjad, lõhnavad õied on augusti lõpus ja septembris koondunud poolkerajatesse või lamedatesse 5 cm läbimõõduga õisikutesse. Lehestik jääb roheliseks kevadest sügiseni. Talub ka varju.
Ladinakeelne nimetus: Allium tuberosum
Taimeperekond: lauk (Allium)
Taimesugukond: liilialised (Liliaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Uudsetes värvides täidisõite segu. Mahedalt soojad toonid ja kompaktsed taimed sobivad nii rõdule, konteinerisse kui ka avamaal kasvatamiseks. Kõrgus 15 cm. Väga hea jahukastekindlusega. Külvatakse aprillis külvikasti, mais avamaale 1 cm sügavusele. Kaunid lõikelilled.
Ladinakeelne nimetus: Zinnia elegans
Taimeperekond: pruudisõlg (Zinnia)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Pikalt ja rikkalikult juulist septembrini õitsev virsikukarva täidisõitega pruudisõlg. Külvatakse aprillis külvikasti, mais avamaale 1 cm sügavusele. Kõrgus 75 cm. Päikesepaisteline kasvukoht. Kaunid lõikelilled.
Ladinakeelne nimetus: Zinnia elegans
Taimeperekond: pruudisõlg (Zinnia)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ilusate purpurpunaste õite ja neljakandiliste kauntega põõsasjas taim (kõrgus 25–30cm). Väga dekoratiivne taim ka erinevatesse aiaanumatesse. Kasvab päikeses ja kerges varjus. Eelistab vett hästi läbilaskvat, viljakamat mulda ja sooja, tuulte eest kaitstud kasvukohta. Külva seemned aprillis pottidesse või mais otse kasvukohale. Seemned idanevad kuni 3 nädalat. Istuta kasvukohale peale öökülmade ohtu, jättes taimedevaheliseks kauguseks 25–30cm. Taim õitseb juunist augustini ja moodustab pidevalt uusi kaunu. Selleks, et taim õitseks jätkuvalt, väeta paar korda kuus kompleksväetistega. Kui soovid kaunu toiduks tarvitada, siis parimad selleks on 3–5 cm pikkused kaunad. Kaunad meenutavad maitselt sparglit. Neid kas keedetakse või hautatakse. Ülekasvanud kaunad söögiks ei kõlba.
Ladinakeelne nimi: Tetragonolobus purpureus
Taimeperekond: asparhernes (Tetragonolobus)
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Põldkännak on 1-aastane rohttaim, mis moodustab väikese tiheda leheroseti. Ta on vähenõudlik nii mulla, valguse kui ka soojuse suhtes. Kuna taimed kasvavad rahuldavalt ka jaheda ilmaga (4–8 kraadi), sobib põldkännak hästi just kevadel ja sügisel tervisliku rohelise saamiseks. Varakevadel võiks istikud ette kasvatada, sel juhul külvake seeme III teisel poolel või IV algul. Idanemiseks on vaja 15–20 kraadi soojust, tõusmed ilmuvad 8–12 päeva pärast. Lehti saab hakata noppima 50–60 päeva pärast tärkamist. Aprilli lõpul, mai algul tehtud külv hakkab saaki andma juunis-juulis. Mahlaka salati saamiseks kastke taimi korralikult, kuivus muudab lehed puiseks. Suvel kuumaga kasvab põldkännak halvasti. Lehed on väärtuslikud kuni õisikuvarre moodustumiseni, putke võib põldsalat minna aga juba mõne sooja päevaga. Putkunud taime lehed on mõrkjad. Uuesti külvata võib juuni lõpul, juuli algul. Alates septembrist on siis jälle peenralt värsket rohelist võtta. Kui tahate põldsalatit saada aga kevadel eriti varakult, juba aprillis, siis külvake see mulla alla augusti lõpus või septembris. Külmade tulekul katke peenar. Tumerohelised leherosetid on ideaalsed värskete salatite koostises, kuid sobivad ka hautistesse. (Allikas:
“Põldkännak väärib kohta salatipeenral” Kaja Kurg)
Ladinakeelne nimetus: Valerianella locusta
Taimeperekond: kännak (Valerianella)
Taimesugukond: palderjanilised (Valerianaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane kuni 70 cm kõrge taim, mis õitseb rikkalikult juunist septembrini. Vähenõudlik, sobib toitude kaunistamiseks ja lõikelilleks. Seemned külvata otse kasvukohale varakevadel või hilissügisel. Kuival kevadel hilistest külvidest tärganud taimedel õitsemine väheneb. Harvendada 15 cm vahekaugusele. Ei talu ümberistutamist. Rukkilill eelistab päikselist ja niiskemat kasvukohta. Taimi tuleb regulaarselt närpida. Külvab end ise. Rukkilill loob peenras väga toreda kontrasti erk-kollase saialillega, kuid sobib väga hästi jagama istutusala ka punaste magunatega, ahtalehise peiulillega, valge karikakraga, sarvkannikestega, linaga.
