„Viis küsimust….“ Pirita raamatukogu juhataja Martin Vaino

Seekordses uudiskirjas tutvustame teile Pirita raamatukogu juhatajat Martin Vainot, kes on küll meie süsteemis üsna uus töötaja, kuid on toonud meile uusi värskeid ideid. Martinile meeldib jalgrattaga sõita ja kuigi jalgrattaid Pirita raamatukogust laenutada ei saa, laenutab ta teile hea meelega muid liikumis- ja spordivahendeid.

Mis on sinu lemmikraamat?
Ilmselt ei tule üllatusena, et väga raske on ühte raamatut lemmikuna välja tuua. Sellepärast ma ei hakka proovimagi ühte konkreetset lemmikut välja nuputada.

Ühed kindlad lemmikud on Tove Janssoni muumi-raamatud. Eriti “Hilja novembris”. Need olid olulised mulle lapsena ja ei ole oma olulisust ka tänaseks päevaks minetanud.

Teiseks oleks aus, et ma mainiksin Terry Pratchetti raamatuid. Kuigi tema raamatute lugemine jäi pigem aastate taha. Tal on palju häid teoseid, aga lemmik neist on vast ” Vikatimees”. See räägib sellest, kuidas Surm lastakse töölt lahti ja ta leiab uue ameti talus sulasena.

Lähiaastatel loetutest on minu jaoks parim raamat olnud Tommy Orange’i “There There”. Selle raamatu keskmes on Californias Oaklandi linnas toimuv powwow. Kes ei tea, mis asi on powwow, siis kõvasti lihtsustatult võib öelda, et see on põlisameerika variant meie laulupeost. Igatahes on raamatus hulk tegelasi, kelle teed lõpuks seal powwow’l kohtuvad.

Mis sulle su töö juures kõige rohkem meeldib?
Mulle väga meeldib see, mis asi raamatukogu on. Koht, mis annab igaühele võrdselt ligipääsu teadmistele. Ja ka ligipääsu lugudele, sest seegi pole vähem tähtis. Ja lõppeks ka ruum, kus saab tasuta olla. Ja mulle väga meeldib aidata sellist kohta luua ja hoida.

Mida toredat on sul raamatukogus juhtunud?
Kuna olen raamatukogus veel väga vähe aega töötanud, siis mul ühte head konkreetset lugu siia võtta ei ole. Usun, et küllap need lood tulevad ajaga. Aga samas toob iga päev midagi toredat – mõne lugeja jagatud lugu või kogemus või see, kui leiad kellelegi raamatu, mida ta väga otsinud on.

Mida meeldib sulle vabal ajal teha?
Mulle meeldib väga käia muuseumides. Ja siis pärast istuda kuhugi kohvikusse maha ja arutada seal kogetu üle. Veel meeldib mulle väga jalgrattaga sõita ja matkata. Eriti head on sellised mitmepäevased matkad – neid võtan ma aga paraku ette palju harvemini kui tahaks. Siis veel aiandus, kusjuures minu meelest kõige toredam on kasvatada ube.

Mis raamatut sa hetkel loed?
Parajasti on mul käsil Angeline Boulley “Firekeeper’s Daughter”. Seal toimub tegevus ühes USA ja Kanada piiril asuvas linnakeses ning selle naabruses olevas odžibve reservaadis. Mingi hetk vist leiab aset mõrv, aga nii kaugele ma pole veel jõudnud.

Juba pikka aega on mul pooleli Matt K. Matsuda “Pacific Worlds”, mis räägib Vaikse Ookeani ajaloost. Ei saa just öelda, et ma seda raamatut praegu aktiivselt loeksin, tegelikult pole juba paar kuud kätte võtnud. Aga samas see polegi minu meelest selline ühe ropsuga läbi lugemise raamat. Küll ma ta jälle ette võtan, kui õige hetk tuleb.