Pakume veebisilla vahendusel abi it-valdkonna küsimustes. Õpetame ja koolitame kasutama Skype´i ja Facebooki, nõustame arvuti ja nutiseadme kasutamise osas, räägime turvalisusest, info otsimisest ja muudest digioskustest!
Vaata ka meie videokoolitusi Tallinna Keskraamatukogu YouTube’i õpivideote kanalil.
Võta ühendust ja uuri Tallinna Keskraamatukogu e-posti aadressil ls@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0917 või Skype: Tallinna Keskraamatukogu infoteenindus.
Eakatel on võimalik omavahel suhelda ning üksteiselt õppida Skype’ klubides “Seenioride vestlusklubi”, digihuvilistel osaleda nn digiseenioride kokkusaamistel. Vaata lähemalt…
Pakume veebisilla vahendusel õpilastele koolitöödes abi! Aitame infootsingutes ja humanitaarainetes koduste ülesannete lahendamisel. Soovitame lugemiseks laste- ja noortekirjandust, abistame õpilasi uurimis- ja loovtöö allikate otsimisel ning teadusandmebaaside kasutamisel internetis. Vaata lähemalt…
Kutsume lasteaiarühmi ja klasse külla läbi veebi. Tulge meiega raamatukogutundidesse (eesti, inglise ja vene keeles), kus saab arendada üldpädevusi ning saada uusi teadmisi kirjanduse, kultuuri, looduse jt õppeprogrammi teemadel. Vaata lähemalt…
Vajad abi HOIA äpi kasutamisel? Meie raamatukoguhoidjad aitavad! HOIA mobiilirakenduse abil saad kiiresti teada võimalikust lähikontaktist COVID-19 nakatunuga, võimaldades sul astuda samme enda ja teiste tervise kaitseks. Nagu kõiki teisi koolitusi, saame ka äpi kasutamist õpetada Skype’ teel. Võta ühendust meie raamatukoguhoidjatega ja lepi konsulteerimiseks aeg kokku. Vaata ka meie videot Tallinna Keskraamatukogu Facebooki lehel.
Kõik meie haruraamatukogud ja teenindusosakonnad pakuvad oma lugejatele, õpetajatele, gümnaasiumi- ja põhikooliklassidele ning lasteaiarühmadele koolitusi, raamatukogutunde ja ekskursioone.
Kõik koolitused on tasuta ning kestavad orienteeruvalt 45-90 min. Koolitust on võimalik läbida nii individuaalselt kui rühmaga, arvestades 2+2 reeglit.
Koolitustele ja ekskursioonidele tuleb eelnevalt registreeruda. Eelregistreerimise käigus täpsustatakse Teie koolitusvajadus, huvid, koolituse läbiviimise platvorm ja soovitav tulemus, ekskursiooni puhul selle toimumisaeg ja sisu.
Koolitusi on võimalik omavahel kombineerida!
Registreerumiseks võtke ühendust raamatukoguga. Vaata kontaktandmeid.
NB! Oбучение на русском языке.
Muusikalised raamatukogutunnid
Estonia pst 8, 15044 TALLINN
683 0917
teenindus@nulltln.lib.ee (lugejateenindus), keskraamatukogu@nulltln.lib.ee
Registrikood 75016071
Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaboris õpetatakse huvilisi printima kolmemõõtmelisi objekte, kasutades 3D-printerit Ultimaker 2+.
KOOLITUSE SISU:
Osalemiseks palume registreerida Kännukuke raamatukogus kohapeal, e-posti teel kannukuke@tln.lib.ee või telefonil 683 0951.
Rohkem infot innovatsioonilabori kohta: https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor/
Koolitus on mõeldud vanemaealistele lugejatele, kellel puudub või on vähene arvuti kasutamise kogemus.
Koolitusele registreerumisel täpsustatakse õpilase eelnev arvuti kasutamise kogemus ja tase. Sellest lähtuvalt koostatakse individuaalne koolitusprogramm.
EESMÄRK:
Õpetada arvuti kasutamist vastavalt lugeja oskustele.
KOOLITUSE SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolituse läbinud lugeja oskab iseseisvalt leida endale vajalikku kirjandust kasutades e-kataloogi ESTER, sooritada infootsinguid internetis, kasutada raamatukogu veebilehekülge ning suhelda e-posti teel.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku,
Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Koolitus on kõigile, kes soovivad omandada teoreetilisi ja praktilisi teadmisi arvutigraafikast. Oodatud on eelkõige algajad.