Kasvata rukkilille dekoratiivsuse andmiseks ka köögiviljapeenral ja kasuta eelkõige erinevates teesegudes. Raputa õisi omleti sise või kasuta erinevates salatites koos saialillega. Väga hästi sobib mõnda apelsinisalatisse – annab salatile
toreda värvilahenduse.
Ladinakeelne nimetus: Centaurea cyanus
Taimeperekond: jumikas (Centaurea)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Seemned külvatakse IV–V otse kasvukohale. 15 kraadi juures ilmuvad tõusmed 14–20 päeva jooksul. Istikud harvendatakse, jättes vahekauguseks 15–20 cm. Eelistab valgusküllast kasvukohta, kohevat, viljakat, neutraalset mulda. Ei taha ümberistutamist. Sobib amplisse lobeeliaid asendama. Oma laiuva kasvu tõttu on ka pinnakatja. Taimi võib kärpida.
Õitseb juulist kuni septembri lõpuni.
Ladinakeelne nimetus: Centaurea cyanus
Taimeperekond: jumikas (Centaurea)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Rukola ehk põld-võõrkapsas on üheaastane, tema seeme idaneb väga kiiresti ja võrseid saab tarvitada juba paarikümne päeva pärast. Külvata alates veebruarist siseruumides ja maist avamaale. Ta ei vaja palju valgust ja kasvab kiiresti, rahuldades nii meie kevadist vitamiininälga. Muld peaks olema kogu aeg parajalt niiske.
Avamaal kasvatades võib suve jooksul teha mitu külvi paarinädalase vahega. Siis on kogu aeg võtta värskeid lehti, mis on maitsvamad ja väärtuslikud noorena.
Toiduks tarvitatakse põhiliselt lehti, aga ka maheseemned on väga head toidu maitsestamiseks.
Rukolat võib lisada salatitele, võileivale ja ka soojadele roogadele, kuid seejuures tasub teada, et isegi lühike aeg kuumutamine halvendab maitse
Ladinakeelne nimetus: Eruca vesicaria
Taimeperekond: võõrkapsas (Eruca)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ettekasvatus märtsist maini. Avamaale istutada peale öökülmaohu möödumist. Kõrgus 40–50 cm. Kompaktne – rõdul, terrassil või konteineris kasvatamiseks. Ei talu varjulist kohta. Viljad koristada 20 cm pikkuselt. Väga saagikas ja maitsvate tumeroheliste viljadega.
Ladinakeelne nimetus: Cucurbita pepo
Taimeperekond: kõrvits (Cucurbita)
Taimesugukond: kõrvitsalised (Cucurbitaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib kasvatamiseks toas aknalaual aastaringselt või avamaal alates varakevadest, ülimalt vähenõudlik. Idaneb ka paberkäterätil või riidel. Anumasse külvata hajusalt, peenrale 10 cm reavahedega. Seemneid ei kaeta mullaga. Kiirekasvuline-saak alates teisest nädalast peale külvi. Salatiks või leivale lõigatakse noored taimed enne õievarte moodustamist. Vürtsika maitsega.
