Innovatsioonilabor

 

Kännukuke raamatukogu (E. Vilde tee 72) innovatsioonilaboris ootavad kasutajaid järgmised seadmed:

 • märgipress NH4
 • 3D-printer Ultimaker 2+
 • 3D-printer Ultimaker S3
 • graafikalaud Wacom Cintiq 22HD
 • kilelõikur Roland CAMM-1 GS-24
 • laserlõikepink Lasermeister LM500700 60W
 • lõike- ja pressimismasin Nellie`s Choice Press Boss Pro A4
 • termopress Siser TS-BASE
 • kolm lauaarvutit
 • arvutiprogrammid: GIMP, Inkscape, CorelDraw, AutoCAD, RDWork8.0, Krita, Blender ja Fire Alpaca
 • hübriidkaamera Canon EOS M50 Mark II, statiiv ja mikrofon
 • virtuaalse reaalsuse prillid Oculus Quest 2

Saadaval on järgmised materjalid:

 • 3D-printeri PLA filament eri värvides
 • kilelõikuri kleepkiled ja kuumpresskiled eri värvides
 • Laserlõikepingi pleksiklaas (läbipaistev, materjali paksus 3 mm ja 5 mm) ja vineer (materjali paksus 4 mm)
 • märgitoorikud (37mm)

Tutvu innovatsioonilabori hinnakirjaga.

Innovatsioonilaboris valminud asju saab näha Mustamäe raamatukogude Facebooki galeriist.


3D printer

3D-printer võimaldab printida väiksemaid plastmassesemeid (nt mänguasjad, ehted, ehitusdetailid), mis on kas enda kujundatud või laaditud alla internetist.

Printimiseks kasutame ainult printimismaterjali PLA filament, mida on innovatsioonilaboris müügil järgmistes värvitoonides: valge, must, hõbedane, punane, oranž, kollane, sinine, roosa, heleroheline, tumeroheline. 3D-printimisel arvestatakse tasu prinditud eseme kaalu järgi, 0,20 € / gramm. Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud materjali (sellisel juhul on teenus tasuta).

Graafikalaud muudab väga lihtsaks arvutis joonistamise – joonistada saab peaaegu nagu tavalise pliiatsiga ning valmiv pilt on otse graafikalaual nähtav, justnagu loodaks seda paberil. Seetõttu on graafikalaud mugav nii algajatele kui ka professionaalidele.

Kilelõikur võimaldab lõigata erinevaid kleebiseid. Kuumpresskilest kuumpresskiled ja kleebisega särkvalminud kleebiseid saab termopressiga (või vajadusel ka kodus triikrauaga) pressida kangale (puuvillale, polüestrile või nende segudele). Kohapeal on müügil riidekott (2 € tk), mida on võimalik kujundada, muud riideesemed või kangad (nt T-särgid, padjakatted vms) palume ise kaasa võtta. Kleepkilest valmivad kleepsud, mida saab kleepida väga erinevatele pindadele. Kiled on müügil järgmistes värvitoonides:

 • Kleepkiled: valge, must, punane, oranž, roheline, sinine, helelilla, tumesinine, pruun, roosa.
 • Kuumpresskiled: valge, must, hall, sinine, punane, roheline, neoonroheline, kollane, oranž, lilla, roosa, neoonroosa, helkur (hall, roosa, kollane), pimedas helendav.

Kilelõikuriga lõigates maksab termokleebiste lõikamine 0,30 € / 10×10 cm, kleepkile lõikamine 0,20 € / 10×10 cm. Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud kilesid (sellisel juhul on teenus tasuta).

Laserlõikepink võimaldab laseri abil graveerida või lõigata erinevaid materjale. Nii on võimalik väga lihtsalt lõigata detailseid esemeid näiteks paberist, papist, nahast, puidust, vineerist või pleksiklaasist. Samuti on võimalik samadele materjalidele graveerida pilte või tekste.

Erinevad lõikematerjalid võivad peegeldada ohtliku kiirgust või eritada toksilisi ja mürgiseid gaase laserlõikuse ajal. Kindlasti ei sobi kasutamiseks PVC, vinüül, kunstnahk, polüstüreen ja polüpropüleen vaht. Konsulteeri eelnevalt raamatukoguhoidjaga, kas materjal sobib töötlemiseks või mitte.