Koolituses osalemise tingimuseks on vajalik esmane arvutikasutamise oskus.
EESMÄRK:
Anda osalejale põhilised teadmised arvutigraafika kohta ning tutvustada ühte arvutigraafika programmi. Vastavalt osaleja soovile on selleks kas Adobe Photoshop Elements, vektorgraafika programm Inkscape (kujundamine ja illustreerimine) või rastergraafika programm GIMP (joonistamine, pilditöötlus). Koolitusel on võimalik nii kasutada kui ka õppida kasutama graafikalaudu (Vt allapoole).
KOOLITUSE SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolituse läbinu teab, mis on arvutigraafika ja mille jaoks seda kasutatakse ning oskab algtasemel ühte arvutigraafika programmi.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, (Adobe Photoshop Elements, GIMP, Inkscape), Kännukuke (GIMP, Inkscape)
Graafikalaudade tutvustus on osa arvutigraafika koolitusest. Graafikalauda tõsisemalt kasutama õppida on võimalik eelkõige koos mõne arvutigraafika programmiga. Graafikalaud on abivahend arvutigraafika loomisel. Graafikalaudade tutvustamise eesmärgiks on anda lühiülevaade graafikalaua kasutamise võimalustest ning jagada osalejatele teadmisi ning oskusi, mille põhjal on võimalik edasi liikuda iseseisva graafikalaua kasutamise juurde.
Eestikeelse kirjanduse osakonnas on võimalik tutvuda graafikalauaga Wacom Intuos Pro M, Kännukuke raamatukogus on võimalik tutvuda graafikalauaga Wacom Cintiq 22HD.
SAADAKSE VASTUSED JÄRGMISTELE KÜSIMUSTELE:
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, Kännukuke
Mõeldud lugejatele, kellel puudub e-lugerite kasutamise oskus.
EESMÄRK:
Anda osalejale teadmisi ja oskusi, mis võimaldavad e-lugerit iseseisvalt kasutada.
SISU:
• Nuppude tutvustus
• Ekraani puutetundlikkus
• Avavaate tutvustus
• Funktsioonid – sätted, raamatukogu, failid, taustavalgus, veebilehitseja jms
• Raamatu lugemine
• Failide laadimine e-lugerisse
OODATAV TULEMUS:
Lugeja oskab iseseisvalt kasutada e-lugerit.
Osalemiseks palume eelregistreerida eestikeelse kirjanduse osakonna kojulaenutuses kohapeal, e-posti teel eo@tln.lib.ee või telefonil 683 0920.
Tutvustame huvilistele Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogusid:
SISU:
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Koolitus on mõeldud lugejatele, kellel on soov tutvuda erinevate e-teenustega. Soovitame koolitusele kaasa võtta ID-kaart ning sellega seotud PIN-koodid. Vajadusel tutvustame ka Mobiil-ID ja Smart-ID võimalusi.
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele teadmisi ja oskusi, mis võimaldavad iseseisvalt kasutada erinevaid e-teenuseid.
KOOLITUSE SISU:
KOOLITUSE LÄBINU OSKAB:
Koolitusel osalenu oskab valida ja turvaliselt kasutada erinevaid e-teenuseid.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku,
Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Facebooki algõpe on mõeldud tutvustamaks ülipopulaarset suhtlusvõrgustikku. Koolitusel antakse praktilisi nõuandeid Facebooki konto loomise osas ja räägitakse selle kasutamise võimalustest.
Koolitusel osalemise eelduseks on eelnev arvutioskus ja e-posti aadressi olemasolu.
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele vajalikud algoskused ja teadmised, mille põhjal on võimalik edasi liikuda iseseisva Facebooki kasutamise juurde.
SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolituse läbinu oskab iseseisvalt kasutada erinevaid Facebooki võimalusi, leida endale huvipakkuvaid lehekülgi ja kontakte ning nendega suhelda.
Facebooki algõppe koolituse läbinutel ja ka kõigil teistel huvilistel on võimalik leppida raamatukoguhoidjaga kokku aeg individuaalse täiendkoolituse saamiseks. Individuaalkoolitusel on võimalik pühendada rohkem aega konkreetsetele küsimustele, mis kasutajatel tekkinud on.
Vaata videot ERR Novaatorist (alates 07:45).
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männiku, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pääsküla, Sõle, Sääse, Torupilli, Väike-Õismäe
Kännukuke raamatukogu fotostuudios õpetatakse huvilisi töötlema rohelisel taustal tehtud fotosi arvutigraafika programmis GIMP2. Eelnevad teadmised programmi kasutamise kohta ei ole vajalikud.