Ladinakeelne nimetus: Lepidium sativum
Taimeperekond: kress (Lepidium)
Taimesugukond: ristõielised (Brassiacaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külvata potti alates märtsi lõpust-aprilli algusest. Valgusidaneja, ei tohi katta mullaga. Seeme tärkab 1–2 nädalaga. Pikeerida esimeste pärislehtede faasis kasvupottidesse, 2–3 lehepaari järel näpista ära latv. Istutus avamaale juuni alguses, külmaõrn. Kõrgus 25–30 cm. Taimede vahe 30×25 cm. Vajab kerget, sooja ja rammusat mulda. Saak koguda enne õitsemist. Sidrunbasiilik on väiksemate, heledamate lehtedega maitsetaim, millel on sidrunilõhn ja maitse nii lehtedel kui õitel. Ilusa lehestiku tõttu sobib hästi aiavaasi ja rõdukasti. Sobib kala- ja magustoitude juurde ning tee valmistamiseks. Kasvuaeg 80 päeva.
Ladinakeelne nimetus: Osimum x citriodorum
Taimeperekond: basiilik (Osimum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Üheaastane jaapani lehtköögivili. Redise sugulane, kuid juurvilja ei moodusta. Kiirekasvuline. Külva seemned otse kasvukohale esimesel võimalusel ja edaspidi iga 3 nädala järel. Külmakindel taim. Kasvata talveperioodil ka toas aknalaual või varakevadest alates rõdul. Lehed pehmed ja siledad, peente ja õrnade vartega. Söö peamiselt toore salatina või lisa maitseainena supile ja hautatud lihale. Toitainete ja vitamiinide sisalduselt sarnane spinatile. (Allikas: “Uudsed maitsed Jaapanist” Toivo Niiberg)
Ladinakeelne nimetus: Brassica rapa var. komatsuna
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassicaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Spinat-ruutlehikut kutsutakse ka Uus-Meremaa spinatiks, sest looduslikult kasvab ta Uus-Meremaa, Austraalia ja Polüneesia niisketel rannikualadel. Ruutlehiku maitse on õrnem kui aedspinatil. Kuigi neid tarvitatakse köögis sarnaselt, pole nad lähisugulased. Spinat-ruutlehik kuulub kivileheliste, aedspinat maltsaliste sugukonda. Biokeemilise koostise poolest on nad aga sarnased, seega väga väärtuslikud rohelised lehtköögiviljad. Mõlemad on üheaastased rohttaimed. Suvel asendab aedspinatit edukalt spinat-ruutlehik, mis armastab just palju sooja ega putku kuuma tõttu. Kuna ta on külmaõrn ja pika kasvuajaga, on targem istikud ette kasvatada ja istutada peenrale alles pärast öökülmaohu möödumist. Spinat-ruutlehiku toiteväärtus ja maitse on aedspinatiga võrreldes ehk veidi kesisem, kuid see-eest on ta viimasest kuni kolm korda saagikam. See korvab ka pikema kasvuaja: tärkamisest esimese saagini kulub 50–70 päeva. Spinat-ruutlehikul on lihavad kolmnurksed lehed, võrreldes aedspinatiga on need väiksemad. Poollamav nõrk vars kasvab kuni 1 m pikkuseks ja moodustab rikkalikult kõrvalharusid. Väikesed kollased õied avanevad lehekaenaldes.
Tarbitakse noori lehti ja 10–15 cm pikkuseid võrseid. Pärast lõikamist hakkavad arenema uued kasvud ja nii saab täiskasvanud taimelt rohelist mahlakat massi koguda korduvalt kuni hilissügiseni. Saaki võiks noppida kord nädalas. Mida rohkem ja sagedamini lõikate, seda rohkem saaki saate. Ühe pereliikme kohta on paras istutada 1–2 taime. Ruutlehik ei lähe suve jooksul vanaks ja puiseks. Katteloori all võib ta üle elada isegi esimesed öökülmad.
