Vana kannel

Tõnu Kalm (klarnet), Olja Raudonen (tšello), Andre Hinn (klaver)

21. november kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)

Kavas: J. S. Bach, G. Faure, E. Mägi, A. Zemlinsky

Vaid kolme pilliga on võimalik päris palju erinevaid kombinatsioone välja pakkuda ja peaaegu kõiki me selles vaheldusrikkas kavas ka kuuleme. Kontserti alustab J.S.Bachi Tšellosüidist Prelüüd, mis tähendabki sissejuhatust. Kuigi tšello on ühehäälne pill, on suur polüfooniameister osanud sellest lõputust meloodiast justkui mitmelõimelise kanga põimida. Aeglast, ent järjepidevat arengut kroonib suurejooneline ja pidulik lõpetus. Prantsuse romantiku Gabriel Faure Eleegia on üks tšellistide meelispalu, nii sobiv näitamaks selle pilli mahlast ja mahedat, valulikku kõla.
Eesti muusika kaheldamatu Grand Old Lady on Ester Mägi, praeguseks üle 90-aastane igaveesti noor meister. Tema tundlik ja intiimne, sageli rahvamuusika motiividega mängiv kammermuusika poeb hinge ja paitab kõrva. Vanast kandlest voolavad välja justkui mälestused kaugetest aegadest, rõõmudest ja muredest.

Kontserdi lõpulooks on kõik kolm pilli koos. Austria-juudi päritoluga Alexander von Zemlinsky muusika on tänapäeval teenimatult vähetuntud. Tema voogavalt romantiline noorpõlvestiil muutub elu jooksul üha keerulisemaks ja kromaatilisemaks. Trio klarnetile, tšellole ja klaverile on aga noorpõlveteos ning esindab justnimelt hilisromantilist, väga emotsionaalset ja meloodilist helikeelt.

***

tonu_kalm-veebTõnu Kalm on õppinud klarnetit Lembit Leetna, Tiit Veigeli, Margus Vahemetsa, Toomas Vavilovi ja Hannes Altrovi juhendamisel, samuti osalenud Kjell-Inge Stevenssoni, Vahur Vurmi, Andrew Marrineri, Arthur Campbelli, Jacques Di Donato, Algirdas Budrise ja Roger Heatoni meistrikursustel.

Tõnu Kalm on võitnud vabariiklikud konkursid aastatel 2002 ja 2003 ning aastatel 2004, 2005 ja 2007 saavutanud Vabariiklikul Keskastme Muusikakoolide vahelisel konkursil I koha. Oli konkursi “Eesti noored puhk- ja löökpillisolistid 2006” laureaat. 2008. aastal saavutas Kalm Eesti Interpreetide Konkursil II koha, Balti riikide puupuhkpillimängijate konkursil “Jurmala 2008” samuti II koha. 2012 aasta märtsis toimunud Eesti Interpreetide Konkursil puhk- ja löökpillidele sai Tõnu Kalm I koha ja parima uudisteose esituse eripreemia.

Solisti, ansamblisti ja orkestrandina on Kalm esinenud Prantsusmaal, Saksamaal, Soomes, Venemaal ja Baltimaades.

2007. aasta sügisest töötab Tõnu Kalm Vanemuise teatri sümfooniaorkestris ning 2008. aasta sügisest ka Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis.   Ta on Eesti Interpreetide Liidu liige.

 

 

olja_raudonen-2Olja Raudonen alustas tšellomängu õppimist 6-aastaselt Jõhvi muusikakoolis Lydia Karpova tšelloklassis. 2002. a. lõpetas ta Heino Elleri nim. Tartu muusikakooli Reet Metsa ja 2006. a. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Henry-David Varema juhendamisel ning kaitses 2008. a samas magistrikraadi. 2004.-2005. a. õppis ta vahetusüliõpilasena ja 2006-2007 magistrantuuris Grazi Muusika ja Kunstide Ülikoolis (Austria) prof. Florian Kitti tšelloklassis ja prof. Stefan Görneri kammermuusika klassis. Ta on ennast täiendanud ka Peeter Paemurru tšellotundides ning Ola Karlssoni, Florian Kitti, Niels Ullneri (“Crossing Borders” 2005, 2006), Peter Brunsi, Gerhard Manteli ja Stefan Popovi meistrikursustel.

Õpingute ajal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötas Olja Raudonen Rahvusoooper “Estonia” sümfooniaorkestris ning osales ka Vanilla Ninja kontsertidel ning Vennaskonna CD salvestustel.

Raudonen on võitnud ESTA viiuldajate ja tšellistide konkursi 2003. aastal ja Eesti Tšellistide konkursi 2009. aastal. Solisti, orkestrisolisti ja kammermuusikuna on ta esinenud Eestis ja Austrias. Tema sagedasemate lavapartnerite seas on akordionist Aivi Tilk, klarnetist Tõnu Kalm, pianist Andre Hinn.

Olja Raudonen töötab “Vanemuise” teatri sümfooniaorkestris. Aastast 2009 on ta ka Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister ning aastast 2015 Barokkansambli TÜSO Barokk liige (basso continuo) . Kevadel 2016 osales tänu Kaarel Tamrale X-panda CD plaadi salvestustel.

Olja Raudonen mängib itaalia meistri valmistatud tšellol (1725).

andre_hinn-veebAndre Hinn on õppinud klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis õpetaja Maigi Pakri klaveriklassis ning omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusikaakadeemias, õppides esimesel õppeaastal dotsent Ada Kuuseoksa juures ning alates teisest õppeaastast professor Ivari Ilja juhendamisel. Ta on lõpetanud magistrantuuri (Konzertexamen) Kölni muusikakõrgkoolis (Hochschule für Musik Köln) professor Dr. h.c. Arbo Valdma juures ja täiendanud end Belgia muusikakõrgkoolis (Institut Supérieur de Musique et de Pédagogie) professor Christian Beldi käe all. Õpingute vältel on Andre Hinn osalenud ka paljudel meistrikursustel.

Andre Hinn on saanud auhindu noorte pianistide konkurssidel (1994, 1991, 1990), preemia Eesti Muusikaakadeemia kammeransamblite konkursil (1998), esikoha Lions klubi poolt organiseeritud klaveritudengite erikonkursil 5.Jugendmusikwettbewerb der Bergischen Region raames (Saksamaal, 2004) ning kaks eripreemiat VII Eesti pianistide konkursil (2008).

Andre Hinn on andnud soolokontserte Eestis ja Saksamaal, astunud üles Pärnu Linnaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga dirigent Jüri Alperteni juhatusel. Kammermuusikapartneriteks on olnud Tõnu Kalm ja Kristof Dömötör (klarnet), Lisa Schumann, Kristina Kriit ja Marike Kruup (viiul), Olja Raudonen (tšello) ja Annaliisa Pillak (metsosopran). Klavessinisti ja pianistina on Andre Hinn osa võtnud mitmetest kontsertturneedest (Saksamaa, Hispaania, Inglismaa, Šotimaa, Iirimaa) Junge Philharmonie Köln koosseisus.

Andre Hinn on salvestanud muusikat Klassikaraadiole. Firma Estonian Record Productions (ERP) avaldas hiljuti tema CD „Von Salzburg bis Reval“ ( http://www.erpmusic.com/records/cds/von-salzburg-bis-reval ), kus on maailma esmasalvestus pikka aega Eestis tegutsenud baltisaksa klaverivirtuoosi Christoph August Gableri (1767 – 1839) klaveriloomingust.

Alates sügisest 2009 töötab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis. Andre Hinn on Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Esitajate Liidu liige.