Ootame õpetajaid ja õpilasi (e-)raamatukogu­tundidesse

Raamatukoguhoidjad pakuvad raamatukogutunde enam kui 90 erineval teemal ning valik täieneb pidevalt. Kõik tunnid on tasuta ja vastavalt õpetaja soovile toimub tund kas raamatukogus või e-platvormidel, nt Zoom, Jiitsi Meet, Google Meet, Skype ja Discord.

Valikus on kirjandust tutvustavaid raamatukogutunde, sh nii õpilastele kui ka õpetajatele mõeldud ülevaateid uuemast kirjandusest ja soovitusi lastele kooliväliseks lugemiseks. Kirjanduse lihtsamaks ja kiiremaks leidmiseks õpetavad raamatukoguhoidjad kasutama e-kataloogi ESTER ning e-raamatukogusid ELLU, OverDrive ja RBdigital, samuti Naxose e-muusikakogusid. Uurimistööde koostamise ja infokirjaoskuse koolitustel saavad õpilased kasulikke nõuandeid erinevate õppeülesannete edukaks täitmiseks (nt loovtööde koostamiseks). Lisaks on valikus rahvakultuuri, muusikat, filme ja teatrit tutvustavaid, loodusteemalisi jm raamatukogutunde, lõbusalt ja mänguliselt saab õppida nt avalikku esinemist ja turvalist internetikäitumist, lahendada koos erinevaid müsteeriume jpm. Kõikide raamatukogutundide kirjeldused leiab aadressilt: https://keskraamatukogu.ee/raamatukogutunnid/.

Veebitunni eelised on ajasäästlikkus ja paindlikkus. Osaleda saavad ka klassid, kel ei ole võimalik raamatukokku tulla või on keeruline tunniplaanis selleks aega leida. Õpetaja saab veebitunni kokku leppida soovitud ajaks, nt kirjanduse tunniks, ja määrata selle kestuse ( 30, 45 või 60 minutit).

Jätkuvalt on klassid oodatud ka raamatukokku kohapeale, et õpilased saaksid ühtlasi seal pakutavaga tutvuda. Soovi korral on võimalik tundi tulla hommikusel ajal, mil raamatukogu on teistele külastajatele veel suletud – nii on terve raamatukogu vaid ühe klassi õpilaste päralt.

Kevadine eriolukord andis raamatukoguhoidjatele suurepärase kogemuse raamatukogutundide läbiviimiseks veebis. Kahe distantsõppe kuu jooksul viidi läbi 144, kus osales 2943 õpilast ja õpetajat. Väga populaarseteks osutusid nt interaktiivsed raamatukohvikud e-keskkondades Zeetings ja Mentimeter, mida on klassidele ka praegu võimalik tellida.

Lisainfo: Tallinna Keskraamatukogu laste- ja noorteteenindusest e-posti aadressil laste@nulltln.lib.ee ja telefonil 683 0914.

12.11.2020