Spinat-ruutlehiku seeme tärkab aeglaselt (2–4 nädalat), idanemise kiirendamiseks leotage seda enne külvi öö otsa. Istikute ettekasvatamiseks külvake seeme märtsi lõpus – aprilli algul. Peenrale istutage taimed vahekaugusega 30–40 cm. Nii mõnigi aiapidaja on aga seemne kevadel otse peenrale või kasvuhoonesse külvanud ja ka nii edukalt taimed üles kasvatanud. Külvisügavus on 3–4 cm. Kasvukohaks leidke soojalembesele ruutlehikule viljaka mullaga päikeseline ja tuulevaikne paik. Hästi sobib ta näiteks kompostihunnikule, mille nõlvalt on nõtketel vartel hea alla valguda. Seetõttu sobib ruutlehik hästi ka anumasse. Kahjurid ja haigused seda taime ei kiusa. Ruutlehiku lehti ja võrseid võib lisada toorelt salatisse ja kasutada nagu spinatit suppides ja ühepajatoidus. Külmkapis säilivad need värskena umbes nädala. Edukalt säilivad ka sügavkülmas. (Allikas: “Mahlane ja väärtuslik lehtköögivili – spinat-ruutlehik” Kaja Kurg)
Ladinakeelne nimetus: Tetragonia tetragonoides
Taimeperekond: ruutlehik (Tetragonia)
Taimesugukond: kivilehelised (Aizoaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Lihtsalt kasvatatav taim, eriti sobilik kasvatamiseks aknalaual ja tarvitamiseks beebilehtedena. Võib kasvatada isegi idanduspaberil. Saak alates kolmandast nädalast. Korduskülvid 3–nädalaste vahedega. Avamaale külvata aprillist augustini. Kesksuvel võib saak jääda kehvaks liigse soojuse tõttu. Saaki saab külmadeni. Hoida niiskust! Hea salatitaim. (Allikas: “Kapsasrohu põnev pere” Targu Talita)
Ladinakeelne nimi: Brassica juncea subsp. integrifolia var. multisecta
Taimeperekond: kapsasrohi (Brassica)
Taimesugukond: ristõielised (Brassicaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Püsik. Külv avamaale V-VI 2 cm sügavusele. Võib ka ette kasvatada. Õitseb VII-IX. Kõrgus kuni 90 cm. Säravvalgete suurte õitega taim. Sobib rühmana iluaeda, samuti lõikelilleks. Talvekindel. Eelistab päikeselist kasvukohta, viljakat, parasniisket mulda.
Loe lisaks: https://www.aiasober.ee/toode/harjasilm/
Ladinakeelne nimetus: Leucanthemum maximum
Taimeperekond: härjasilm (Leucanthemum maximum)
Taimesugukond: korvõielised (Asteraceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ettekülv II-IV esimene pool. Temperatuuril 15-20º C idanevad seemned 8-15 päeva. Idanemiseks on vajalik valgus, selleks külvatakse seeme niiskele mullale ja vajutatakse kergelt kinni, et kontakt mullaga oleks parem. Taimed võib välja kasvukohale istutada pärast öökülmade ohu möödumist. Pintseerida 5-6 pärislehe faasis harunemise soodustamiseks. Vajab päikeselist kasvukohta. Kõrgus 40 cm, värvide segu. Õitsemine algab juunist ja kestab oktoobrini. Hea lõikelilleks, õied säilivad 10-12 päeva, vees jätkub õite avanemine.
