Uuendused e-raamatukogus ELLU

E-raamatukogu ELLU on olnud Tallinna Keskraamatukogu lugejatele avatud üle seitsme aasta. Selle aja jooksul on e-raamatukogus toimunud mitmeid muutusi, mille tulemusel on tõusnud ELLU kasutusmugavus.

2019. aasta esimeses pooles muutus ELLU veebilehe välimus kaasaegsemaks ning veebileht kohandub seadme ekraani suurusega. E-raamatukogu ELLU sobib kasutamiseks arvutite, tahvelarvutite ja nutitelefonidega, mille brauser toetab HTML5 ja millel on JavaScript sisse lülitatud.

Raamatu tutvustust avamata on näha, millised e-raamatud on laenutamiseks saadaval ja millistel on kõik eksemplarid välja laenatud. E-raamatu laenamisel küsitakse kinnitust laenamise soovile, et vältida tahtmatuid laenutusi.

Välja laenatud e-raamatutele on võimalik end lisada teavitusnimekirja. E-raamatu eksemplari tagastamisel ja lisamisel saadetakse lugeja e-posti aadressile kiri, mis annab teada, et e-raamat on laenamiseks saadaval. Teavituskiri saadetakse kõikidele huvilistele.

Alates veebruarist on ELLU kasutajatel lisaks autorite jälgimisele võimalus koostada soovinimekiri huvipakkuvatest e-raamatutest. Mõlemat nimekirja näevad sisseloginud kasutajad esilehel.

Esilehel olev populaarsete e-raamatute edetabel uueneb iga päev. Edetabel näitab aasta jooksul enim laenatud teoseid.

E-raamatute sirvimisel saab kasutada esilehe otsingut või täpsemat otsingut, mis lasevad otsida autori, pealkirja, sarja, märksõna, kirjastaja, ilmumisaasta ja keele järgi. Lisaks on e-raamatu andmetes linkidena autori nimi, sarja pealkiri ja märksõnad. Nendel vajutades otsitakse ELLU kogust sama autori, sarja või märksõnaga teoseid.

Veebilehe kõrval oleme oluliseks pidanud lugemiskeskkonna uuendamist. Sel aastal parandasime taustavärvide ja kirjatüüpide valikut, et need oleksid silmasõbralikumad ja toetaks pikemaajalist lugemist. Eraldi kirjatüüp OpenDyslexic on lugemisraskustega lugejatele.

Lugemiskeskkonnas täiustus sõnaotsing. Sõna või fraasi järgi otsides kuvatakse kõik leitud tulemused nimekirjana. Otsisõna on tekstis teise värviga tähistatud. Nimekirjas saab tulemuste vahel liikuda ning otsingut lõpetades on võimalus liikuda tagasi lugemisjärje juurde.

Kaanepilte, tabeleid ja märkustes toodud linke kuvatakse lugemiskeskkonnas ühele leheküljele paigutatuna, mis teeb teadmiskirjanduse lugemise mugavamaks.

E-raamatukogu ELLU kasutajatoe e-postile ellu@nulltln.lib.ee võib saata ettepanekuid või anda tagasisidet probleemide kohta.

 

 

07.11.2019