Naxose muusikaandmebaasid

naxos logoTallinna Keskraamatukogu lugejatel on veebi teel tasuta ligipääs ingliskeelsetele andmebaasidele Naxos Music Library ja Naxos Music Library Jazz.

Mis on Naxos?

Naxos Music Group on Hong Kongis resideeruv ettevõte, mille alla kuuluvad klassikalist muusikat salvestav plaadifirma Naxos Records ning voogedastusena muusikat kuulata võimaldavad ja muusika-alast teavet sisaldavad andmebaasid.

Naxos Music Library sisaldab maailma juhtivat ja pidevalt täienevat klassikalise muusika e-audiokogu. Praeguseks on selles üle 150 000 CD-plaadi jagu muusikat (sh mitmete tuntud plaadifirmade täielikud kataloogid). Lisaks leiab sealt muusikaleksikoni Naxos Dictionary of Music, lavamuusika libretosid, teoste analüüse, muusikaõppematerjale, esseesid, arvamusartikleid jm. Väiksemas mahus on võimalik kuulata bluusi, rokki, maailmamuusikat jm.

Naxos Music Library Jazz pakub esinduslikku valikut nii traditsioonilisest kui nüüdisdžässist üle 32 000 erinevalt esitajalt. Väiksemas mahus leidub ka poppi, rokki jm muusikastiile.

Mida on vaja teada Naxose andmebaaside kasutamiseks?

Naxose muusikaandmebaase saavad tasuta kasutada kehtiva lugejakaardiga Tallinna Keskraamatukogu lugejad, kellel puuduvad võlgnevused raamatukogu ees.
Internetipõhiseid muusikaandmebaase saad kasutada:

 • väljaspool raamatukogu isiklikus seadmes:
     → veebilehitsejas;
     → rakendustes;
 • Tallinna Keskraamatukogu muusikaosakonna lugejaarvutis (Estonia pst 8) või mujal Tallinna Keskraamatukogu internetivõrgus.

NB! Apple’i seadmetega võib Naxose muusikaandmebaaside kasutamisel esineda häireid. Palume kasutada Safari asemel teist veebilehitsejat või teist seadet.

Andmebaase on lubatud kasutada ainult isiklikuks otstarbeks. Andmebaasides olevate andmete (k.a tekstide) kopeerimine ja kasutamine ärilistel eesmärkidel ei ole lubatud. Muusikateoste avalik esitamine on keelatud.

Kuidas kasutada muusikaandmebaase?

Ava Naxose andmebaaside avaleht aadressil https://naxos.keskraamatukogu.ee/
Sisselogimisel sisesta:

 • isikukood või lugejakaardi number
 • Minu ESTERi salasõna

Vali rippmenüüst soovitud andmebaas.
Muusikat ja teavet saad otsida teose, helilooja, esitaja, plaadifirma jm nime järgi. Märgi lugu või teos/teose osa ning vajuta nuppu „Play“.
Oluline on pärast andmebaaside kasutamist kindlasti nii veebilehelt kui rakendusest välja logida.

Muusikanimestikud

Naxos Music Library sisaldab kategooriatesse liigitatud teemanimestikke. Soovi korral saab iga kasutaja koostada ka personaalseid nimestikke. Isiklike muusikanimestike koostamiseks tuleb luua Naxose lehel eraldi personaalne konto.
Personaalse konto loomine:

 • Logi andmebaasi Minu ESTERi kasutajaga
 • Vali vasakust menüüst Playlists
 • Vajuta paremas ülemises nurgas olevale nupule Sign up
 • Täida avanenud lehel tärniga tähistatud väljad
 • Registreerimislehel märgitud E-posti aadressile saadetakse konto aktiveerimise link
 • Ava uuesti andmebaasis Playlists ning logi sisse (Login)
 • Uue nimestiku loomiseks vajuta Create Playlist
 • Nimestiku pealkirja sisestamise järel vajuta Save Playlist
 • Muusikapalade nimestikku lisamiseks ava albumi detailvaade ning vajuta „+“.
 • Avanenud aknas saad valida loo salvestamiseks sobiva kausta ja nimestiku.

Rakenduse kasutamine

Naxos Music Library ja Naxos Music Library Jazz kasutamiseks nutiseadmes on samanimelised rakendused, mille saad tasuta alla laadida oma seadme rakenduste poest. Nende kasutamiseks on eelnevalt vaja luua Naxose veebilehel personaalne konto (vt peatükis Muusikanimestikud Personaalse konto loomine kuus esimest punkti).
NB! Rakenduses on võimalik kasutada vaid muusika kuulamise ja nimestike loomise funktsioone.

Ingliskeelsed videojuhendid Naxose andmebaaside kasutamiseks leiad aadressil https://www.nml3.naxosmusiclibrary.com/tutorial/video.
Lisainfo saamiseks ja probleemide tekkimisel kirjuta naxos@nulltln.lib.ee.