Tallinn roheline pealinn 2023

plakatTallinn Euroopa rohelise pealinna 2023 avamise raames toimuvad linnarahvale 21. jaanuaril Tallinna Keskraamatukogus erinevad koolitused ja töötoad.

Tallinna Keskraamatukogu peamajas, võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Nurmenuku, Laagna, Kännukuke, Pääsküla, Pelguranna ja Pirita haruraamatukogudes käsitletakse teemasid alates digiprügi koristamisest, mahekosmeetika valmistamisest ja taaskasutusest ning isetegemisest kuni maitse- ja toataimede kasvatamise ja hooldamise ning linnaaianduse ja seemnepaberite tegemise töötoani välja.

Tallinna linn kannab 2023. aastal Euroopa rohelise pealinna tiitlit ja soovib panna keskkonnateemadel kaasa mõtlema ka kõiki linnakodanikke. Jätkusuutlik mõtteviis tõstab meie kõigi elukvaliteeti. Soovime näidata, kuidas linn areneb ja kohaneb maailmas toimuvate muudatustega ning aitab linnaelanikel paremini mõista, miks on vaja hoida elukeskkonda ning kuidas nad saavad ise paremini panustada keskkonnahoidu.

Kõik üritused on tasuta!

 

Tallinna Keskraamatukogu peamajas (Estonia pst 8)

  • Kell 12-13 Aruteluring “Rohepered – laste kasvatamine keskkonnateadlikult ja -teadlikuks”, aruteluringi viib läbi Farištamo Eller

Praktiline aruteluring teemal, kuidas perel oleks võimalik teha lapsi kasvatades keskkonnateadlikke valikuid ning kuidas lapsi harjutada keskkonda ja loodust hoidma. Samal ajal kui emmed (või ka issid) osalevad aruteluringis, toimub lastele loodusjuttude lugemine ja taaskasutuse materjalidest meisterdamine. Lisalugemist: https://rohe.geenius.ee/rubriik/elustiil/kuidas-olla-roheliselt-motlev-emme-eesti-naine-jagab-oma-kogemusi/

Etteregistreerimine pole vajalik!

  • Kell 14-15 Digiprügi ja selle koristamine

Miks on mõistlik aegajalt üle vaadata oma meilboks ja sealt aegade hämarustest saabunud ja saadetud meilid kustutada.
Mis fotod ja videod on meie telefonis? Kui palju on meil neid fotosid dubleeritud kuskil pilveruumis? Digiprügi koristamine võiks olla igapäevane harjumus. Andmetele ja infole peaksime lähenema elutsüklina, mis vananeb ja sureb.
Praktiline osa – mittevajalike rakenduste, vanade dubleeritud fotode ja videode kustutamine erinevatest keskkondatest. Töötoa viib läbi Heigo-Aulemb Ensling, koolitaja Teliast.

27. jaanuaril toimub Telia eestvedamisel Digikoristus 2023. Kuidas olla selleks päevaks valmis ja aktsioonis osaleda? Lisalugemist siit: https://digikoristuspaev.telia.ee/

Etteregistreerimine pole vajalik!

 

  • Rohelise pealinna ja liikumisaasta algust tähistav metsaretk

Kell 12 algusega Estonia pst 8, Tallinna Keskraamatukogu fuajees või liitu kell 12.35 Rehe peatuses.
Seoses liikumisaasta ja rohelise pealinna aasta algusega läheme Hõbemetsa piirkonda väikesele retkele! Räägime sellest, miks meil on vaja looduses liikuda ja mis see meile annab, naudime talvist metsa ning tutvume üle 100-aasta vanuste Peeter Suure merekindluse laskemoonaladudega. Need asuvad Haabersti linnaosas, Astangu asumi võimsal paeklindil. Kuna Astangu tunnellaod on nahkhiirtele talvitumisepaigaks, siis sinna sisse me ei lähe, vaid vaatleme tunneleid sissepääsu juurest.

Retk kestab orienteeruvalt 1,5 tundi, teekonna pikkus on 2 km. Palume  selga panna mugavad ja soojad riided, jalga ilmastikukindlad jalanõud. Vajalik eelregistreerimine: tel 683 0920 või eo@nulltln.lib.ee

Lisalugemist siit:  https://maaleht.delfi.ee/artikkel/83326443/astangu-laskemoonalaod-malestis-esimesest-ilmasojast-keset-kaunist-loodust ja https://militarist.ee/blogi/astangu-moonalaod

 

Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse oskakond (Liivalaia 40)

  • Kell 13-14 „Tallinna eluloo rohelised lehed“

Koduloolane Josef Kats viib Tallinna rohealadele põnevate faktiga rikastatud matkale. Matka põhiline suhtluskeel on vene keel. Kogunemine võõrkeelse kirjanduse osakonna fuajees (Liivalaia 40)
Vajalik eelregistreerimine: vo@nulltln.lib.ee või tel 6830 960

NB! Matka grupp on täis! Rohkem osalejaid kahjuks ei mahu.

 

Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72)

Kuidas saaks ka talvisel ajal kasvatada endale maitsvat ja tervislikku toitu? Räägime rohetehnoloogiatest ja iduettevõttest Urban Farm.
Võrsete kasvatamise töötoas tutvustame aastaringse linnaaianduse erinevaid võimalusi ning jagame praktilisi oskusi, mida igaüks saab rakendada oma igapäevaelus. Võrsete kasvatamine ei võta palju ruumi ega aega, sellega saavad hakkama kõik, kes soovivad oma laual näha ka talvisel ajal tervislikku ja kohalikult kasvatatud toitu. Õpime koos, kuidas võrseid kasvatades lisada oma toidulauale rohelist värvi ning leevendada sellega ka rohenäppude kevadeootuse rahutust. Praktilises osas saab iga osaline proovida võrsete kasvatamise ettevalmistamist (kasutame võrsete kasvatamise stardikomplekti, mida saavad osalised koju kaasa võtta).