NB! Piltide tegemiseks tuleb endal kaasa võtta fotokaamera või hea kaameraga telefon.
Osalemiseks palume registreerida Kännukuke raamatukogus kohapeal, e-posti teel kannukuke@tln.lib.ee või telefonil 683 0951.
Rohkem infot fotostuudio kohta: https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/fotostuudio/
Koolitus on mõeldud lugejatele, kellel puudub või on vähene ID-kaardi kasutamise kogemus. ID-kaart on kõige turvalisem autentimisvahend. Kuna paljud asutused on läinud üle elektroonilisele teenindamisele, siis on ID-kaardi kasutamise oskus aina enam päevakorral.
Koolitusele registreerumisel täpsustatakse vajaminevad elemendid:
* PIN-koodid (nii PIN 1 kui PIN 2 – väljastatakse koos ID-kaardiga. Kui koodid on kadunud, saab uued Politsei- ja Piirivalveameti Kodakondsus- ja Migratsioonibüroost või ID-kaardi järelteenindust pakkuvast pangakontorist
* kehtivaid sertifikaadid – kui sertifikaadid on aegunud, siis saab neid uuendada ise internetis aadressil sk.ee/id-kontroll/
EESMÄRK:
Õpetada ID-kaardi kasutamist vastavalt lugeja vajadustele.
KOOLITUSE SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolituse läbinud lugeja oskab ID-kaarti kasutada iseseisvalt ja turvaliselt, allkirjastada digitaalselt dokumente ja teab ID-kaardi lisavõimalusi.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse:
eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku,
Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Interneti ja erinevate infoallikate kasutamisoskus võimaldab lihtsalt ja kergelt leida vastuseid igapäevases elus üleskerkivatele küsimustele. Koolitusel omandatu tuleb kasuks nii õpingutes, tööülesannete täitmisel kui ka huvitegevuses.
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele teadmisi ja oskusi, mis võimaldavad iseseisvalt leida informatsiooni vajaliku teema, raamatu või artikli kohta.
SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolitusel osalenu oskab valida ja kasutada erinevaid infoallikaid.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse:
eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku,
Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaboris õpetatakse huvilisi tegema termokleebiseid (riidele) ja kleepse (muudele pindadele), kasutades kilelõikurit Roland CAMM-1 GS-24 ja termopressi Siser TS-BASE.
KOOLITUSE SISU:
Osalemiseks palume registreerida Kännukuke raamatukogus kohapeal, e-posti teel kannukuke@tln.lib.ee või telefonil 683 0951.
Rohkem infot innovatsioonilabori kohta: https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor/
Lugejad saavad iseseisvalt rääkivate õppeprogrammide abil õppida kasutama MS Office 2007 ja MS Office 2010 tarkvarapakette ning videojuhiste abil Libre Office kontoritarkvara programme.
Koolituse kestus
1. Arvutiõppeprogrammid ingliskeelse MS Office 2010 põhjal:
1.1 Tabelitöötlus 2:58:18
1.2 Tekstitöötlus 2:34:57
1.3 MS Outlook 2:34:11
2. Arvutiõppeprogrammid eestikeelse MS Office 2007 põhjal:
2.1 Tabelitöötlus 2:54:42
2.2 Tekstitöötlus 2:30:26
2.3 Tabelitöötlus edasijõudnutele 1:40:16
2.4 Informatsioon ja kommunikatsioon 2:20:49
2.5 Esitlus 1:56:55
3. Arvutioskuste testid ingliskeelse MS Office 2010 põhjal:
3.1 Tabelitöötlus 45 min
3.2 Tekstitöötlus 45 min
4. Arvutioskuste testid eestikeelse MS Office 2007 põhjal:
4.1 Tabelitöötlus 45 min
4.2 Tekstitöötlus 45 min
4.3 Esitlus 45 min
Vajadusel abistavad koolitustel osalejaid raamatukoguhoidjad.
Koolitusi on võimalik läbida kõikides Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakondades ja haruraamatukogudes kohapeal, kasutades selleks raamatukogu arvutivõrgus olevat lugejaarvutit või lugejatele mõeldud WiFi võrgus oma isiklikku sülearvutit.
Eesmärgiks on anda lühiülevaade lauaskanneri kasutamise võimalustest ning jagada osalejatele teadmisi ning oskusi, mille põhjal on võimalik edasi liikuda iseseisva skanneri kasutamise juurde.
Võimalik tutvuda raamatukogu skanneritega CanoScan LiDE 210.