Laserlõikepingiga lõigates maksab pleksiklaasist lõikamine 0,60 € / 10×10 cm paksusega 3 mm ja 1,00 € / 10×10 cm paksusega 5 mm, vineeri lõikamine 0,50 € / 10×10 cm. Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud materjale (sellisel juhul on teenus tasuta).

märgipress

Lõike- ja pressimismasin võimaldab lõiketerade ja tekstuurplaatide abil lõigata või pressida paberit ja kartongi. Nii on võimalik väga lihtsalt valmistada kauneid kaarte, lõikeraamatuid jpm. Palume materjal ise kaasa võtta! Kaasa võib võtta ka oma lõiketeri ja tekstuurplaate (nt kui meie valikus ei leidu sobivaid pulmakutsete tegemiseks vms).

Märgipress võimaldab teha ümmargusi 37 mm läbimõõduga rinnamärke. Pildi läbimõõt koos märgi alla käiva servaga peab olema 45mm. Soovitud kujunduse saab printida või joonistada paberile. Et märki oleks lihtsam kujundada, siis saad märgipõhjade faili alla laadida SIIT.
Märgitoorikud on olemas kohapeal. Ühe märgi tegemine maksab 70 senti.

Hübriidkaamerat on võimalik kasutada raamatukogus kohapeal, koju seda ei laenutata. Pildistada või filmida saab meie fotostuudios, kus on olemas statiiv, mikrofon ja muud vajalikud vahendid. Täpsema informatsiooni leiad fotostuudio lehelt.

virtuaalse reaalsuse prillidVirtuaalse reaalsuse prillid võimaldavad kogeda mänge uuel tasandil. Peale mängude mängimise on võimalik külastada erinevaid paiku ning kasvõi kosmosesse rännata. Prillidele lisaks kuuluvad komplekti käeshoitavad puldid. Komplekti saab kasutada meie klaastoas, kus on mängimiseks piisavalt ruumi. 

Prillide kasutamisel on oluline jälgida, et need korralikult kinnitatud oleksid. Samuti tuleb enda enesetunnet jälgida ja ebamugavuse korral mängimine koheselt peatada. Peale 30 minutit tuleb prillide kasutamises paus teha. Maksimaalselt on võimalik prille kasutada 1 tund päevas.

Prille võib kasutada alates 13. eluaastast, kui alaealisel on vanemalt saadud prillide kasutamise nõusolek. Alla 13-aastased lapsed võivad kasutada prille lapsevanema juuresolekul ja vastutusel.


Eriprogramm innovatsioonilabori teenuste baasil

Gruppidel (kuni 12 inimest) on võimalik tellida tasulist eriprogrammi innovatsioonilabori teenuste baasil (3D-modelleerimise, T-särgi tegemise jms töötoad). Innovatsioonilabori eriprogrammi piirhind on 60 € tund, hinnakoefitsent 0,5-1,0. Hind sisaldab materjalikulu.

 

Innovatsioonilabori kasutajaks registreerimine

Innovatsioonilabori seadmeid saavad kasutada Tallinna Keskraamatukogu vähemalt 12-aastased lugejad, kes on eelnevalt tutvunud innnovatsioonilabori kasutamise eeskirjaga ning läbinud lühikoolituse.

12–17-aastasel on lisaks vaja vanema või eestkostja kirjalikku nõusolek. Innovatsioonilabori seadmete esmakordsel kasutamisel tuleb raamatukogus täita avaldus, mis annab õiguse innovatsioonilabori seadme(te) iseseisvaks kasutamiseks.

Innovatsioonilabori seadmete esmakordsel kasutamisel tuleb täita registreerimisvorm, mis annab innovatsioonilabori seadme(te) kasutamise õiguse üheks aastaks.

Innovatsioonilabori seadmete kasutamiseks tuleb edaspidi esitada lugejakaart või ID-kaart, kui lugejakaardina kasutatakse ID-kaarti.

Vajadusel ja võimalusel abistab raamatukoguhoidja Teid ka iseseisval seadmete kasutamisel ja Teie soovide teostamisel!

 

Innovatsioonilabori seadmete broneerimine

Innovatsioonilabori seadmete kasutamiseks on võimalik broneerida aeg kas raamatukogus kohapeal, e-kirja teel aadressil kannukuke@nulltln.lib.ee või helistades telefonil 683 0951.

 • 3D-printerit saab broneerida maksimaalselt viieks (5) tunniks päevas.
 • Graafikalauda, laserlõikepinki ning kilelõikurit ja termopressi saab broneerida maksimaalselt kolmeks (3) tunniks päevas.

Kui innovatsioonilabori seadmed on vabad, saab neid kasutada ka ilma eelneva broneeringuta.

 

Robotidneiu programmeerimas

Lisaks innovatsioonilabori seadmete kasutamisele saavad huvilised Kännukuke raamatukogus programmeerida Edisoni, LEGO WeDo2, LEGO Spike ja Bee-Bot roboteid ning mängida leiutajakomplektidega Makey Makey ja Strawbees. Loe täpsemalt.