Mis on võrsed?
Võrsete all mõeldakse söödavate köögiviljade ja maitsetaimede noori seemikuid, mis on koristatud vähem kui kaks nädalat pärast idanemist. Võrse ei ole ülekasvanud idu. Nende kasvatamise erinevus on, et idusid kasvatatakse mullata pelgalt niiskuse baasil ja pimedas, kuid võrsed kasvavad mullas ja valguse käes.

Urban Farm on keskkonnasõbralik ja kontrollitud kliimaga linnafarm, kelle kireks on kaunite ning elujõudu täis taimede kasvatamine ja ideaalkasvu tingimuste loomine ka talvisel ajal.

 

Laagna raamatukogus (Võru 11)

  • Kell 12-13 Taimede kasvatamine toas ja linnaaias

Töötuba viib läbi Tiina Marjapuu (Tallinna Botaanikaaed). Tiina on TBA avamaa osakonna aednik, töötanud 7 aastat botaanikaaia Meelte aias keset maitse -ja ravimtaimi. Kevaditi õpetab ta huvilistele pikeerimist, sügiseti haljaspistikutega paljundamist. On kirjutanud artikleid Maalehe lisasse “Targu Talita”. Õpitoas teeme algust lihtsa aiandusega, mis ei käi kellelgi üle jõu. Vaatame, mida on tarvis, et kasvatada aknalaual maitsvat ja tervislikku toidulisa. Alustame pottidest ja substraadist, vaatame, mida kirjutatakse seemnepakkidel, ja kes soovib, teeb näpud mullaseks ja alustab isikliku aknalaua-aiandusega.
Kohtade arv piiratud, vajalik eelregistreerimine: https://forms.gle/kHRDFR9AVgXou81f6

NB! Töötoa grupp on täis! Rohkem osalejaid kahjuks ei mahu.

  • Kell 14 Seemnepaberite tegemine

Töötoa viib läbi Labora Shop. Iga osaleja saab endale valmistada mitu erinevat paberit. Töötoas kasutame põllulillede, kress-salati, lina jpt seemneid. Tutvume kogu paberivalmistamise protsessiga. Teemaks tuleb materjalide valik, kiude töötlemine, paberimassi leheks vormimine, pressimine ja kuivatamine. Samuti räägime taaskasutusest ning teeme seemne pomme ja dekoratiivpaberit kuivatatud taimedega.
Kohtade arv piiratud, vajalik eelregistreerimine: https://forms.gle/fhzmromEeU9LtubXA

NB! Töötoa grupp on täis! Rohkem osalejaid kahjuks ei mahu.

Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a/2)

  • Kell 12-13 Kohtumine veganjumestaja Birgit Von Orgiga

Nurmenuku raamatukogus esineb veganjumestaja Birgit Von Org. Meigikunstnik räägib, kuidas kosmeetika- ja ilutooted mõjutavad meie tervist ning keskkonda ning annab soovitusi, kuidas valida vähem ohtlikke aineid sisaldavaid kosmeetikatooteid.
Üritusest toimub ka otseülekanne.
Rohkem infot Facebookis: Haabersti raamatukogud

Etteregistreerimine pole vajalik!

Pelguranna raamatukogus (Kangru 13)

  • Kell 11-12 Meisterdame endale ja sõbrale Jänese aasta talismani.

Taaskasutuse töötuba lastele vanuses 6-8 aastat. Uurime raamatute ja Jänku-Jussi abiga taaskasutuse võimalusi ning mõõdame oma ökoloogilist jalajälge.

Etteregistreerimine pole vajalik!

Pirita raamatukogus (Metsavahi tee 19)

  • Kell 13 Kohtumine köitekunstnikuga: “Kuidas sünnib köitekunst?”

Saame teada, kuidas sünnib köitekunst. Esineb ja näitab oma köiteid köitekunstnik ja -konservaator Tulvi-Hanneli Turo.

Etteregistreerimine pole vajalik!

Pääsküla raamatukogus (Pärnu mnt 480a)

  • Kell 11 Loeng „Loodus ja vaimne tervis“

Oleme liikumas oma arenguga suunas, millele meil ei ole aega olnud isegi mõelda. Elame ajastul,
• kus 95% ajast veedame siseruumides,
• meie lapsed veedavad õues vähem aega kui meie vangid,
• loodus on jäänud meist kaugele ja võõraks – kui aega on, käime loodusel külas, aga kas selles piisab.

Samas näitavad teadusuuringud, et vajame enda vaimselt tasakaalus hoidmiseks looduskeskkonda koos oma imeliste vaadete, värske õhu, erineva maastiku, vulisevate jõgede ja mühisevate metsadega.

Otsime vastuseid järgmistele küsimustele:
• Milleks meile loodus?
• Millist mõju avaldab loodus inimese vaimsele tervisele?
• Milline on minu enda suhe loodusega?
• Mida näitavad teadusuuringud?
• Milline on looduse mõju depressioonile ja ärevusele?

Loengu viib läbi psühholoog ja koolitaja Kristi Raava.

Etteregistreerimine pole vajalik!

Ajakavas võib ette tulla muudatusi, rohkem infot Tallinna Keskraamatukogu kodulehelt https://keskraamatukogu.ee/ või Tallinna Keskraamatukogu Facebookist.

09.01.2023