Loe lisaks: Astrid Lepik “Armastatud lõvilõuad”
Ladinakeelne nimetus: Antirrhinum majus
Taimeperekond: lõvilõug (Antirrhinum)
Taimesugukond: mailaselised (Scrophulariaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii amplis kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 30–35 cm. Külvata IV külvikasti või V kasvukohale 2–3cm sügavusele. Eelistab päikeselist kasvukohta. Pikaealine õitseja omapäraste roosakaspunaste õitega.Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim- ja toidutaim. Kasutatakse rahvameditsiinis maksa ja seedekulgla haiguste, hüpertoonia ja ateroskleroosi raviks. Omab bakteritsiidset toimet. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii amplis kui avamaal kasvatamiseks, kõrgus 30 cm. Märtsis-aprillis külvikasti või mais kasvukohale 2 cm sügavusele. Eelistab päikeselist kasvukohta. Pikaealine õitseja omapäraste mustajaspunaste õitega. Vähenõudlik ja leplik kultuur, mida võib külvata otse kasvukohale. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim -ja toidutaim.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii amplis kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 30–35 cm. Külvata IV külvikasti või V kasvukohale 2–3cm sügavusele Eelistab päikeselist kasvukohta. Pikaealine õitseja omapäraste tähniliste punakate õitega. Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim- ja toidutaim. Kasutatakse rahvameditsiinis maksa ja seedekulgla haiguste, hüpertoonia ja ateroskleroosi raviks. Omab bakteritsiidset toimet. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid. Põnevad ka jääkuubikutesse külmutatult erinevaid jooke kaunistama.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Spetsiaalselt amplis kasvatamiseks, kõrgus 90 cm. Külvata IV külvikasti või V kasvukohale. 2–3 cm sügavusele. Marmorjas lehestik. Eelistab päikeselist kasvukohta. Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim- ja toidutaim. Kasutatakse rahvameditsiinis maksa ja seedekulgla haiguste, hüpertoonia ja ateroskleroosi raviks. Omab bakteritsiidset toimet. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid. Põnevad ka jääkuubikutesse külmutatult erinevaid jooke kaunistama.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Rohelise-valgekirjude dekoratiivsete lehtedega kuni 180 cm kõrguseks kasvav taim. Külvata märtsis-aprillis külvikasti või mais kasvukohale kuni 2cm sügavusele. Eelistab päikeselist kasvukohta. Pikaealine õitseja juunist oktoobrini. Vähenõudlik ja leplik kultuur, mida võib külvata otse kasvukohale. Rahvapärane nimi: kress. Ravim -ja toidutaim. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid. Põnevad ka jääkuubikutesse külmutatult erinevaid jooke kaunistama.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii amplis kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 30 cm. Külvata IV külvikasti või V kasvukohale 2–3cm sügavusele Eelistab päikeselist kasvukohta. Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim- ja toidutaim. Kasutatakse rahvameditsiinis maksa ja seedekulgla haiguste, hüpertoonia ja ateroskleroosi raviks. Omab bakteritsiidset toimet. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid. Põnevad ka jääkuubikutesse külmutatult erinevaid jooke kaunistama.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Sobib nii amplis kui ka avamaal kasvatamiseks, kõrgus 30 cm. Külvata IV külvikasti või V kasvukohale 2–3 cm sügavusele Eelistab päikeselist kasvukohta. Vähenõudlik ja leplik kultuur. Õitseb juunist oktoobrini. Rahvapärane nimi: kress. Ravim- ja toidutaim. Kasutatakse rahvameditsiinis maksa ja seedekulgla haiguste, hüpertoonia ja ateroskleroosi raviks. Omab bakteritsiidset toimet. Söödavad on nii vürtsikad lehed, õied kui ka seemned, mis asendavad kappareid. Põnevad ka jääkuubikutesse külmutatult erinevaid jooke kaunistama.