SAADAKSE VASTUSED JÄRGMISTELE KÜSIMUSTELE:
Miks oma paberfotosid digitaliseerida?
Millisel põhimõttel skanner töötab?
Mida jälgida fotode skaneerimisel?
Kuidas skannerit arvutiga ühendada ja seejärel kasutada?
Mida fotodega edasi teha?
Kuhu veebis oma pilte üles laadida?
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaal, võõrkeelse kirjanduse osakond
Lugejate abistamiseks viiakse läbi koolitusi, mis tutvustavad veebilehe näitel Tallinna Keskraamatukogu erinevate teenuste võimalusi.
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele teadmisi ja oskusi, mis võimaldavad iseseisvalt kasutada erinevaid Tallinna Keskraamatukogus pakutavaid teenuseid.
KOOLITUSE SISU:
KOOLITUSE LÄBINU OSKAB:
Koolitusel osalenu oskab valida ja kasutada erinevaid Tallinna Keskraamatukogu teenuseid.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse:
eestikeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
Koolitusel jagatakse sugupuu koostamisel vajaminevaid algteadmisi, tutvustatakse asjakohaseid bibliograafilisi teatmikke ja arvutiandmebaase, muuhulgas ka digiteeritud arhiiviallikaid sisaldavat SAAGAt.
Koolitusel osalemiseks palume eelregistreerida:
Koolitustel tutvustatakse kasutamise üldisemaid põhitõdesid, jagatakse näpunäiteid tahvelarvutite ja nutitelefonide kasutamise erinevate võimaluste kohta ning aidatakse leida allalaadimiseks sobivaid rakendusi.
KOOLITUSE SISU:
Koolitusele võivad huvilised tulla nii oma isikliku tahvelarvutiga või kasutada tahvli võimalustega tutvumiseks ka raamatukogu seadet Google Nexus 7 (16 GB). Nutitelefon, mille kasutamiseks soovitakse konsulteerida raamatukoguhoidjaga, palume endal kaasa võtta.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse:
eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Väike-Õismäe.
Koolituse eesmärgiks on anda juhtnööre selle kohta, kust tööd otsida, mida tööotsimisel jälgida ning kuidas tööintervjuul edukalt esineda. Anname kaasa lisamaterjale, millega saab hiljem iseseisvalt tööd jätkata. Koolitusel osalemiseks on vaja kehtivat e-posti aadressi (paroolid peas või paberil kaasas). Kui e-posti aadress puudub, siis on võimalik see koolituse käigus luua.
SISU:
KOOLITUSE LÄBINU OSKAB:
Koolitusel osalenu oskab luua korrektset elulookirjeldust, omab teadmisi motivatsioonikirja kirjutamiseks ning oskab kasutada erinevaid töökohti vahendavaid portaale.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse: eestikeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi, Torupilli, Väike-Õismäe
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on anda ülevaade infovajaduse määratlemisest, infootsingu ettevalmistamisest, info hankimise võimalustest internetis ja raamatukogude poolt kasutatavates andmekogudes ning leitud allikate hindamiskriteeriumitest ja kasutamisreeglitest.
SISU:
OODATAV TULEMUS:
Õpilane oskab määratleda oma infovajadust, kriitiliselt hinnata saadud informatsiooni usaldusväärsust ning kasutada erinevaid andmekogusid infoallikate leidmiseks erinevate õppeülesannete täitmisel, sh loovtöö või uurimistöö koostamisel.
Võta ühendust osakonna või raamatukoguga, kus nimetatud koolitust pakutakse:
eestikeelse kirjanduse osakond, võõrkeelse kirjanduse osakond, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nurmenuku,
Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Torupilli
Koolitus on mõeldud lugejatele, kellel on olemas elementaarne arvutikasutusoskus ja kes soovivad anda oma panuse vaba ligipääsuga veebipõhise entsüklopeedia täiendamisse.
EESMÄRK:
Koolituse eesmärgiks on äratada osalejates huvi Vikipeedia kasutamise ja täiendamise vastu. Koolituselt saab algteadmised Vikipeedia olemusest, selle kasutamise ja täiendamise võimalustest.
KOOLITUSE SISU:
OODATAV TULEMUS:
Koolitusel osalenu teab, mis on Vikipeedia, kuidas ja milleks seda kasutatakse, kuidas täiendatakse olemasolevaid artikleid ning lisatakse uusi.
Koolitusel osalemiseks palume eelregistreerida eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis kohapeal, e-posti teel ls@tln.lib.ee või telefonil 683 0917.