Tõnis Saadre näitus „Hobuimpressioonid“

31. jaanuarini saab Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) galeriis vaadata Tõnis Saadre fotonäitust „HOBUIMPRESSIOONID udupilte hipodroomilt ja maneežilt“.

 
Autorist ja näitusest

Olen sündinud Tallinnas 1942. aasta jüripäeval ja elanud siin kogu aeg, välja arvatud vene koonu- ja üliõpilasaastad. Kogu oma tööelu jooksul teenisin leiba geoloogina. Nüüd siis olen juba kaks aastat pensionil. Nii kaugele kui mäletan, on meie peres ikka fotoaparaat olnud ja pilte tehtud. Nii isa kui ema olid pildistamist alustanud juba noorusepäevil.hobused hipodroomil

Mina armusin fotondusse algkooli ajal. Uue hooga olen pildistanud viimased kakskümmend viis aastat. Näitusi on mul kogunenud üle 50. Nii Eestis kui raja taga korraldatud näituste temaatika on olnud seotud peamiselt loodusega. Olen välja andnud ka kaks loodusteemalist fotoalbumist.

Viimastel aastatel olen hakanud huvituma inimestest. Mitmesugustel üritustel olen jälginud nende näoilmeid, kehakeelt, otsinud hetki, kus nad on nemad ise, ja neid siis hetkeportreena aparaati püüdnud. Aasta tagasi valmis mul sellistest hetkedest koosnev fotoraamat „Sotsid saba ja sarvedeta. Ja sõbrad kah! Hetked“.

Nüüd selle näituse saamisloost. Nooruses tegelesin mõnda aega moodsa viievõistlusega. Sellest ajast saadik on hobused mind alati paelunud. Kui mu pojatütar Bianka viieaastaselt äkki teatas, et on sünnist saati tahtnud ratsutama hakata, leidsin ma jälle tee maneeži ja ratsavõistlustele. Olen hobustest, ratsavõistlustest, hiljem ka hipodroomi võidusõitudest teinud tuhandeid fotosid. Esialgu polnud kihutavatest ratsudest terava pildi saamine kõige lihtsam ülesanne. Hiljem, kogemuste lisandumisel, muutusid pildid teravaks, kuid minu silmis igavaks. Siis hakkasin katsetama nn pannimise tehnikat, kus liikuva objekti pildistamisel veetakse aparaati sellega kaasa.

hobused hipodroomilKlassikalisel kujul peaks tulemuseks olema terav objekt (siinkohal siis ratsanik ja hobune), kõik muu aga hägustuma, tekitades kiire liikumise illusiooni. Sain selle tehnikaga nii mõnedki väga head fotod. Enamik pilte muidugi sellist tulemust ei andnud. Nende seas oli aga fotosid, mis vaatamata või just tänu oma hägususele omandasid (vähemalt minu silmis) maalilise, impressionistliku ilme. Siis saingi aru, et just selliseid üldistatud, ilma konkreetuseta fotod, mis polegi nagu fotod, on need, mis mulle meeldivad. Seetõttu on näituse komplektist välja jäetud kõik liiga konkreetsed, fotolikud fotod.

Näituse kujunduse on teinud disainer Lemmi Kuulberg, kes on kujundanud ka kõik mu raamatud ja enamiku näitusi. Näituse komplekteerimisel oleme olnud võrdväärsed partnerid.

Nii et udupildid on teie ees. Mulle need igal juhul meeldivad.

Head vaatamist!

TÕNIS SAADRE
tonissaadre1@nullgmail.ee / 52 55 365

Tallinna Keskraamatukogu galerii on avatud E-R kl 10-20 ja L 10-17.

 

13.01.2020