Ladinakeelne nimetus: Tropaeolum majus
Taimeperekond: mungalill (Tropaeolum)
Taimesugukond: mungalillelised (Tropaeolaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Pika idanemise ajaga ja raskesti idanev. Lihtsaim viis talikülv. Enne kevadkülvi leotada seemneid soojas vees 2 päeva. Pinnale kerkinud seemned võib ära visata. Seemned külvata 1-2 cm sügavusele. Sobivad parasniisked viljakad mullad. Vääntaim. Ereroheliste suurte lehtedega. Kollakaspunased piibutaolised õied avanevad VI. Taim on raske, kuna kasvab kõrgeks ja on tiheda lehestikuga. Sobivad parasniisked viljakad mullad, kergelt happelised kuni aluselised. Päike kuni poolvari. Sobib kasvatada ka varjus. Harunemise soodustamiseks kärbitakse kolmandiku peale. Kasutatakse varikatuste, müüride, seinte katteks.
Loe lisaks: Diana Pärn “Tobiväät – võimsate lehtedega efektne ronitaim”
Ladinakeelne nimetus: Aristolochia durior
Taimeperekond: tobiväät (Aristolochia)
Taimesugukond: tobiväädilised (Aristolochiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Dekoratiivne ja lihtsalt kasvatatav 1-aastane suvik. Kõrgus 40–50 cm. Külvata aprillis-mais kasvukohale. Talub kuiva ja eelistab päikeselist kasvukohta. Õitseb juulist oktoobrini. Puhasvalged tumepunase südamikuga õied sobivad ka lõikelilleks. Õied kuni 3 cm läbimõõduga, avanevad vaid päikesega. Kaunis rühmana, põnevat kontrasti lisab punaseõieline lina.
Ladinakeelne nimi: Linum grandiflorum
Taimeperekond: lina (Linum)
Taimesugukond: linalised (Linaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Dekoratiivne ja lihtsalt kasvatatav 1-aastane suvik. Kõrgus 35 cm. Külvata aprillis-mais kasvukohale. Talub kuiva ja eelistab päikeselist kasvukohta. Õitseb juulist oktoobrini. Sobib ka lõikelilleks. Õied kuni 3 cm läbimõõduga, avanevad vaid päikesega. Kaunis rühmana.
Taime ladinakeelne nimi: Linum grandiflorum
Taimeperekond: lina (Linum)
Taimesugukond: linalised (Linaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Ettekasvatus märtsist maini. Avamaale istutada peale öökülmaohu möödumist. Kõrgus 40–50 cm. Kompaktne – rõdul, terrassil või konteineris kasvatamiseks. Ei talu varjulist kohta. Viljad koristada 20 cm pikkuselt. Väga saagikas ja maitsvate tumeroheliste viljadega.
Ladinakeelne nimetus: Cucurbita pepo
Taimeperekond: kõrvits (Cucurbita)
Taimesugukond: kõrvitsalised (Cucurbitaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Mitmeaastane dekoratiivne taim, mida kasutatakse ka lõhna- ja maitsetaimena. Sobib ruumide lõhnastamiseks. Õisi ja lehti korjatakse enne massilist õitsemist. Lõhn mõjub peletavalt mõningatele kahjuritele. Sobib tüümianiga, on suurepärane naaber roosidele. Võib kasvada kuni 8 aastat samal kasvukohal, siis võiks ringi istutada. Talveks tuleb katta kuuseokstega. Sobib päikeselisse ja tuulevaiksesse kohta. Seemned idanevad kaua ja ebaühtlaselt, enne külvi võiks neid külmutada 5-7 päeva. Külvata III-IV siseruumis, avamaale V-VI kuni 1cm sügavusele. Taimede vahe istutamisel 30 cm. Õitseb VII-VIII. Lavendlid vajavad 2× aastas kärpimist. Kohe pärast õitsemist lõigatakse ära õievarred ja kärbitakse pisut kogu põõsast. Varakevadel lõigatakse põõsast tagasi 2…4 cm võrra, vajadusel (kui põõsas ei ole piisavalt tihe) ka rohkem.
Loe lisaks: https://www.aiasober.ee/toode/lavendel/
Ladinakeelne nimetus: Lavandula angustifolia
Taimeperekond: lavendel (Lavandula)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
2-aastane põua-ja külmakindel omapärase kuni 80 cm pika õisikuga taim. Ei talu seisvat vett. Külv IV lõpus otse kasvukohale. Seemnetele puistata väga õhuke mullakiht (niiskemas kohas turvast). Et saavutada kiirem tärkamine, võib seemneid eelnevalt leotada või katta looriga. Taimede vahekaugus 40-45 cm. Eelistab niiskemat ja huumusrikast mulda. Õitseb VI-VIII. Kõrgus 1-1,5 m. Paljuneb ka isekülvi teel. Ravimtaim, mürgine. Lõikelill, sobib rühmana puude ja põõsaste ette.
Loe lisaks: https://www.aiasober.ee/toode/sormkubar/
Ladinakeelne nimetus: Digitalis purpurea
Taimeperekond: sõrmkübar (Digitalis)
Taimesugukond: mailaselised (Scrophulariaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Külvata potti märtsi lõpus – aprilli alguses. Valgusidaneja, ei tohi katta mullaga. Seeme tärkab 1–2 nädalaga. Pikeerida esimeste pärislehtede faasis kasvupottidesse, 2–3 lehepaari järel näpista ära latv. Istutus avamaale juuni alguses, külmaõrn. Kõrgus 25–30 cm. Taimede vahe 30×25 cm. Vajab kerget, sooja ja rammusat mulda. Saak koguda enne õitsemist. Kordussaak augustis, selleks eelneva saagi lõige 5–6 cm kõrguselt. Sordi lehed violetjas-purpursed.
Ladinakeelne nimetus: Osimum basilicum
Taimeperekond: basiilik (Osimum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
1-aastane maitsetaim, mis külvatakse potti märtsi lõpus – aprilli alguses. Valgusidaneja. Seeme tärkab 1–2 nädalaga. Pikeerida esimeste pärislehtede faasis kasvupottidesse, 2–3 lehepaari järel näpista ära latv. Istutus avamaale juuni alguses, külmaõrn. Taimede vahe 30×25 cm. Tõusmetest saagini kulub 35–45 päeva. Vajab kerget, sooja ja rammusat mulda ning tuulevaikset kasvukohta. Lehti saab noppida 10–12 cm kõrgustelt taimedelt. Kordussaak augustis, selleks tehakse lõige 5–6 cm kõrguselt. Universaalne maitsetaim nii värskelt kui külmutatult. Sobib hästi tomatiga, kalaga, seentega, juustuga, suvikõrvitsaga. Soodustab seedimist ja aitab keskenduda.
Ladinakeelne nimetus: Osimum basilicum
Taimeperekond: basiilik (Osimum)
Taimesugukond: huulõielised (Lamiaceae)
Leia e-kataloogist ESTER.
Madalakasvuline põõsassort väikeaias, rõdul või terrassil kasvatamiseks. Kaunitest punase ja valgega õitest kasvavad umbes 10 nädalaga pikad, sirged ja kiuvabad maitsvad kaunad, mis sobivad hästi ka külmutamiseks. Külvata otse kasvukohale V–VI. Valmib umbes 10 nädalaga. Ei taha tuult.
Päikesepaisteline sügava parasniiske neutraalse huumusmullaga kasvukoht.
Vältida lämmastikväetise kasutamist, sobib kompost. Multšimine aitab hoida ühtlast niiskusrežiimi. Kahjulikult mõjub päevase ja öise temperatuuri kõikumine, see pidurdab kaunte kasvu. Esialgu on soovitav ka rõdul kasutada katteloori.
Seemnete leotamist ei soovitata. Kasta kuival ajal, eriti õitsemise ja kaunte loomise ajal. Taimehaiguste vältimiseks soovitav kasta päeva esimesel poolel.
Sisaldab valke ja vitamiine ning on kõrge toiteväärtusega, noored kaunad sobivad eriti diabeetikutele.
Ladinakeelne nimetus: Phaseolus coccineus
Taimesugukond: liblikõielised (Fabaceae)
Taimeperekond: aeduba (Phaseolus)
Leia e-kataloogist ESTER.